«10 успішних українських брендів»
з Олександром Шумилом

«Книжки, з яких починається бізнес» – діалог Читомо і K.Fund із підприємцями про найцікавіші бізнес-видання, реальні історії успіху – через книжки. За умови відсутності бізнес-літератури від українських авторів, продовжуємо залучати ще не описаний підприємницький досвід та допомагати у становленні успішного бізнесу в Україні через книжки, щоб надихнути на особистісні зміни й реформи навколо вас, творення нового і реалізацію давно задуманого.

Навколо тез із видання «10 успішних українських брендів» видавництва Discursus ми спілкуємося із бренд-лідером, керівним партнером компанії FEDORIV та володарем престижної премії Red Dot Олександром Шумилом. Він працював над створенням бренд-стратегій для понад 50 проектів на різних ринках і в різних категоріях бізнесу, зокрема Нової пошти, Фонду Кличка, OLX, Prom.ua та інших. У матеріалі нашого спецпроекту — його думки про те, що таке бренд і чому він має викликає емоції, чому важливо бути лідером і професіоналом, яку бізнес-літературу варто читати та якими мають бути українські бренди, щоби про них писали книжки.

Про бренди та емоції

 
1

Проблема теперішнього суспільства в тому, що всі говорять: хочу робити бізнес, не хочу робити на дядю. (...) Та не всім дано робити бізнес. Кожен вид спорту вимагає прокачування певних груп м'язів. У когось може бути таке співвідношення одних м'язів до інших, що він цим спортом займатися не може.

Люди не хочуть працювати «на дядю», відкривають свій бізнес, який часто зводиться до перепродування. Якщо ти хочеш щось системно будувати й отримати результат, тоді буде з чого створювати.

Бренд – це не просто логотип чи реклама, а інструмент для вашого бізнесу. Якщо є проблема в тому, що ви не знаєте, як далі рости, якщо вже всі інструменти, які є на YouTube перечитали і використали, то час зайнятися брендом.

Бізнес – це обмін емоції на транзакцію. Люди зазвичай приймають рішення ірраціонально: купують, бо їм цього хочеться, є емоції, які керують і викликають це бажання. Бренди абсолютно різні, вони викликають бажання виділитися серед людей або показати те, що ти креативний, або те, що це, наприклад, німецька продукція. Бо саме Німеччина асоціюється з брендами, які мають характеристики, які викликають надію і довіру. Люди не ходять і не перевіряють, не роблять тести, а просто довіряють своїм емоціям. Таким чином іде обмін емоції на транзакцію. Якщо Німеччина викликає емоцію, то людина автоматично готова віддавати гроші. Тому якщо ти хочеш бути на ринку впізнаваним, то круто розуміти емоцію. Тому що це є дуже зручним інструментом, щоб розкрутити свій бізнес.

Увесь світ відходить від формування великих корпорацій, тому виникає багато якихось маленьких брендів. Українські підприємці рухаються у напрямку від любительського способу ведення бізнесу до якогось більш системного. Загалом цікаво міксувати ці підходи, бо ти робиш це з особливим відчуттям, ефективно розподіляєш роботи. Часто ти робиш це так, бо відчуваєш, що його варто зробити. Це відчуття має залишитися в компанії, але з іншого боку має бути якась системна штука – баланс і планування, аж тоді люди зможуть рости і розвиватися.

Є ніші у світі, які можуть заповнити українські бренди. Ніш насправді мільйони і постійно з'являються нові. Через те, що з'явилися нові технології, виникли відповідно і нові проблеми у людей, які можна вирішувати. Тому тут скоріше питання виходу на ці ринки.

Як професійно формувати бренди

2

Професіонал — це людина, яка знає, що робить, і розбирається в темі. Може знайти рішення в складній ситуації або запропонувати варіанти. Це не та людина, яка чекає, коли за неї все вирішать і дадуть вказівки. Це людина, яка несе відповідальність за те, що робить.

У світі немає неправильних рішень. Всі хочуть зробити одну справу і зрозуміти, що вони прагнуть змін. На жаль, від цього максимально швидко треба позбутися. Тому є люди, які щось роблять і ті, що не роблять. Набагато крутіше, коли ти щось робиш і не знаєш правильно це чи ні, але розумієш, що ти хочеш створити щось важливе. Важливо знайти відмінність від того, що робить хтось і твоєю роботою, не боятися щось робити, але більш-менш розуміти, куди ти ідеш, а в дорозі зрозумієш чи правильно ти рухаєшся. Не можна передбачити ідеальне створення продукту, який буде популярним та цікавим для всіх.

Бренд – це кохання між хлопцем і дівчиною. Дівчина – цільова аудиторія, хлопець – бренд, який хоче сподобатися дівчині і хоче, щоб вони жили довго і щасливо. Що він повинен робити ? Він має більш–менш розуміти, хто він, він не може бути тим, кому дають різну відповідь. У нього має бути центральна ідея — комунікація бренду та цільової аудиторії. Що ж має робити цільова аудиторія – хотіти, щоб її чули, якщо вона цього досягає, і відчувати, що її хочуть, тоді стає зацікавленою. Так і з брендами, над їх створенням варто працювати.

Бренд завжди є. Це те, що про тебе думають споживачі. Ви можете на це впливати і формувати цю картинку, але не чекати, що все саме створиться. Тому бренд виникає через продукт. Наприклад, варення є класним, приготованим з любов'ю і тому його купляють і смакують. Це є брендом.

Великі компанії провокують маленькі на співпрацю. Через появу нестандартних ідей немає активної комунікації. У великих брендів треба вчитися помилок, щоб ніколи їх не робити. Не треба дивитися на історію успіху – треба самому досягнути цієї вершини успіху. Людині може просто пощастити без докладання особливих зусиль. Хтось може робити те ж саме і бути на дні, але ж цікаво говорити про історії помилок — там все зрозуміло, бо ти можеш зрозуміти, що пішло не так і можеш це використати на свою користь.

Про лідерство як важливий елемент сильного бренду

3

Дуже важливе лідерство. Моя формула успіху — лідерство плюс інновації. Тільки лідери можуть розвивати компанію. Лідерство — це стан душі. Менеджер — це посада, він має контролювати, організовувати, мотивувати. А лідер — це якість. Лідер має візію, силу волі досягнути успіху, він веде за собою людей. Класно, коли менеджерські посади займають лідери. Вони мають бути на всіх рівнях. Керівнк компанії — лідер великого масштабу, менеджер проекту — теж лідер.

Лідером може бути не лише власник, а й людина, яка прагне досягти певної мети. Для власника бізнес є ще й інструментом заробляння грошей. Часто інновації можуть іти із середини компанії, тому тут важливо, щоб людина для себе сказала: «Я за це відповідаю і справді хочу щось зробити». Україна є не унікальною в цьому плані, бо ми не придумали модель, якої взагалі не має у світі. В принципі всюди одне й те саме: наймані люди, найманий менеджмент, акціонери тощо.

Я б з радістю розказав якусь історію, я як прокинувся чи подивився крутий фільм і зрозумів, що прийшов мій час створювати бренди. Але це не так. Почалося у мене все зі стажування в компанії Андрія Федоріва «Сахар», як потім виявилося що у нас з Андрієм був спільний вчитель Сергій Іванович Даниленко. Колись він Андрія запросив розповісти студентам про менеджмент. Коли я навчався на 4 курсі, то через Даниленка ми з університетськими друзями зв'язалися із Федорівим. Я починав з того, що розклеював постери і допомагав на презентаціях. А зараз я уже 7 років у компанії FEDORIV. Так я прийшов до створення брендів.

20171215_10

Про бізнес-літературу

4

Усі книжки про бізнес намагаються нівелювати роль особистості й підняти роль аналізу, системи, алгоритму. Але насправді якраз ця емоційна чутливість дає точку прориву.

Усі книжки з бізнесу побудовані так, що вони нівелюють практичну річ. Вони завжди роблять і нагадують систему успіху або чіткий алгоритм, який не працює і позбавляє емоцій та натхнення читача. Це і є неефективне використання літератури про бізнес.

Не вся бізнес-література погана й основним є те, що варто розділяти пошук інструментів. Не варто чекати від книжки рішення певної проблеми. Все нове придумується і використовується, хоча доступ до даних був завжди і не варто чекати відповідей на питання, варто самостійно шукати на них відповідь через практичну роботу.

Однозначно варто читати і розуміти суть креативу – мозок працює не так, бо він видає ту інформацію, яку ви колись в нього засунули або він її якось змішує. Ідея – це поєднання чогось одного з іншим – поява таким чином нового. У мозку має бути багато інформації і він буде комбінувати її і буде результат. Не варто читати бізнес-літературу одного напрямку і перечитувати. Варто читати щось нове, завдяки цьому будуть нові комбінації. Варто багато працювати і тоді щось буде.

shum

Я читаю телеграм-канали. Читаю про бухгалтерію і «Як випасати котів?» — це про те, як керувати програмістами. Написав її програміст, який став керівником проекту. Вона життєва і вказує на проблеми керування.

Мені цікаво б було років через 5 почитати про українські бренди, які зараз починають свою роботу. Мені здається, що ми зараз на початку шляху, тому хочеться читати не про цікаві спроби, а й помилки, і злети, і падіння.