Спеціальна тема:

ЗА РОСІЙСЬКИЙ ФЛОТ, ДО ДНА

Новини Новини

Конкурс морської прози «Мателот» розпочав прийом робіт

IV Конкурсу української морської прози імені Юрія Лисянського Мателот, за підтримки гостинного Національного військово-історичного музею України, розпочав приймати заявки від учасників 2023-го року. 

Мета цьогорічного конкурсу – висвітлити історичну постать нащадка шляхетної козацької родини Юрія Лисянського, уродженця Ніжина, військового моряка, вченого географа, океанолога, етнографа та першого українського навколосвітнього мореплавця в експедиції на шлюпах «Надежда» та «Нева» (1803-1806) під керівництвом Івана Крузенштерна, а також стимулювати розвиток сучасної української мариністики.

 

Цього року Україна відзначає ювілейну дату 250 років від дня народження Лисянського (1773-1837).

 

У презентації нового сезону конкурсу взяли участь урядовці, громадські організації, військові та цивільні моряки, науковці, яхтсмени, а саме: Олег Панчук (Київський Міський Крейсерський Яхт-Клуб), Олександр Бурцев (Компанія  «YOT CLUB»), Володимир Купрій («Херсонське земляцтво»), Сергій Любченко («Вітрильницька академія»), Сергій Деміденко (Федерація судномодельного спорту України, Спілка ветеранів моряків-підводників України), учасники минулих сезонів Конкурсу «МАТЕЛОТ», журналісти та інші.

 

У вітальному слові Сергій Воронов, директор Центрального військово-морського музею України – філії НВІМУ, зазначив, що Музей має за честь приймати Конкурс, наголосивши на важливості його проведення у воєнний час, і повідомив, що цьогоріч один з нововідкритих об’єктів підводної культурної спадщини України буде названо на честь Юрія Лисянського. 

Антон Санченко, засновник Конкурсу, озвучив умови IV сезону, зауваживши, що цього року провідна тема Конкурсу покликана висвітлити морський зріз страшної загарбницької війни, яку веде росія проти України: острів Зміїний, Херсон, Маріуполь, Миколаїв, Одеса, Крим.

Олександр Морозов, науковий співробітник Ніжинського краєзнавчого музею ім. Івана Спаського та відділу «Меморіальний будинок-музей Юрія Лисянського», окреслив плани щодо святкування 250-річчя видатного українця на його Батьківщині, в Ніжині. В нинішніх умовах всі заходи, намічені на 12 квітня, відбудуться в режимі онлайн. Однак, всі охочі можуть відвідати Меморіальний будинок-музей Юрія Лисянського в цей день. Прохання повідомити адміністрації музею про ваш візит заздалегідь, аби можна було організувати екскурсію.

Євгеній Ігнатенко, Голова Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України у своєму виступі також підкреслив важливість проведення Конкурсу, оскільки культура завжди на часі, а в часи війни й поготів, бо найбільш повно й об’єктивно віддзеркалює всі драматичні події, що відбуваються в українському суспільстві та водночас надихає останнє на перемогу.

 

Валерій Петущак, перший навколосвітній мореплавець незалежної України, побажавши новим учасникам творчих сил, а Оргкомітету – об’єктивності, традиційно дав старт Конкурсу, тричі вдаривши в ринду.

 

Також теплі побажання на адресу Конкурсу та його учасників висловили Олександр Шумей, проректор Херсонської державної морської академії, Сергій Шумський, капітан 2 рангу та Олександр Величко, капітан далекого плавання, Сергій Демиденко, президент Федерації судномоделізму і судномодельного спорту України, призер Чемпіонатів Світу та Європи, суддя міжнародної категорії. До слова, свого часу Федерація подарувала Меморіальному будинку-музею Юрія Лисянського копію шлюпа «Нева».

Модерувала презентацію голова Оргкомітету Конкурсу – Ірина Погореловська.

 

Умови конкурсу 2023-го року читайте за посиланням.

 

Упродовж Конкурсу у 2023 році на сайті «Читомо» вийде 12 статей про класиків української та зарубіжної мариністики (2 статті щомісячно). Перебіг Конкурсу та його підсумки висвітлюватимуться в електронних ЗМІ, на сторінці оргкомітету Конкурсу «МАТЕЛОТ» у соціальній мережі Facebook.