Беа Джонсон

«Дім — нуль відходів»: як жити без сміття та бути щасливим

23.02.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Беа Джонсон. Дім — нуль відходів. — Київ: Рідна мова. 2019. — 320 с.

«Дім — нуль відходів» — доступний кожному, покроковий гід, який розкаже, як поліпшити здоров’я, заощадити час і гроші та досягти яскравішого майбутнього для своєї родини і для планети загалом. У сьогоднішньому уривку з книжки ми дізнаємося про те, які переваги дає життя без сміття, як воно допомагає заощаджувати ваші гроші та час, а також покращувати здоров’я.

Ми витягаємо наш сміттєвий контейнер до краю тротуару ввечері, і до ранку, поки ми прокинемося, картонки від пластівців та брудні паперові рушники зникають, ніби за помахом чарівної палички. Але коли ми кажемо, що щось «викинули», то що насправді маємо на увазі? Викидаючи сміття, ми забираємо його з очей, але не повинні забирати його з думок. Зрештою, наше сміття не випаровується від того, що двірник його змітає. Наше сміття завершує своє існування на звалищах, псуючи довкілля, викидаючи токсичні сполуки в повітря та ґрунти, марнуючи ресурси, з яких викинуті речі виготовлено й на перероблення яких щороку витрачаються мільярди доларів.

Ось чому жити без сміття так важливо. Але що ж таке життя в стилі «нуль відходів»? Це філософія життя, заснована на практиках, що дають можливість якомога старанніше уникати утворення сміття, будь-яких відходів. У промисловості термін «безвідходне виробництво» застосовують до виробництв замкнутого циклу, тоді як у побуті він означає заохочення споживачів до відповідальних дій і рішень. Багато людей мають хибну думку, що «нуль відходів» — це про широкомасштабне перероблення вторсировини, тоді як життя без сміття не пропагує вторинного перероблення — радше враховує проблематичність і витратність процесу перероблення. Саме перероблення вторсировини розглядається виключно як спосіб обходження з відходами, альтернативний збуванню (котре було б ідеальним варіантом). І хоча воно входить до концепції «нуль відходів», але лише як крайній засіб перед відправленням на звалище (або компостуванням).

 

Яким буде порядок дій за концепцією «нуль відходів» для нашого домашнього середовища? Суттєво зменшити кількість сміття в оселі доволі просто, якщо ви дотримуватиметеся п’яти простих кроків:

 

  • відмовитеся від зайвого;
  • скоротите кількість потрібного (до реально необхідного);
  • повторно використовуватимете те, що маєте;
  • здаватимете на перероблення вторсировини лише те, чого не вдалося уникнути, скоротити та використати повторно;
  • і лише решту компостуватимете чи відправлятимете на звалище

 

Життя без сміття має очевидні й необхідні переваги, коли йдеться про вплив на довкілля: зменшує забруднення (скорочуючи кількість небезпечних твердих і газоподібних відходів) та заохочує консервування (зменшення попиту на природні ресурси). Але переваги життя без сміття виходять за межі екологічних питань. У межах житла воно, беззаперечно, підвищує рівень життя його мешканців. Необізнані люди (як і я колись) можуть уважати, що життя без сміття потребує додаткового часу й додаткових коштів, але ці припущення дуже далекі від правди.

Заощадження грошей

Найбільш вимірювальний показник життя без сміття — гроші. Мій чоловік Скотт спершу мав сумніви щодо життя без сміття, але
залюбки перейняв його, коли порахував, скільки коштів можна на цьому зекономити.

 

Є десять причин, чому життя без сміття має фінансовий сенс:

 

  • Зменшує споживання речей (увага зміщується з речей на діяльність).
  • Скорочує вартість зберігання, утримання й ремонту.
  • Позбавляє потреби купувати одноразові речі, що має величезний кумулятивний заощаджувальний ефект.
  • Заохочує придбання продуктів на вагу, що зазвичай дешевше.
  • Допомагає скоротити (або позбутися) твердих відходів, що зрештою скорочує витрати на їхню утилізацію.
  • Позбавляє потреби купувати пакети для сміття (вологі відходи можна компостувати).
  • Заохочує купувати якісні речі, і таким чином усвідомлюється ціна грошей.
  • Заохочує здоровий спосіб життя (див. далі), відповідно зменшуючи витрати на лікування.
  • Пропагує продавати непотрібні речі та здавати в оренду ті, якими рідко користуються (отримуючи таким чином прибуток).
  • Стимулює продавати вторсировину безпосередньо переробникам, а компост — садівникам і фермерам.

Здоров’я

Переваги життя без сміття для здоров’я зазвичай асоціюються з меншим контактом із синтетичними речами й засобами. Єдиний недолік (який насправді теж є перевагою) — я стала чутливішою до запахів «хімії» та «пластикового присмаку». Загалом, моя родина стала здоровішою, і тепер я спокійно годую своїх дітей їжею, не запакованою у шкідливий для здоров’я пластик.

 

Є десять причин, чому життя без сміття поліпшує стан здоров’я вашої родини:

 

  • Попереджує придбання їжі в пластиковому упакуванні, таким чином зменшуючи ризики, пов’язані з проблемою вимивання шкідливих речовин із пластикового упакування в їжу (наприклад бісфенолу А) та потрапляння отруйних речовин у повітря в нашій домівці (як-от вінілу).
  • Заохочує до повторного використання (зокрема купувати вживані речі), що зменшує виділення газів у домі, адже вживані речі вже виділили значну частину летких речовин раніше.
  • Заохочує до закупівлі в магазинах здорового харчування, які пропонують більш здорові альтернативи загальновживаним продуктам; а також зменшує вплив таких токсичних речовин, як парабени, триклозан і штучні ароматизатори, що містяться в засобах для догляду за тілом і косметиці.
  • Заохочує купувати те, що можна віддати на вторинне перероблення без утрати якості, що зменшує вплив токсинів, які виділяє, наприклад, непридатне до перероблення тефлонове покриття кухонного посуду й пристроїв.
  • Сприяє використанню натуральних засобів і мийних речовин, зменшуючи вплив невідомих хімічних речовин.
  • Пропагує скорочення кількості речей, що зменшує площу збирання пилу та пов’язаних з ним алергічних реакцій.
  • Заохочує більше часу проводити надворі, що допомагає позбутися нестачі вітаміну Д, дихати чистішим повітрям (повітря в оселі може бути забрудненішим, аніж ззовні), а також покращує фізичну форму.
  • Заохочує купувати натуральні й органічні продукти, скорочуючи споживання напівфабрикатів.
  • Знижує чутливість до ЗМІ та реклами, що нав’язує купування нездорової їжі.
  • Забезпечує «стрункіший» раціон за рахунок скорочення споживання м’ясних продуктів.

Час

Заощадження часу — мабуть, одна з найкращих переваг життя без сміття. В епоху, коли час — наш найцінніший ресурс, хто не хотів би мати більше часу? Відмовляючись від накопичення безкоштовних речей, відкинувши часомісткі звички (наприклад, перегляд і утилізацію «макулатурної пошти»), скорочуючи кількість речей удома, натомість отримуєте продуктивність і більше часу. Використання речей, зберігання, утримання, прибирання й організація значно спрощуються.

 

У разі додержання принципів життя без сміття ведення хатнього господарства значно спрощується, а повторне використання заощаджує час, який ми витратили б на похід у магазин по одноразові речі, їхнє транспортування й утилізацію. Кожен отримає переваги від життя, звільненого від тягаря речей і марнотратних звичок, і натомість зосередженого на набутті нового досвіду та вражень.

 

Вільний час також дає можливість узяти участь у спільному користуванні, у процесі чого в людей формується звичка ділитися, взаємодіяти одне з одним та посилюються внутрішні зв’язки в місцевій громаді. Ми знаходимо однодумців, позбуваємося самотності, відроджуємо надію, якої раніше просто не бачили у своєму майбутньому. Однак шлях до життя без сміття неоднаковий для кожної людини.

 

Щодо мене, вивільнення зробило моє життя насиченішим, бо я маю змогу робити те, що мені справді подобається, і проводити час із людьми, які мені небайдужі. Це допомогло мені набути більше знань, розважливості, можливостей, упевненості, пристрасті, оновило моє бачення сенсу життя. Це дало мені змогу озеленити свій будинок, навчитися збиральництва, спробувати багато видів рукоділля й майстрування. Це розкрило мої творчі здібності. Це дало мені змогу вести блог, написати цю книжку, повністю відновити зв’язок із природою.

 

Я усвідомила, як багато речей відриває нас від нашого коріння, від дозвілля на вільному повітрі. Тепер, проводячи більше часу надворі, я більше не сприймаю Землю як належне, і відчуваю, що моя духовність і віра перезарядилися. Життя без сміття вималювало для мене цілісну картину; воно може зробити дива і з вами теж.

 

Читайте також: Homo Urbanus дитліту: 5 книжок про захист довкілля