Спеціальна тема:

ЗА РОСІЙСЬКИЙ ФЛОТ, ДО ДНА

Новини

Пішов із життя мариніст та дослідник військово-морської історії України Леонід Кирилаш

29 квітня на 66 році життя помер письменник-мариніст, публіцист, історіограф, дослідник військово-морської історії України, полковник юстиції у відставці та член журі конкурсу «Мателот» Леонід Ількович Кирилаш.

Письменником, публіцистом і істориком військовий юрист Леонід Кирилаш став вже після звільнення в запас з Тихоокеанського флоту. Проголошення незалежності України розбудила в ньому потяг до національної морської історії, якої ще офіційно не існувало. Після тривалих пошуків в різних архівних установах, став одним з перших визнаних флотських істориків та дослідників морських архівів в країнах Європи. Працював за власний кошт, за пенсію. Здійснив серію важливих для історії українського флоту публікацій в газетах «Флот України», «Народна армія», а також в журналі «Морська держава»

«Смерть Леоніда Кирилаша стала важкою втратою для нашої військово-морської історичної спільноти, бо з життя пішла людина, яка чи не єдина володіла джерельною й архівною базою служби наших співвітчизників на флотах країн Європи, їх участі в боях і битвах всіх війн, які прокотилися Світовим океаном протягом минулих століть. Саме Леоніду Ільковичу належить доведення тієї істини, що українці є давньою морською нацією, які прославили наш народ, наш край на флотах різних країн Європи, отримали там визнання. Особливою його заслугою є вивчення й оприлюднення служби українців, їх досягнень на флотах Австро-Угорської імперії й Речі Посполитої, що досі було замовчувано», – зазначають в оргкомітеті конкурсу «Мателот».

Після тривалої роботи у віденських військових архівах Леонід Кирилаш також опублікував біографію першого адмірала Галичини Ярослав Окуневського, відкрив світу його вкладу в розвиток військово-морської медицини, а також факти причетності адмірала до створення першого військово-морського госпіталю у Європі та військово-медичного статуту, за яким будувалися військово-медичні установи у всіх морських європейських державах. Досліджуючи біографію Окуневського, Леонід Ілліч віднайшов в Англії і його внука доктора Е. Бальцара, й ініціював його приїзд на батьківщину свого діда в село Яворів на Прикарпатті. 

«По життю Леонід Ілліч був невтомним і пунктуальним істориком-документалістом, завжди життєрадісним і наповненим творчої енергії. Багато із задуманого ним залишиться нездійсненим, але його справу вже продовжать молоді історики флоту. Ім’я Леоніда Кирилаша назавжди вписані в історію флоту України. Його жертовна праця є прикладом для наслідування сучасних морських істориків і публіцистів», – згадують про історика й письменника члени журі «Мателот».

Журі конкурсу морської прози «Мателот», незмінним членом якого був Леонід Ількович, та редакція сайту Читомо, автором якого він був, виражають співчуття рідним та близьким.

Раніше повідомлялося, що у Вашингтоні пішла з життя поетаса Нью-Йоркської групи, перекладачка та літературознавиця Женя Васильківська.