* ESC - закрити вікно пошуку
Book Forum
Жадан: Коли добре й чесно робиш свою роботу, час перестає лякати
19.09.2019Шукати причетних слід серед тих, «хто лишається тут»: хто не відмовляється від себе, від свого місця, від свого голосу. Про це заявив Сергій Жадан під час офіційного відкриття Book Forum, яке відбулося вчора, 18 вересня у Львівській обласній філармонії.
Коментуючи фокусну тему цьогорічного фестивалю – Відшукування причетного – Жадан пояснив, що для нього причетність – це, передовсім, – бажання й готовність робити одну справу, необхідність нести спільну відповідальність, залежність одне від одного, потреба одне в одному. Важливість відчувати присутність поруч ще когось, того, хто поділяє твої цінності, того, хто потребує твоєї співучасті. Важливість цієї самої співучасті.
На його думку, за пошуками «своїх», за пошуками однодумців стоїть у першу чергу бажання озвучення й закорінення.
«Ми далі поволі відкриваємо для себе свою країну, з усіма її складнощами й суперечностями, з усіма її темними плямами й світлими смугами, з усім її безміром голосів та безголосся. Важливість книги в цьому процесі важко переоцінити, навіть попри доволі невтішну статистику її розповсюдження.
Але річ у тім, що книги – це не зовсім про кількість. Книги – це про адресність. Книги не так часто читаються вголос. Переважно це особистісне сприйняття, і якщо стається так, що книга потрапляє, резонує, спрацьовує механізм упізнавання й відгукування, – саме за цим і проглядає поява причетності, народження дотичності», – наголосив він.
Хоча у цьому контексті письменник має на увазі не тільки книги. За його словами, книга в цьому випадку є емблемою, знаком, проте вся розмова не зводиться до читання.
«Навчивши людину читати, ти все одно ніколи не будеш певен, що зробив їй добру послугу. Справа, звісно ж, не в книгах. Усе, що тут відбуватиметься наступні кілька днів, значно більше за книги. Книги це, скоріше, пароль. Пароль для причетних. Про що йдеться людям, які видають і пропагують, або купують і читають українську книжку? Йдеться про формування простору, про заповнення порожнин, про подолання тиші. Через голос, через письмо, через мову», – пояснив він.
На думку автора, ми досі відшукуємо свою країну, її справжні кордони, намагаємося відчути її здатність озиватися, говорити у відповідь, пояснювати себе.
«В країні, де сорок мільйонів потенційних читачів не здогадуються про те, що вони читачі, відшукування причетного стає не просто романтичною метафорою – воно є метафорою існування й закорінення. Існування в містах без книжкових магазинів. Існування в селищах без бібліотек. Існування в просторі, де всі головні книги цитуються переважно не твоєю мовою. Існування, яке, втім, мало б не пригнічувати, але налаштовувати на роботу», – відзначив Сергій Жадан.
«Що може бути ліпшим за спільну працю на перспективу? Особливо, коли тебе в твоїй праці супроводжує перший-ліпший причетний», – резюмував він.
Автор радить шукати причетних серед тих, «хто лишається тут»: хто не відмовляється від себе, від свого місця, від свого голосу. Адже тим, «хто залишився тут», ідеться про продовження пошуків, про продовження мандрівки, про подальшу роботу, про подальше відчуття свого.
«Бібліотекарі, продавці в книгарнях, організатори різного рівня незатребуваності й непочутості літературних фестивалів – публіка, яка не дає шансів зникнути цій химерній і примарній території пошуків та знахідок», – відзначив він.
Жадан нагадав, що книговидавництво в Україні саме по собі завжди було політикою і нею залишається й надалі.
«Видавати в Україні книги українською мовою далі є політикою. Щонайменше гуманітарною. Щонайменше. Українські книговидавці, слава богу, пережили правління п’яти президентів України. Причому одного з них, наголошу, вигнали з країни не без участі тих таки книговидавців. Щонайменше, книговидавці теж були до цього причетними. Я до того, що коли добре й чесно робиш свою роботу, час перестає лякати. Він, скоріше, робить тебе більш упевненим», – підкреслив він.
Із повним текстом промови Сергія Жадана на відкритті 26 Львівського міжнародного Book Forum можна ознайомитися за посиланням.
Також читайте про 13 закордонних гостей, які беруть участь у Book Forum, 7 новинок сучукрліту та десятку найцікавішого пізнавального дитліту до Book Forum-2019.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості