ЕКЗЕМПЛЯРИ ХХ
ЕКЗЕМПЛЯРИ ХХ
Літературно-мистецька періодика XX століття
про проект

Чим наш проєкт унікальний?

«Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» – це проєкт спрямований на вивчення знакових періодичних видань про літературу і мистецтво XX століття, які виходили на території України або створювались українцями діаспори. Проєкт реалізується культурно-видавничим медіа «Читомо» за підтримки Українського культурного фонду.

На сайті «Читомо» підготовлені 12 науково-популярних досліджень про знакові українські часописи, які були експериментальними, інноваційними у свій час, фіксували культурний ландшафт, спричиняли дискусії. Літературно-художні видання розглядаються як синергетичне явище на межі різних видів мистецтв, як приклади об’єднання митців, літераторів, художників для спільного творення культурного продукту.

У фокусі дослідження кураторський підхід, згідно з яким обрали знакові, найяскравіші часописи що впливали на культурний процес свого часу й задавали стандарти й тренди. Серед принципів відбору: відображення синтезу мистецтв, експериментальність, якість контенту, значення для культурного середовища.

«Унікальність проєкту в його крос-секторальності, адже наукові консультанти представляють різні сфери — візуальне мистецтво, літературу, кіно, видавничу справу й редагування, історію, що дозволяє комплексно поглянути на видання й виявити їхні особливості. За кожним із цих призабутих, а для широкого загалу невідомих видань стояли люди, які любили свою справу й попри складні й часто небезпечні умови висвітлювали культурні процеси, а часто  були їхніми творцями», – розповідає Оксана Хмельовська, співкураторка проєкту.

Куратори впевнені, що дослідження можуть бути прикладами роботи з джерелами та актуалізації культурної спадщини. 

«В епоху діджиталізації та поступового зникнення друкованої періодики, збереження цих видань як артефактів матеріальної культури та історії набуває нового значення. Це спадок, який ми маємо вивчити й повернути у культурний обіг», – говорить  Олександр Мимрук, співкуратор проєкту.

Важливою складовою проєкту є оцифрування рідкісних номерів видань і викладення їх у вільний доступ на сайті Бібліотеки українського мистецтва. За час проєкту, яким опікувалася засновниця бібліотеки Катерина Лебедєва, були оцифровані й викладені у вільний доступ 7 журналів.

Також партнерами проєкту стали інші платформи, які оцифровують українську періодику: 

*Музей-архів преси

*Проєкт зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції та розсіяння «Diasporiana»

*Електронна бібліотека «Культура України».

 

Завантажити аналітичний звіт проєкту «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» у форматі PDF.

 

Довідка:

 

Читомо — культурно-видавничий медіа проєкт про культуру читання і мистецтво книговидання.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році як нова модель надання на конкурсних засадах державної підтримки та промоції ініціатив у сфері культури та креативних індустрій. Діяльність Фонду, відповідно до чинного законодавства, є невід’ємною частиною політики й визначених пріоритетів діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України.

 

куратори проєкту
авторський і експертний колектив проєкту
Ярина Цимбал, Вахтанг Кіпіані, Катерина Лебедєва, Діана Клочко, Ірина Плехова, Станіслав Мензелевський, Тарас Гринівський, Олег Коцарев, Ігор Котик.
команда проєкту
Дизайн - Олеся Бачинська
Фінансовий супровід - Алла Жук
Юридичний супровід - Сашко Лютий
Комунікації - Ірина Гарнець
Програміст - Іcaченко Oлег