* ESC - закрити вікно пошуку
держбюджет
Українознавчі студії США закликали не врізати бюджети українським культурним інституціям
02.04.2020Американська асоціація з українознавчих студій (American Association for Ukrainian Studies, AAUS) закликала владу України переглянути рішення уряду про масштабне скорочення проєктних бюджетів провідних українських культурних інституцій. Про це йдеться у пресрелізі, який отримало Читомо.
Відкритий лист адресований президентові України Володимиру Зеленському, прем’єр-міністрові Денису Шмигалю, міністрові фінансів Сергію Марченку, міністрові закордонних справ Дмитру Кулебі та в. о. міністерки культури Світлані Фоменко.
«Історія не раз довела: без культури і науки будь-яка країна є лише територією, відкритою до колонізації, і вона платить за це життями своїх громадян», – наголошує асоціація, що складається з україністів із США, Канади та Європи.
На переконання членів AAUS, Український інститут, Український культурний фонд, Український інститут книги, Державне агентство України з питань кіно, Центр Довженка та інші кульурні інституції успішно захищали українські інтереси за кордоном шляхом побудови іміджу України як країни, що заслуговує на повагу та захоплення через своє культурне багатство і наукові традиції.
«Уперше від здобуття незалежності Україна активно інвестувала у створення потужного культурного і наукового бастіону, який захищав країну від небезпек, що ставили під загрозу саме її існування. Припинення цієї роботи матиме нищівні наслідки для репутації України у світі і для збереження і посилення культурного і політичного суверенітету України», – наголошують у зверненні.
Асоціація закликає український уряд почати роботу з керівниками тих культурних інституцій, що опинилися під загрозою знищення, щоб напрацювати розумні зменшення їхніх бюджетів, які дадуть змогу зберегти якнайбільшу кількість ключових проєктів та заходів.
Повний текст листа українською та англійською мовами доступний за посиланням.
Американська асоціація з українознавчих студій (American Association for Ukrainian Studies, AAUS) – неприбуткова освітня організація, яка була заснована 1989 року і присвячує свою діяльність поширенню знань про Україну, популяризації українознавчих студій, створенню ресурсів для побудови наукового просування її членів, а також удоступненню інтелектуальних ресурсів організації для медіа та суспільного загалу.
Членами організації є науковці, докторанти та студенти, насамперед зі США та Канади, а також окремі члени з Європи, включно з Україною. Асоціація афілійована із Міжнародною асоціацією україністів, Асоціацією славістичних, східно-европейських та євразійських студій (Association for Slavic, East European, and Eurasian Studies, ASEEES) та Асоціації з вивчення національностей (Association for the Study of Nationalities, ASN).
Нагадаємо: про те, що уряд хоче урізати фінансування українських культурних інституцій стало відомо 25 березня. Із заявою про плани Міністерства фінансів позбавити фінансування, зокрема, Український інститут книги та Український культурний фонд, виступив Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради. Новина спричинила бурхливу реакцію не тільки серед представників культури, а й громадськості загалом.
Відкритий лист культурних інституцій до уряду з проханням зберегти фінансування їхніх проєктів підписали кілька тисяч представників культурної сфери і підтримали тисячі громадян. У першому в Україні онлайнмітингу «Ні — знищенню культури!», який влаштували у форматі Zoom-конференції, взяли участь небайдужі громадяни не тільки з різних українських областей, а й з-за кордону.
Зі зверненням у зв’язку зі спробою Кабміну вилучити із держбюджету кошти на підтримку культури та книговидання виступила й Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
У результаті розголосу, представники усіх депутатських фракцій і груп Верховної Ради розкритикували запропоновані Кабінетом Міністрів зміни до бюджету. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пообіцяв, що видатки на культуру будуть збережені.
Проте все ж законопроєкт про внесення змін до державного бюджету, який 30 березня винесли на голосування у Верховній Раді, передбачав таки скорочення фінансування Українського інституту книги на 100 млн грн (із раніше затверджених 150 млн грн) та Українського культурного фонду – на 250 грн млн (із затверджених 500 млн грн). Для ухвалення документу у парламенті забракло трьох голосів нардепів. Проєкт закону був відправлений у бюджетний комітет на доопрацювання.
Читайте також, як іноземні уряди підтримують книговидання у своїх країнах під час епідемії.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості