Особливо неймовірні. Найкращі книжки з усього світу для дітей з інвалідністю

Особливо неймовірні. Найкращі книжки з усього світу для дітей з інвалідністю

«Усім потрібна особлива увага, а не тільки мені, бо це означає, що ти для когось цінний і важливий» — це цитата з книжки Марка Лівіна «Рікі й дороги». 2019 року вона увійшла в колекцію надзвичайних книжок з усього світу для дітей та юнацтва з інвалідністю. Хто обирає ці книжки, чому вони корисні для всіх дітей та до чого тут Швейцарія, читайте в черговому матеріалі нашого спецпроєкту.

Світова палітра книжок на теми інвалідності

Багато молодих людей з особливими освітніми потребами не можуть читати та насолоджуватися звичайною книгою, або ж не можуть знайти для себе книгу серед багатьох доступних видань. Тому їм потрібні спеціально виготовлені книги або відібрані звичайні книги, які відповідають їхнім потребам щодо дизайну, мови, структури сюжету та оформлення. Звісно, як і всім, книжки потрібні високої літературної та художньої якості.

Один із проєктів, який допомагає знайти найкращі нещодавно видані книжки та продемонструвати всю палітру книжок на теми інвалідності у світі, — «Добірка видатних книжок для молодих людей з інвалідністю». Це проєкт, який організовує Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY).

IBBY— інтернаціональна мережа людей, які прагнуть об’єднати дітей та книги. Ця некомерційна організація зі штаб-квартирою в місті Базель була заснована в 1953 році. Сьогодні міжнародна рада складається з понад 79 національних секцій по всьому світу, зокрема і в Україні.

Для популяризації кращих із найкращих книжок, які виходять у різних країнах різними мовами, IBBY реалізує низку проєктів, кожен із яких має певний фокус. І з 1981 року що два роки обирає дійсно видатні книги для дітей та молоді з інвалідністю.

Ця велика колекція має понад 4000 назв більш як 40 мовами і зберігається в Центральній бібліотеці Північного Йорку в Канаді, частині Публічної бібліотеки Торонто. А кожна нова добірка впродовж двох років мандрує світовими книжковими фестивалями, бібліотеками, популяризуючи саму ідею та справді видатні приклади книг для молодих людей з інвалідністю та про них.

Останню на сьогодні колекцію відібрали у 2019 році. І цього разу 26 країн подали на розгляд 169 книг. Сорок із них включили в добірку best of the best.

Традиційно колекція складається із трьох частин:

  • Книжки для дітей та молоді з особливостями розвитку. Це тактильні та текстильні книги, зі шрифтом Брайля, піктограмами або мовою жестів;
  • Універсальні видання: легкі для читання книжки для всіх, які можуть бути цікаві незалежно від особливостей сприйняття читача;
  • Історії, головними чи другорядними героями яких є люди з інвалідністю. Саме в цю колекцію 2019 року вперше в історії увійшла книжка українського автора, Марка Лівіна, яка вийшла друком у видавництві Віват у 2017 році.

Колекція зосереджена на книжках із картинками та романах, які заохочують дитину чи підлітка до знайомства зі світом, реальністю, яка може бути відмінна від їхніх власних світів. Раніше ми писали про найкращі книжки, які визначили у 2017 році. Цього ж разу ми вибрали найкращі, на наш погляд, книжки в трьох секціях за 2019 рік. 

Папу і Філо
На перший погляд це книжка для розвитку дрібної моторики. Але насправді, це ніжно-жартівлива історія про двох тактильних персонажів, один — це скупчення яскравих кольорових помпонів, а інший — шматочок червоної мотузки. Такі несхожі один на одного герої знаходять різні творчі способи подолати свої фізичні відмінності, щоби пограти разом.
Папу і Філо
Зображення супроводжуються текстом, який можна прочитати з допомогою великого шрифта, або ж — Брайля. Окрім того, книжка написана двома мовами: англійською та італійською. Тож у читачів є кілька способів стежити за цією історією про дружбу. На дотик елементи зроблені з матеріалів, які легко знайти вдома. Це може надихнути читачів створити власні тактильні історії.
Папу і Філо
Bridda, Roberta — Rome, Italy: Fed. Nazionale delle Instituzioni pro Ciechi Onlus 2016.
Відкрий рот і жуй!
Ця яскрава тканинна книжка викликає усмішку просто з першого погляду. Хто що їсть? Дикі та свійські тварини, та їжа, яку вони їдять, у центрі уваги цього видання. Воно включає чарівний асортимент диких та домашніх тварин, починаючи від мавпи та корови й закінчуючи пеліканом із великим горлом.
Відкрий рот і жуй!
Рот кожної істоти — це застібка-блискавка з прихованою кишенькою. Щоби дізнатись, чим харчується мавпочка, корова чи пелікан, треба розстібнути блискавку, і витягнути з кишеньки їжу цієї тварини. Використовуючи блискавки, діти з відставанням у розвитку або малюки можуть практикувати свою дрібну моторику. Ретельно підібрані деталі додають зворушливості цій книзі. Я в захваті була від жабки: маленькі тканинні мушки із золотистими бісерними очима та яскраво-оранжевими ніжками особливо чудові. Діти з інвалідністю та без неї можуть бавитись цією книгою разом.
Відкрий рот і жуй!
Tenohira no Kai — Tokyo, Japan: Tenohira no Kai, 2008
Чотири маленькі куточки нічогісінького
Маленький яскраво-зелений квадрат любить грати з іншими формами, маленькими кружечками. Але коли він намагається приєднатися до друзів у великому будинку, виявляється, що він не проходить крізь круглий дверний отвір. Маленький Квадрат намагається скластися й навіть роздумує відрізати свої кути, щоби зайти всередину.
Чотири маленькі куточки нічогісінького
І лише тоді, коли друзі по-новому дивляться на проблему, вони знаходять рішення: потрібно змінювати форму дверей, а не форму Маленького квадрата! Цікаві фактурні поверхні, великий шрифт і шрифт Брайля роблять цю історію про інклюзію доступною для всіх читачів.
Чотири маленькі куточки нічогісінького
Ruillier, Jérôme — Talant, France: Les Doigts Qui Rêvent, 2017
Внутрішній світ
Чи любите ви Лего так, як люблять його тисячі дітей та підлітків (і, будемо відверті, дорослих теж, по всьому світові? Кубики Лего на сторінках книги мотивують усіх його фанів до розглядання та інтерактивного читання. Ця унікальна книга є результатом співпраці студентів школи Гленвей (Glenveagh) та програми творчого письма Fighting Words Belfast, розташованої в Північній Ірландії.
Внутрішній світ
Студенти, усі з яких мають серйозні труднощі в навчанні, брали участь у семінарі з подолання тривоги, а потім пристосували вивчене в книзі для інших. Покрокові інструкції дають читачам дієву практику дихальної вправи в моменти відчуття тривоги або стресу. Текст друкується великим жирним шрифтом і супроводжується відповідними символами передачі зображень. Ця книга буде корисною для дітей та підлітків незалежно від того, мають вони інвалідність чи ні.
Внутрішній світ
Pupils of Glenveagh School — Belfast, NI, UK: Glenveagh Publishing, 2018
Крокодил-професіонал
Інтригуюча та жартівлива книжка-картинка без слів про те, яке заняття може бути притаманне крокодилові. Читач слідкує за перебігом подій, переглядаючи яскраві та енергійні ілюстрації одну за одною — ось головний герой прокидається вранці, одягається в чудовий костюм, йде на роботу…
Крокодил-професіонал
Читачі різного віку та здібностей насолоджуватимуться жартівливими подвигами дитини дикої природи, який мирно співіснує на сторінках книги з людьми. З кожним новим переглядом-читанням книжки можна відкривати для себе все нові та нові подробиці та дрібні деталі, розвиваючи спостережливість, уважність, концентрацію та власну фантазію.
Крокодил-професіонал
Zoboli, Giovanna — Milan, Italy: Topipittori, 2017
Гронуйо
Це тиха, зворушлива казка про Гронуйо, незвичайного молодого кролика. Він не схожий на інших членів своєї родини — йому не вистачає довгих вух і в нього незвичайна форма голови. Сім’я любить та приймає його таким, як він є. Але інші, сторонні, цураються його. Гронуйо прагне бути як усі. Як це часто буває, випадковий збіг обставин допомагає нашому герою прийти до розуміння свого місця та своєї ролі в цьому світі, отримати порцію надії та впевненості у своїх силах, зрештою — вирости.
Гронуйо
Настрій цієї книжки не є повчальним. Ця історія просто мотивує до розмірковування про прийняття інакшості, поваги до кожного та кожної.
Гронуйо
Servant, Stéphane — Paris, France: Didier jeunesse, 2017
Шість крапок: Історія молодого Луїса Брайля
Життя, яке надихає, винахідника тактильної системи для читання та письма, яким користуються сліпі люди по всьому світу. Історія про Луї Брайля, який народився понад 200 років тому у Франції та осліп у ранньому віці. Коли хлопець підріс, він зрозумів, що його освіта та все подальше життя, успішність та реалізованість, залежать від того, чи навчиться він читати.Луї розробив свою унікальну систему для читання, доступну для всіх сліпих, коли йому було 15 років.
Шість крапок: Історія молодого Луїса Брайля
На відміну від інших біографій про Луї Брайля, ця книжка використовує пряму мову від першої особи для захоплення уваги читача, приміряння на себе його ролі, досвідів та відчуттів, коли він перестав бачити, коли він шукав вихід зі здавалось би безвихідного становища. Оформлення книжки в чергуванні змішаної техніки ілюстрації та темного фону із подряпинами додають емоцій та атмосфери того світу, у якому жив, думав та творив Луї.
Шість крапок: Історія молодого Луїса Брайля
Bryant, Jen — New York, NY, USA: Alfred A.Knopf, Random House Children’s Books 2016
Не надто інакші: Що насправді ви хочете запитати про інвалідність
Юний автор цієї книги, Шейн Бурко, народився зі спінальною м’язовою атрофією. Зараз йому двадцять, його тіло невелике, і з кожним роком стає все слабшим. Люди часто «дивляться й дивуються», коли бачать Шейна, тож він вирішив відповісти на їхні найпоширеніші запитання.
Не надто інакші: Що насправді ви хочете запитати про інвалідність
Наприклад, чому в нього така велика голова та таке маленьке тіло? Як працює його крісло? Як він грається із друзями? Питання й відповіді подані на тлі жвавих кольорових фотографій Шейна. І на більшості з цих фото Шейн усміхається, кепкує, комунікує із членами своєї родини чи грає з друзями. Його жваві та відверті відповіді на питання, які на перший погляд можуть здатись безтактними чи незручними, насправді доволі інформативні та легко зрозумілі, знімають зайві бар’єри та допомогають краще познайомитись із Шейном та іншими людьми з інвалідністю.
Не надто інакші: Що насправді ви хочете запитати про інвалідність
Burcaw, Shane — New York, NY, USA: Roaring, Brook Press, 2017
Мріаа, Мараі, Маріа
Що означає мати дислексію? Як слова виглядають для того, хто має труднощі з читанням? Ця захоплива книжка пропонує відповіді на ці та інші запитання, починаючи зі своєї назви, яка переробляє назву «Марія» так, як її може прочитати людина з дислексією. Двоє дітей, хлопчик і дівчинка, обговорюють непорозуміння, які можуть виникнути при неправильному розпізнаванні слів.
Мріаа, Мараі, Маріа
Яскраві, грайливі ілюстрації супроводжують текст. Вони показують літери, слова та речення, як би здавалося комусь, хто відчуває труднощі з розшифровкою друкованих написів. Наочний підхід та простий текст роблять цю книгу легкодоступною як для молодших, так і для старших дітей.
Мріаа, Мараі, Маріа
Granara, Clara M. — Buenos Aires, Argentina: Quipu, 2015
Рікі й дороги
Історія про Матвія, підлітка із синдромом Аспергера, та його неймовірного друга, пса Рікі, який вміє говорити, знає безліч неймовірних історій на всі випадки життя та має незвичайне почуття гумору. Ця історія складається з маленьких уламків, так само як життя Матвія, з його незвичним світосприйняттям, зумовлене розладом. Стільки всього в цій історії: любов, біль і втрата, збентеження та настороженість, неприйняття, пошуки себе, сім’я, дружба, страхи та їх подолання, щастя, смерть…
Рікі й дороги
Про такі ситуації, коли твоє життя, попри всі правила та норми, летить шкереберть, та про те, що дає тобі сили зібрати його, як пазл, та віднайти себе. Оформлення книжки додає емоційного забарвлення розповіді, суперобкладинка із секретом, кольорова гама та шрифти — книжка в цілому справді дуже гідна потрапити в колекцію найкращих книжок світу!
Рікі й дороги
Livin, Mark — Kharkiv, Ukraine: Vivat, 2017

Кожна з цих книжок дивує, захоплює, мотивує читати та доводить, що в дитинства немає інвалідності. А завдяки цьому проєкту IBBY відбувається промоція ідеї читання, доступного кожному, та спонукання авторів, ілюстраторів та видавців створювати нові й нові книжки, щоби спільними зусиллями всім нам будувати світ без дискримінації та обмежень.