Аґрафка

Українська книжка здобула бронзу на світовому конкурсі книжкового дизайну

07.03.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Книжка «Я так бачу» творчої майстерні «Аґрафка» здобула бронзову медаль на конкурсі «Найкрасивіші книги світу». Про це повідомляє прес-служба Книжкового Арсеналу.

 

Цього року журі міжнародного конкурсу оцінило понад 600 поданих книжок із 32 країн з усього світу. Україна є однією з 10 країн, що отримала нагороду.

 

Серед інших переможців — книги з Нідерландів, Австрії, Польщі, Чехії, Росії, Японії, Китаю, Німеччини та Швеції  На цьому конкурсі Україна перемагає вперше. Організаторами однієї з наймасштабніших подій в сфері книжкового дизайну став німецький фонд «Мистецтво книги» (нім.  Stiftung «Buchkunst»).

 

«Це не перша міжнародна перемога творчої майстерні «Аґрафка», але перша перемога України у найпрестижнішому конкурсі світового дизайну за всі роки. Але також це й перемога українського конкурсу «Найкращий книжковий дизайн», у якому книжка здобула минулого року гран-прі, адже це свідчить про те, що наше журі відчуває дизайн в унісон зі світом»,, — зазначила координаторка «Книжкового Арсеналу» Оксана Хмельовська.

 

«Ця перемога — не лише номінальний інформаційний привід згадати про Україну у світовому контексті. Це означає, що українські книжки з’являтимуться і в інших країнах, іншими мовами, у різних видавництвах. Це означає, що дизайнери та ілюстратори торують шлях для української літератури не гірше за перших українських письменників. Ми постійно стежимо за тим, що і кого видають за кордоном, кого знають і кого читають — і ця добра слава є потужним інструментом культурної дипломатії», — додала координаторка «Читомо» Ірина Батуревич.

 

Журі конкурсу (Ricardo Báez / Venezuela, Valeria Bonin / Switzerland, Sascha Fronczek / Germany, Simon Hessler / Sweden, Rob van Hoesel / The Netherlands ) про книжку «Я так бачу»:

«У цій дитячій книжці розповідається про те, що бачить дівчинка у розкльошеній сукенці. Вона покладається на свої нові великі окуляри. Вивчати побачене їй допомагає сова — символ зору. На одному з найбільш вражаючих розворотів книги зображені кілька силуетів тварин, серед яких кози, хамелеони, акули та дрозди, які разом утворюють своєрідний пазл. З лівого боку у верхній частині сторінки, на білому фоні — сонце: значить, це денний час. Натомість праворуч над сторінкою матового синього кольору виблискує півмісяць. Жовті крапки, великі, дрібні, часто парами, блищать, як очі, з темної ночі. Точно — це очі маленьких тваринок з лівого боку розвороту, які так і залишились на місці. Дівчинка говорить: «Є очі, які бачать краще, ніж мої. Навіть у темряві».

 

На кількох сторінках книга стає навчальною, коли, наприклад, порівнюється зір бджіл, сов, коней, котів і собак. Взяти хоча би використання шрифту Брайля — хоч він і не відчутний на дотик, та літери зображені за допомогою червоних крапок. Графічне візуальне оформлення цієї книги у стилі таких собі піктограм вражає. Певні області виділені трьома кольорами (відтінки синього, червоного й жовтого), які живуть самі по собі й домінують над рештою. Місцями вони накладаються одне одного, прилягаючи аж до самого верху сторінки або й перескакуючи на іншу. Спостерігати за всім цим різноманіттям форм — справжня насолода».

 

Серед переможців:

Золота Літера:

  • «AMSTERDAM STUFF» з Нідерландів (Jerzy Gawronski, Peter Kranendonk, дизайн: Willem van Zoetendaal, видавництво: Van Zoetendaal Publishers & De Harmonie)

Золота медаль:

  • «Robert F. Kennedy Funeral Train – The People’s View» з Нідерландів (Rein Jelle Terpstra, дизайн: Jeremy Jansen, видавництво: Books, Amstedam)

Дві срібні медалі:

  • «Die Kraft des Alters / Aging Pride» з Австрії (Stella Rollig, Sabine Fellner, дизайн: Willi Schmid, видавництво: Verlag für moderne Kunst, Belvedere, Vienna)

  • «Anne Frank House» з Нідерландів (Elias van der Plicht (Anne Frank Stichting), дизайн: Irma Boom Office, видавець: Anne Frank Stichting, Amsterdam)

П’ять бронзових медалей:

  • «Я так бачу» [This Is How I See] з України (Art Studio Agrafka (Romana Romanyshyn, Andrii Lesiv, дизайн: Art Studio Agrafka (Romana Romanyshyn, Andrii Lesiv), видавництво: Видавництво Старого Лева)

  • «Bonjour, Monsieur, Gauguin» з Чехії (Anna Pravdová, дизайн: 20YY Designers (Petr Bosák, Robert Jansa, Adam Macháček, видавництво: Národní galerie v Praze (National Gallery Prague)

  • «Paris» зі Швеції (Ola Rindal, дизайн:Sandberg&Tim, видавець: Livraison Books, Stockholm)

  • «The Migrant» з Нідерландів (Anaïs López, дизайн:Teun van der Heijden, самвидав)    

  • «Nichtsein» з Німеччини (Katharina Schwarz in co-operation with Ellen von den Driesch, дизайн: Katharina Schwarz, видавництво: Wissenschaftszentrum Berlin für Sozialforschung, UDK Berlin)

П’ять почесних відзнак:

  • «The Anatomy of Stone Hannes Schüpbac» з Австрії (Cesare Ferronato, дизайн: Raphael Drechsel, видавництво: Verlag für moderne Kunst, Vienna)

 

  • «Nienasycenie spojrzenia / Insatiability of the Gaze» з Польщі (Anna Królica, дизайн: Ryszard Bienert, видавництво: Centrum Sztuki Mościce, Tarnów / Instytut Muzyki i Tańca, Warsaw)

 

  • «El Lissitzky» з Росії (Tatyana Goryacheva, Ruth Addison, Ekaterina Allenova, дизайн: Evgeny Korneev, видавництво:  Tretyakov Gallery, Jewish Museum and Tolerance Center)

 

  • «The First» з Японії  (Kentarou Tanaka, дизайн:Hideyuki Saito, видавець: Bonpoint Japon  )

 

  • «Old Trades of Jiangsu: A Glimpse» з Китаю (Pan Wenlong, Gong Wei (photographer), дизайн: Zhou Chen, видавець:  Jiangsu Phoenix Education Publishing, Ltd )

 

Конкурс проводиться з 1963 року: міжнародне журі оцінює мистецьке оформлення та естетичний рівень книг і вручає нагороди в рамках Ляйпцизького книжкового ярмарку. Протягом року книги-переможці презентується у різноманітних бібліотеках світу та заключно на найбільшій книжковій виставці у Франкфурті.

 

Нагадаємо, що українські книжки вже чотири роки поспіль представлені на конкурсі «Найкрасивіші книги світу» спочатку книжки їх обирали за експертним опитуванням, проведеним Книжковим Арсеналом. Книжки вже втретє проходять відбір в українському конкурсі «Найкращий книжковий дизайн», заснованому 2016 року Міжнародним фестивалем «Книжковий Арсенал», Goethe-Institut в Україні та Читомо.

 

Як відомо, книжка «Я так бачу» творчої майстерні «Аґрафка» здобула минулого року гран-прі на всеукраїнському конкурсі.