Buchkunst: найкращий дизайн німецькомовних книжок – 2018

Buchkunst: найкращий дизайн німецькомовних книжок – 2018

29.08.2018

Щорічний конкурс найгарніших німецьких книжок від фундації «Buchkunst» був заснований іще далекого 1929 року. Це один із найраніше впроваджених конкурсів у галузі книжкового дизайну. Мета цього конкурсу – фінансова підтримка книжкової індустрії – отримала зовсім новий розвиток зараз, у цифрову епоху: ще більша увага приділяється зв’язку змісту і форми. Майбутнє паперової книжки, переконані організатори конкурсу, – у креативному підході до ілюстрації та вдумливому використанні якісних матеріалів.

На конкурсі 2018 року за перемогу боролися 729 книжкових видання, з яких у кінцевому підсумку, після семиденного засідання незалежне журі відібрало 25. Ці 25 номінантів матимуть змогу позмагатися за головну премію «Buchkunst» у розмірі 10.000 євро, яку традиційно вручатимуть у Франкфурті-на-Майні 7 вересня 2018 року.

 

Книжки змагаються у 5 категоріях: 1. Художня література; 2. Наукова література; 3. Нон-фікшн; 4. Мистецькі видання;  5. Дитяча і підліткова література. Франціска Морлок, представниця організаційної ради та журі конкурсу, відзначає: «Це були інтенсивні дні для журі – оцінювання книжок також вимагає напруженої роботи! Книжки для мене – неймовірно цікаві об’єкти, у яких взаємодіють формат, матеріал, редакційний концепт і оформлення. П’ять категорій конкурсу уможливлюють порівняння різних книжок, які належать до одного жанру. Це корисно, тому що унаочнює креативність і кліше в оформленні. Останні трапляються, наприклад, у більшості книжок з архітектури».

 

Список із 25 книжок-переможниць можна погортати на сайті конкурсу. У цій статті ми знайомимо вас із найцікавішими дорослими виданнями 2018 року, які заслужили собі місце в переліку журі «Buchkunst».

 

Роман «Чорне і біле» (Schwarz und Weiß) Ірен Діше

Видавництво «Hoffmann und Campe Verlag»

 

Як ілюстрації на обкладинці використані «Хмарочоси» (1926) Франса Мазереля. За сюжетом цей роман – історія молодої пари в Нью-Йорку: вона – біла, він – чорношкірий. Проте саме графічна ілюстрація та розміщення тексту на сторінці додають романові нового виміру: між чорними літерами проступають словопустоти, «присутності відсутностей», знамениті рецептивно-естетичні «пусті місця», які дозаповнюються читацькою уявою і поглиблюють метафору чорного та білого.

 

Військовий щоденник Гайнріха Бьолля
«Інколи хочеться рюмсати, як дитя» (Man möchte manchmal wimmern wie ein Kind)

Видавництво «Verlag Kiepenheuer & Witsch GmbH & Co. KG»

 

Уперше виданий Рене Бьоллем із фотографіями з його приватної колекції, цей щоденник містить записи письменника за 1943-45 роки. Сам Гайнріх Бьолль не задумував його для публікації і вів його для власних письменницьких розвідок. Тож видання цього щоденника вимагало обережного поводження з особистими документами. Усі сторінки кишенькового календаря репродуковані й надруковані у високій якості на матовому папері. До написаного вручну додана типографічна транскрипція.

 

Роман «Близькість:  Як ми кохаємо і бажаємо» (NäheWie wir lieben und begehren) Джованні Фраццетто

Видавництво «Carl Hanser Verlag GmbH & Co. KG»

 

Серед діагональних смуг зчепилися-обійнялися, майже злилися між собою дві фігури. Ці смуги – водночас і тло, і та монотонність, яка поглинає обох. «Як ми кохаємо і бажаємо» – тема, яку розкривають текст та ілюстрації у своїй взаємодії.

 

Роман Нікласа Маака «Через Манхеттен» (Durch Manhattan)

Видавництво «Carl Hanser Verlag»

 

Роман ілюстрований 87 акварелями Леанни Шептон. Білі обриси Манхеттена злегка контрастують із кремовим папером видання. Жирні літери назви розташовані вертикально, нагадуючи модерну рекламу 30-х років.

 

Тією ж помаранчовою фарбою прокреслена через усю карту крива лінія – траєкторія урбаністичної оповіді від особи архітектора-публіциста, який ділиться з читачем спонтанними враженнями й ожилими спогадами, долаючи мегаполіс пішки. Ця крива породжує асоціативні порівняння зі струмками дощу на асфальті, тріщинами в землі та уявними кордонами між жителями одного міста.

 

Монографія Міріам Вальдфоґель «Поява Аппенцелля» (Auftritt Appenzell)

Видана Франціскою Шлепфер у «Verlag Scheidegger & Spiess»

 

Монографія містить 58 кольорових і 49 чорно-білих зображення, фотографії Луції Броґер та Верени Шох, а також чорно-білі зображення, надані різними особами. Культурний довідник про швейцарський Аппенцелль не має палітурки: під захисною обкладинкою – прошиті червоною ниткою зошити зі швами на оголеній спинці книжки. На перший погляд сторінки поділені на дві широкі колонки – проте не все так просто. Рядки з однієї колонки перетікають в іншу, відповідно, колонки ніби накладаються одна на одну. Так само й зрощені між собою фотоілюстрації натякають на алегорію Аппенцелля як напівкантона, на розділ Аппенцеля на внутрішній та зовнішній.

 

Мистецьке видання «Ґазькі роботи» (Gaza Works) Кента Кліха

Опубліковане Луїзою Вольтерс та Драґаною Вийановіч Остлінд у «Koenig Books»

 

Містить 75 фотографій, об’єднаних, на думку журі, незвичною концепцією «замороженої динаміки». На обкладинці – затінений профіль, видко лише ніс, розтулені губи та обриси підборіддя та шиї. На тлі – дрібні тьмяні півтони: жести чоловіків, розвіяні прапори. Застигла динаміка окремого моменту. Яскраві й кольорові, а також химерні й чорно-білі світлини шведського фотографа Кента Кліха за період з 2001 по 2017 рік показують ізсередини життя арабського населення у Ґазі.

 

Читайте також: 6 німецькомовних книжок про Україну

Довідникове видання «Книга ночей: Хто робить день ніччю, тому не потрібен щоденник» (DasBuch der NächteWer die Nacht zum Tag machtbraucht kein Tagebuch)

Підготоване франкфуртським Музеєм комунікації спільно з «Verlag HermannSchmidt»

 

У виданні зібрані ілюстрації та фотографії Патріка Біттнера, Даніеля Гана, а також численні приватно надані фото, малюнки та ілюстрації. Журі назвало книжку «Висвітленням нічного безсоння». Гротескна, жирна і темна літера «N», початкова в слові «ніч» (Nacht), прикрашає палітурку книжки, нагадуючи освітлену шпарину між дверима або натякаючи на блискавичні осяяння нічного розуму. Цей нічний записник – альтернатива денному щоденникові. Він складається з трьох елементів (текстів, ілюстрацій та календаря) і відображає усі асоціації, які людина коли-небудь пов’язувала з образом ночі.

 

«Довідник із тиранії» (Handbook of Tyranny) з ілюстраціями Тео Дойтінґера

Видавництво «Lars Müller Publishers»

 

Книжка була відзначена журі за «абсолютну влучність оформлення». Це наочний і навмисний контраст привабливого дизайну і жахливого змісту. У книжці вміщені неймовірні порівняльні графіки: на одному з них, наприклад, порівнюються діапазони пострілу різноманітної зброї, від часів палеоліту до сучасності; на одному з останніх – розміри тюремних камер у різних країнах світу і за різних політичних режимів.

 

Усі графіки виконані у двох фарбах: червоній та чорній на гладенькому білому папері. Видання, свідомо виключаючи емпатію та вибудовуючи дистанцію до написаного, аналізує використання технічних досягнень для нагляду і репресій над людьми, подає чіткі й схожі на звичні інструкції описи застосування інструментів катування – і все це одним із найнейтральніших шрифтів – «Helvetica».

 

Мистецьке видання Людовіка Белленда «Американські читачі вдома» (American Readers atHome)

Видавництво Verlag Scheidegger & Spiess»

 

Містить 55 інтерв’ю, 283 кольорових та 186 чорно-білих ілюстрації, а також фотографії, зібрані самим Любовіком Беллендом. «Форма, яка породжує конотації» – так обґрунтувало журі свій вибір на користь цього видання, присвяченого медіасоціологічному дослідженню зі споживання новин у США. На думку журі, видання сміливо експериментує з різними товщинами і розмірами паперу та імітацією газетних шпальт, розташовуючи по 5 колонок на сторінці. Більше того, захисна обкладинка книжки розгортається до розмірів великого постера – цей задум журі назвало «геніальним».

 

Книга рецептів «Зелена міська кухня» (Die grüne Stadtküche) Клавдії Гіршберґер та Арне Шмідта

Видавництво «Knesebeck Verlag»

 

Містить 220 фотографій вегетаріанських та веганських страв. Барвисті та апетитні, схожі на картини Караваджо чи гравюри «чіароскуро», ці якісні фото та прості рецепти вдало пропагують новий стиль життя. Ця книга – не тільки школа куховарства, але й школа нового бачення звичних речей.

 

Читафте також: Buchkunst: 5 найкрасивіших німецьких дитячих книжок – 2018

 

Авторка: Ганна Гнедкова