Бібліотеки
Бібліотечні традиції Польщі дуже давні – меценати та науковці укладали книгозбірні багато сторіч поспіль. Однак вони не стоять на місці й поруч з давніми архівами виникають сучасні споруди, що зачаровують не лише вигадливістю архітектурних форм, а й наповненням фондів. Ми зібрали для вас список цікавих бібліотек Польщі від найдавніших до ультрасучасних, від старовинних музеїв до зали очікування на вокзалі.
Національна бібліотека Польщі (Biblioteka Narodowa w Warszawie)
Місто: Варшава
Функції: Національна наукова бібліотека
Найбільша польська наукова бібліотека, розташована у Варшаві та підпорядкована Міністерству культури та національної спадщини. Має два відділи: головний корпус та сховище спеціальних колекцій, яке розташоване у Палаці Красінських. Бібліотека одержує обов’язковий примірник усіх публікацій, що виходять у Польщі. Має у фондах понад 9 мільйонів одиниць зберігання.
Сайт www.bn.org.pl
Бібліотека Яґеллонського університету (Biblioteka Jagiellońska)
Місто: Краків
Функції: Національна наукова бібліотека Яґеллонського університету
Її заснували одночасно з університетом або за кілька років після того – тобто до 1367 року. Зв’язок двох установ залишився нерозривним впродовж століть. До адміністративної структури бібліотеки входять книгозбірні факультетів університету та Collegium Medicum. Тут, насамперед, збирають усі публікації про Польщу та видані в країні. Бібліотека двічі переїздила, але ще до Другої світової війни здобула остаточне місце на алеї Міцкевича. Будівлю у формі літери «Т» створив архітектор Вацлав Кшижановський, однак її неодноразово перебудовували та розширювали.
Сайт www.bj.uj.edu.pl
Національна бібліотека імені Оссолінських або Оссолінеум (Zakład Narodowy im. Ossolińskich/Ossolineum)
Місто: Вроцлав
Функції: Національна бібліотека
Бібліотека, яку граф Оссолінський заснував 1817 року у Львові в приміщенні колишнього монастиря сестер ордену кармеліток взутих на основі приватних фондів. У 1827 році на її базі створили науково-дослідницьке товариство «Оссолінеум». Після Другої світової війни частину фондів перевезли у Вроцлав, натомість у Львові створили Національну бібліотеку імені Василя Стефаника. Зараз «Оссолінеум» у Вроцлаві – це симбіоз бібліотеки, музею та художньої галереї.
Сайт ossolineum.pl
Бібліотека Варшавського університету (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie)
Місто: Варшава
Функції: наукова бібліотека університету
Заснована у 1816 році для виключно навчальних цілей, однак за два роки отримала статус публічної. Приміщення, яке займає бібліотека зараз, закінчили у 1999 році. Воно має два корпуси: головний, заввишки чотири поверхи, та низький фронтовий. Їх з’єднує пасаж зі скляним дахом. На даху головного корпусу розташований ботанічний сад, площею 1,5 га. На честь 200-річчя університету компанія Amazon подарувала бібліотеці 200 пристроїв Kindle. Наразі це рекордна кількість електронних книжок серед бібліотек Європи.
Сайт www.buw.uw.edu.pl
Бібліотека Рачинських (Biblioteka Raczyńskich)
Місто: Познань
Функції: міська бібліотека
Її відкрили 1829 році в спеціально зведеному будинку на кошти графа Едварда Рачинського. Меценат хотів створити публічну бібліотеку, як осередок польської культури, на землях, анексованих Прусією. На момент відкриття у фондах книгозбірні налічували від 13 до 17 тисяч примірників, більшість з яких раніше належали родині Рачинських. Під час Другої світової війни Познань знищили гітлерівці й понад 90% фондів було втрачено. Після війни бібліотека працює у будівлі давньої школи – там зібрали вцілілі видання з усіх книгозбірень міста. Стару будівлю відновили аж у 1956 році. Тепер там розташовані спецфонди бібліотеки.
Сайт www.bracz.edu.pl
Бібліотека князів Чарторийських (Biblioteka Książąt Czartoryskich)
Місто: Краків
Функції: бібліотека-музей
На момент заснування була розташована у Палаці Чорторийських в Пулавах. Була створена з ініціативи князя Адама Казимира та його дружини Ізабелли. Після того, як російська влада придушила Листопадове повстання 1830-1831 років та конфіскувала маєток, фонди розділили та заховали у різних містах. Згодом князь Владислав Чорторийський їх возз’єднав та передав владі Кракова на збереження. Під час Другої світової війни частину фондів втратили. Зараз бібліотека має два відділи: друкованих та картографічних видань і рукописів та архіву. У її фондах понад 200 000 томів.
Сайт mnk.pl
Центр наукової інформації і Академічна бібліотека (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka)
Місто: Катовіце
Функції: університетська бібліотека
Бібліотека двох навчальних закладів Катовіце: Економічного та Сілезького університетів. Це, так звана, гібридна бібліотека – тут зберігають інформацію на будь-яких носіях. Тут зібрано майже два мільйони томів. Окремої відзнаки заслуговує архітектурний проект – будівля з рудого піщаника нагадує традиційні сілезькі «фамілеки» (багатоквартирні будинки для робочих) та чудово доповнює місцевий пейзаж.
Сайт www.ciniba.edu.pl
Бібліотека в Ополе (Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu)
Місто: Ополе
Функції: міська бібліотека
Бібліотека поєднує споруду ХІХ сторіччя та сучасну будівлю. Внутрішні переходи дозволяють вільно пересуватись між обома частинами споруди. Бібліотеку позиціюють не просто, як сховище книжок, а як багатофункційний простір для навчання та спілкування, де є медіатека, читальна зала та кафе. Це проект архітектурної майстерні «Architop», який переміг у конкурсі «Польська архітектура XXL».
Сайт mbp.opole.pl
«Станція культура» (Stacja Kultura)
Місто: Румія
Функції: міська бібліотека
Бібліотека, розташована прямісінько в будівлі залізничного вокзалу міста Румія. Власне, сам вокзал після реконструкції у 2014 році, займає лише 20% будівлі. Решта простору – це багатофункційний простір бібліотеки, майстерень, офісів та конференц-залів. Головна фішка у тому, що зала очікування вокзалу тепер читальна. Конкурс Library Interior Design Awards» нагородив «Станцію Культура» премією «Найкраща бібліотека світу» в категорії «Single Space Design».
Сайт bibliotekarumia.pl
«Галерея книги» (Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu Galeria Książki)
Місто: Освенцим
Функції: міська бібліотека
Бібліотека у місті Освенцим нагадує торговий центр. Підземний паркінг, дві кінозали, конференц-зала та розважальна зона для дітей на понад 5 тисячах метрів – все це про «Галерею книги». Проектна майстерня «S2 Susuł&Strama Architekci» створила міську бібліотеку такою аби привабити типових покупців-споживачів. От лише на полицях цього «торгового центру» замість одягу та продуктів книги.
Сайт mbp-oswiecim.pl
Читайте також: усі матеріали спецпроекту «Польський акцент»
Матеріал вийшов завдяки підтримці Польського інституту у Києві
- Текст: Олександра Власюк
- Дизайн: Анна Сезон
- Координація: Юлія Кушнір
- Редакторка спецпроекту: Катерина Котвіцька