Любов до книжок через туризм. Досвід швейцарських літфестивалів

Любов до книжок через туризм. Досвід швейцарських літфестивалів

Літературні фестивалі завжди, а не лише у часи пандемії, шукають нові креативні способи роботи зі своєю аудиторією. І Швейцарія — серед тих країн, якій креативності не позичати. Міжнародні та локальні фестивалі дедалі частіше виходять на свіже повітря або задіюють незвичні локації: оранжереї ботанічного саду, стародавні замки, річки та озера, гори. Усе для того, щоби зробити подорож літературою модним, потрібним і небуденним досвідом.

Престижні премії великих фестивалів

Серед різноманітних літературних фестивалів Швейцарії варто відзначити ті, під час яких у визнаний письменницький пантеон додаються нові імена. Швейцарська книжкова або Золотурнська літературна премія — помітний «сигнал» для вітчизняних та міжнародних видавництв, який закликає (пере)відкрити щорічних лауреатів та лауреаток.

Міжнародний літературний фестиваль

BuchBasel / Internationales Literaturfestival BuchBasel

BuchBasel заснували у 1997 році, коли він іще звався Базельським літературним фестивалем. Організував його тоді швейцарський автор, видавець та літературний активіст Маттіас Йєнні. У 2003-2007 роках Маттіасу вдавалося проводити книжковий ярмарок у приміщенні Messe Schweiz. Проте 2007 року співпраця з Messe Schweiz припинилася з фінансових причин. Новий концепт фестивалю без ярмарку 2008 року запропонували Фелікс Вернер та Еґон Амманн. Програмою зайнялася Катрін Екерт.

Цьогоріч фестиваль вирішили таки проводити як офлайн, так і онлайн. Проте багато подій у програмі, яку оприлюднили 15 вересня, наразі скасували.

Визначною подією фестивалю, запропонованою як частина його нового концепту, є вручення Швейцарської книжкової премії. Серед лауреатів та лауреаток минулих років — уже відомі українській авдиторії Ільма Ракуза (2009), Мелінда Надь Абоньї (2010), Лукас Берфус (2014) та Крістіан Крахт (2016).

Дати проведення: 6-8 листопада 2020 року

Дні літератури в кантоні Золотурн

Die Solothurner Literaturtage

На цьому фестивалі з 1979 року щорічно презентують найновіші та найактуальніші твори з усієї Швейцарії. Серед головних завдань фестивалю діалог між багатомовними письменниками країни, а також обмін контактами між усіма учасниками літературної сфери: самими авторками та авторами, видавництвами, літературними агенціями, перекладачами та перекладачками. Про настанову на діалог свідчить також і сайт фестивалю: усі публікації дублюються німецькою, французькою та італійською мовами. Die Solothurner Literaturtage запрошують не тільки вітчизняних, але й закордонних авторів та авторок. Для дітей та підлітків існує окрема велика програма, об’єднана в осібний Літературний фестиваль для дітей та молоді. 

Цьогоріч травневий фестиваль проводили онлайн, розпочавши не 22-го, а вже 14-го травня. Наступний планується 14-16 травня 2021 року. За некарантинних умов Дні літератури збирають близько 15000 відвідувачів та відвідувачок.

Важливою подією на фестивалі є престижна Літературна премія Золотурна, яку вперше 1991 року отримала Ільзе Айхінґер, а 2014 Лукас Берфус, твори якого ми настійливо радимо до перекладу. Ця премія щорічно винагороджує німецькомовних автора чи авторку за загальний літературний доробок сумою у 15.000 франків.

Дати проведення: 22-24 травня 2020 року

Міські фестивалі 

Цюрих читає

Zürich liest

«Цюрих читає» міжнародний книжковий та літературний фестиваль, який проводиться щороку наприкінці жовтня у Цюриху. Розпочався він насправді з читань, які проводилися в різних цюрихських книгарнях 2001 року під загальною назвою «Довга ніч коротких історій». Такі читання повторювалися 2002, 2004, 2005, 2007 та 2009 року. А з 2011 року вже під назвою «Цюрих читає» такі читання проводяться щорічно й збирає близько 15 000 відвідувачів та відвідувачок. Попри пандемію, фестиваль вирішили провести з дотриманням необхідних запобіжних заходів.

Дати проведення: 21-25 жовтня 2020 року

Бернський літературний фестиваль

Berner Literaturfest

Цьогоріч Бернський літературний фестиваль проводився уже ввосьме. Сюди зі Швейцарії, а також із різних європейських країн приїздить 40 авторок та авторів із читаннями та дискусіями. Попри кілька скасованих подій фестиваль таки відбувся влітку 2020-го. Цьогоріч серед запрошених гостей 29 серпня перед швейцарською публікою читав також український автор Андрій Курков.

Дати проведення: 25-30 серпня 2020 року

Тунський літературний фестиваль

Thuner Literaturfestival 

Уже вп’ятнадцяте в містечку Тун мав відбутися літературний фестиваль, на який були запрошені великі швейцарські письменники, такі як Рут Швайкерт (лауреатка Швейцарської літературної премії та Золотурнської літературної премії 2016 року) та Крістов Ґайзер (лауреат Швейцарської літературної премії 2020 року) поряд із новими перспективними авторами: Свенья Ґревен, Лаура Фоґт, Крістін Гьоллер, Сімоне Лапперт та інші. На жаль, цьогорічний фестиваль скасували через пандемію.

Дати проведення: 6-8 березня 2020 року (скасований)

 

Олтенський книжковий фестиваль

Buchfestival Olten

Цьогоріч організатори та організаторки до останнього боролися за свій молодий фестиваль із 40 подіями та книжковим ярмарком, обіцяючи, що його не скасують і що новий концепт у розробці. Утім, нещодавно на офіційній сторінці таки з’явилася інформація про скасування подій.

Єдине, що таки вдасться провести, — це нагородження переможців нещодавно заснованої премії Dreitannen. Першу премію отримає 31 жовтня Чарльз Левінскі за свій літературний та сценаристський доробок. Його роман «Гальббарт» став швейцарським бестселером 2020 року. Грошову премію отримає Александра фон Аркс — адвокатка та фріланс-перекладачка, яка 2016 написала текст «ОлтенНетло», що виграв у Олтенському письменницькому конкурсі, а далі 2018 року грошову премію кантона Золотурн. 2020 року вийшов її дебютний роман «Крапля рожевого» у видавництві «Knapp», із яким вона дістала запрошення на Золотурнські дні літератури. 

Дати проведення: з 29 жовтня по 1 листопада 2020 року (скасований)

Спеціалізовані фестивалі

Дні детективної літератури у Бурґдорфі

Burgdorfer Krimitage

Фестиваль детективів у Бурґдорфі, що в Бернському кантоні, проводиться що два роки, стартувавши 1993 року. Під час фестивалю з 1996 року відбувається нагородження Бурґдорфською детективною премією у розмірі 5000 франків. Фестиваль передбачає близько 50 подій із відомими авторами та авторками. Через коронавірус фестиваль, який мав відбутися цьогоріч, перенесли на 2021-й рік.

Дати проведення: з 29 жовтня по 7 листопада 2021 року 

Ґлаттський книжковий фестиваль 

Bücherfestival im Glatt

Нещодавно розпочався четвертий Ґлаттський книжковий фестиваль, головна аудиторія якого — діти та підлітки. Разом з улюбленим книжковим персонажем папужкою Ґлобі діти вчаться малювати й читати цікаві історії; підлітки фотографуються з відомими блогерками та блогерами; дорослі можуть послухати кількох авторів швейцарських бестселерів жанрової літератури.

Дати проведення: з 19 жовтня по 7 листопада 2020 року

Більські бесіди

Bieler Gespräche

Із року в рік ось уже дванадцять років поспіль відбувається тримовна літературна подія, під час якої на сцену виходять автори та авторки зі своїми перекладачами і перекладачками. Саме так: цей літературний фестиваль присвячений перекладу німецькою, французькою та італійською мовами. І запропонувати свою письменницьку або перекладацьку майстерню, лекцію або дискусію можна, заповнивши відповідну заявку. Загалом на сцені Біля виступає близько 60 майстрів і майстринь письма та перекладу.

Дати проведення: 6-7 лютого 2020 року

Цофінґенські літературні дні

Literaturtage Zofingen

Літературний фестиваль у Цофінґені відбувається з 2006 року поряд із датами проведення Франкфуртського книжкового ярмарку. Чому? Тому що на Цофінґенські літературні дні запрошують авторів та авторок країни, яка стає Почесною гостею у Франкфурті: 2010 року швейцарська читацька авдиторія знайомилася у Цофінґені з літературою Аргентини, 2011 року — з Ісландією, 2012 року — з Новою Зеландією, 2013 року — з Бразилією, 2014 року — з Фінляндією, 2015 року — з Індонезією тощо. Цьогоріч гостею Франкфуртського книжкового ярмарку, а отже, і Цофінґенського фестивалю, стала Канада.

Дати проведення: жовтень 2020 року

Книжковий фестиваль «Країна подорожей» 

Schweizer Buchfestival Reiseland

Пропускаючи 2020 рік через світову пандемію, «Країна подорожей» у Сьоні таки сподівається побавити усіх охочих до туристичних мандрівок і супутніх історій у 2021 році, фактично компенсувавши їм те, чого їм не вистачало під час багатомісячного локдауну. У рамках літературних подій відвідувачі та відвідувачки отримують можливість дещо продовжити літні канікули й розважитися подорожніми щоденниками авторів та авторок, які пишуть французькою або італійською мовами. Крім читань, фестиваль організує екскурсії містом із літературними аудіогідами, музично-літературні перформанси, письменницькі майстерні, а також пригощає стравами, якими славиться Тессінський регіон.

Дати проведення: 24-26 вересня 2021 року

Незвичні локації

Помітно, що незвичні локації для подорожей поволі стають не тільки літературними темами, але й невід’ємними частинами швейцарських літературних фестивалів. Організатори та організаторки дедалі сміливіше експериментують із локаціями, щоб перетворити звичайні читання на справжню подію, варту відвідування.

Затишний: Слова просто неба  Laushig: Worte im Freien

Фестиваль під короткою назвою «Laushig» — це і про тишу, і про затишок. Його читання відбуваються просто неба в найкрасивіших садах і парках Вінтертура, а його автори та авторки, такі, як Петер Штамм або Нора Ґомрінґер, влаштовують справжні перформанси, літературні прогулянки й навіть короткі мандрівки регіоном. Крім уже названих відомих імен, фестиваль радо відкриває початківців та дебютантів письма та запрошує їх до участі. 

Також 2018 року фестиваль переробив три старі телефонні кабінки на мінібібліотеки в рамках проєкту книжкового обміну під назвою «lauschig bücher tauschen». Ці кабінки працюють цілий рік як буккросинґ-локації. Їхні адреси можна побачити на сайті.

Дати проведення: орієнтовно червень-вересень 2021 року

 

Цюрихський літературний фестиваль

Literaturfestival Zürich

Цюрих читає багато, і не тільки по книгарнях під час фестивалю «Цюрих читає». Ні, мешканці Цюриха люблять послухати читання і на свіжому повітрі. Саме так, почавшись з Openair Literatur Festival Zürich 2013 року у Старому ботанічному парку Цюриха, розрісся цілий літературний фестиваль, на який запрошують із прем’єрними читаннями міжнародних авторів. Простір дозволяє, а тому ці читання часто інтерактивні й поєднуються з танцем, виставкою або театральною виставою.

Дати проведення: 12-18 липня 2021 року

Зеетальське поетичне літо 

Seetaler Poesiesommer

Ідея проводити фестиваль у мальовничих долинах швейцарських озер спала на думку культурному діячу Ульріху Сутеру у 2000 році — і чудово прижилася. Адже тут неймовірні локації для читань: замок Галлвіл у Заанґені, замок Гайдеґґ у Ґелфінґені, монастир Бальдеґґ, регіональна бібліотека Гохдорфа тощо. Сюди з гордістю запрошують міжнародних учасників та учасниць зі Швеції, з Фінляндії, Великобританії, Бельгії, Франції, Італії, Іспанії та інших європейських країн. Фестиваль традиційно завершується читаннями на весловому човні, що пливе озером Галлвілер.

Дати проведення: з 1 серпня по 31 жовтня 2020 року

Міжнародний літературний фестиваль у Лойкербаді Internationales Literaturfestival Leukerbad

Із долин — у гори: Лойкербадський літературний фестиваль щороку кличе на вершини кантону Вале, адже саме тут можна поєднати літературу з незабутніми краєвидами. А ще з пригодами, адже жоден інший фестиваль не експериментує з локаціями так зухвало, як цей. Похід з автором чи авторкою до Дальської ущелини? Без проблем. Вечірні читання в спа-центрі? Будь ласка. А опівнічний перфоманс на висоті 2300 метрів над рівнем моря, на перевалі Ґеммі не хочете? І це буде. Чого не буде, то це пасивного сидіння й слухання тексту. Читачі та читачки встають зі своїх крісел і вирушають в активний похід літературою разом зі знаними письменницями та письменниками.

Дати проведення: 25-27 червня 2021 року