втрати

Померла поетеса Нью-Йоркської групи Женя Васильківська

29.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Вашингтоні пішла з життя поетаса Нью-Йоркської групи, перекладачка та літературознавиця Женя Васильківська. Про це повідомив поет та перекладач Тадей Карабович у фейсбуці, посилаючись на чоловіка поетеси Чарльза Осґуда.

 

Женя Васильківська померла природною смертю 25 квітня. Їй було 92 роки.

Женя Васильківська (Євгенія Васильківська-Осґуд) народилася 6 січня 1929 року в місті Ковель на Волині в родині відомого українського художника Сергія Васильківського (1854–1917). 1944 року переїхала з батьками до міста Лінц в Австрії, де закінчила середню школу. 1951 року родина Васильківських емігрувала з Австрії до Нью-Йорка.

 

У США поетеса закінчила філологічні студії (французьку філологію) у Колумбійському університеті. Захистила докторську дисертацію на тему творчості французького поета Сент-Жона Перса. Працювала політичною консультанткою уряду США у справах Східної Європи, з окремим урахуванням України. Свої поезії друкувала в щорічнику «Нові поезії» (Нью-Йорк, 1961–1962). Наприкінці 1950-х років була прийнята до літературного об’єднання Нью-Йоркська група – українських поетів-емігрантів, які творчо та професійно працювали в Нью-Йорку.

 

Женя Васильківська – авторка збірки віршів «Kороткі віддалі» (Нью-Йорк, 1959) та перекладачка «Антігони» Жана Ануя (Мюнхен, 1962). Займалася також перекладами англійської, іспанської та французької поезії. Особливо цікавилася творами Жака Превера, Федеріко Гарсія Лорки, Сент-Жона Перса, Габріели Містраль та Іва Бонфуа.

 

Успішно займалася літературною критикою. Брала участь у багатьох проєктах Нью-Йоркської групи та друкувалася в усіх її антологіях, які виходили протягом тривалого часу, від відомої антології «Координати» (Нью-Йорк, 1969) до авторських антологій про творчість Нью-Йоркської групи Олександра Астаф’єва та Марії Ревакович у 2000-х роках.

 

Нагадаємо, 17 квітня на 79-му році життя помер український письменник і громадсько-політичний діяч, народний депутат України Верховної Ради першого та ще п’яти скликань Володимир Яворівський.

 

Також нещодавно читацька спільнота втратила художницю та ілюстраторку Вікторію Ковальчук, письменника Ігоря Гаврилюка та мовознавця, літературознавця, перекладача та громадського діяча Івана Ющука.