дитліт

Активістка, ілюстраторка та поетеса: три жінки, які творили історію

10.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Її історія. 50 жінок та дівчат, які змінили світ. Катерина Галліґан / пер. з англ. Григорович О.Ю. – Ранок, 2019 – 112 с.

 

Книжка Катерини Галліґан розповідає історії аж п’ятдесяти жінок та дівчат, які не побоялися кинути виклик цілому світу. Правительки, лідерки думок, мисткині, науковиці, правозахисниці… Чиїсь імена ви чули неодноразово, про інші, можливо, дізнаєтеся вперше. Але кожна історія однаково вражає та надихає.

Читомо публікує відразу три таких історії, які розкажуть вам про письменницю та активістку Майю Енджелоу, іллюстраторку Беатрікс Поттер та поетесу Мурі Баї.

Майя Енджелоу, письменниця та активістка руху за громадянські права

Пташка в клітці

Марґарит Енн Джонсон народилася 1928 р. в місті Сент-Льюїс, штат Міссурі, США. Після розлучення батьків її з братом Бейлі відправили жити до бабусі у Стемпс, штат Арканзас. Маленький Бейлі не міг вимовити ім’я Марґарит, тож називав ї ї просто Майя…

 

Це прізвисько прилипло до дівчинки. Потім сталося дещо жахливе. Коли Майї було сім років, і вона з братом поїхала відвідати маму, на неї жорстоко напав мамин новий приятель. Дівчинка була так шокована тим, що сталося, що на п’ять років припинила розмовляти.

Коли Майя повернулася до Стемпса, подруга її бабусі, місіс Флаверс, познайомила її з книгами та розповіла, що деякі з них треба читати вголос, — так потроху дівчинка знову заговорила.

 

Майя була чудовою дитиною та прекрасно навчалася в школі. Книжки і слова стали для неї друзями, у компанії яких вона почувалася щасливою та вільною.

 

Моя місія в житті — не просто вижити, а процвітати

Від тиші до пісні

У підлітковому віці Майя переїхала до Сан-Франціско, де отримала стипендію на навчання танців та акторської майстерності. Вона стала першою темношкірою дівчиною, яка працювала кондукторкою в трамваї.

 

Після народження сина Гая вона бралася за будь-яку роботу, щоб утримувати себе та дитину. Дівчина була танцівницею, кухаркою, навіть ремонтувала автівки. Потім вона вийшла заміж за грецького моряка Анастасіаса Енджелопулоса та використала його прізвище для створення псевдоніму — Майя Енджелоу.

 

У 1950-х Майя була успішною виконавицею, з’явилася у відомій опері «Порґі та Бесс» і в багатьох інших постановках. Але більшу частину своєї енергії вона спрямувала на інший вид діяльності — боротьбу за громадянські права, за рівноправ’я для афроамериканців та припинення жорстокого ставлення до жінок.

 

Попри свою успішну кар’єру акторки в США, Майя переїхала спочатку до Єгипту, а згодом до Гани, і тільки потім повернулася до Америки. Майя почала писати, коли її друг, відомий романіст Джеймс Болдуїн, заохотив її до створення автобіографії. Так Майя почала змінювати історію.

 

У 1969 р. ї ї мемуари «Я знаю, чому співає пташка в клітці» («I Know Why the Caged Bird») стали першим бестселером нехудожньої літератури, написаним жінкою-афроамериканкою.

 

Я знаю, чому співає пташка в клітці

 

Майя стала міжнародним відкриттям та написала ще багато незрівняних п’єс, сценаріїв, есе, кулінарних та дитячих книжок, кілька томів поезії та ще п’ять автобіографічних робіт про своє цікаве життя. Вона склала та зачитала вірш «На пульсі ранку» On the Pulse of Morning») на честь інавгурації президента Білла Клінтона. Майя стала однією з найуспішніших письменниць світу: тридцять з тридцяти шести ї ї книг стали бестселерами.

 

Постійно долаючи перешкоди та роблячи сміливі кроки, Майя стала першою темношкірою жінкою, яка писала голівудські п’єси. Вона отримала п’ятдесят почесних відзнак, а також різноманітні літературні та інші нагороди, у тому числі «Еммі» за роль у кінострічці «Коріння».

 

Якщо тобі щось не подобається — зміни це. Якщо не можеш змінити це — зміни своє ставлення

 

Життя Майї завжди було пов’язане зі смутком: від жахливих подій дитинства і до утисків расового характеру в Арканзасі. Їй ніколи не було легко. Коли Майїн друг Мартін Лютер Кінґ, помер у день її народження, жінка на багато років припинила його святкувати.

 

Але попри тугу Майя вміла виживати, була сильною, веселою, життєрадісною жінкою, яка оточила себе друзями, досліджувала світ та змінила своїми текстами й неймовірними промовами багато життів.

Потрясіння світу

Маленька дівчинка, яка не могла говорити, стала одним з наймогутніших ораторів світу. Багатим, глибоким голосом вона читала свої промови для величезної аудиторії. Окрім письменницької роботи, вона боролася за рівне ставлення до всіх, досліджувала історію афроамериканців та прославляла жінок.

 

Письменниця, акторка, сценаристка, танцівниця, історикиня, мандрівниця, вчителька, новаторка, поетеса, подруга — усе це Майя, словами її вірша: феноменальна жінка.

Беатрікс Поттер, авторка та ілюстраторка, яка створила Кролика Пітера

Малювання домашніх улюбленців

Гелен Беатрікс Поттер народилася 1866 р. в заможній лондонській родині. Ї ї творчі батьки, Руперт та Гелен, заохочували дівчинку та її молодшого брата Бертрама до малювання їхніх улюбленців.

 

У них були кролики, ящірки, миші, їжаки, черепахи, змії, жаби та навіть кажан! І хоча родина мешкала в Лондоні, вони багато часу проводили на півночі Англії та в Шотландії, адже всі любили сільську місцевість.

Батько Беатрікс зрозумів, що в дівчинки хист до малювання, коли та була ще зовсім маленькою. Він брав доньку до музеїв і галерей, знайомив зі своїми друзями художниками. До того часу, як їй виповнилося вісім, вона вже заповнила малюнками стоси блокнотів. І хоча у дівчинки був учитель малювання, вона здебільшого навчалася самотужки, перемальовуючи книжкові ілюстрації та картини з виставок.

 

У підлітковому віці улюбленими тваринами Беатрікс стали двоє кроликів: Бенджамін Бондер та Пітер Пайпер, які всюди ходили за нею та виконували різноманітні трюки.

 

На багатьох її ранніх роботах зображені саме ці два улюбленці. Також Беатрікс створювала надзвичайно точні малюнки рослин, а найбільше їй подобалось зображувати сцени з улюблених дитячих казок, таких як «Попелюшка».

Кролик на ім’я Пітер

Одна з перших казок Беатрікс була про пустотливого кролика, якого звали Пітер. Дівчина написала її для хлопчика Ноеля, сина колишньої губернаторки, Анні Мур, яку дуже любила.

 

Беатрікс багато разів намагалася надрукувати історію, але ніхто не хотів перетворювати її на книгу. Тож дівчина надрукувала її самотужки, щоб подарувати рідним та друзям. Побачивши завершену книгу, видавець Фредерік Ворн змінив свою думку та попросив Беатрікс проілюструвати її в кольорі. Дівчина зробила це, і до неї миттєво прийшов успіх. 

 

Авторка поспішила створити більше книг про Кролика Пітера та його друзів. Потім вона закохалася у свого редактора, Нормана Ворна, але невдовзі після одруження він помер від лейкемії. Серце Беатрікс було розбите.

 

Є щось надзвичайне в написанні перших слів казки. Ніколи напевне не знаєш, куди вони тебе приведуть

 

Беатрікс знайшла розраду в природі, зокрема в Озерному краї. Урешті-решт вона написала й проілюструвала двадцять вісім книг та розробила першу іграшку Кролика Пітера, чайний набір з Кроликом Пітером, капці та настільну гру.

 

Кролик, якого полюбив весь світ, став першим персонажем дитячої казки, що перетворився на бренд поза книгою.

 

Захопившись захистом довкілля, Беатрікс зрештою придбала п’ятнадцять ферм навколо Озерного краю. Її улюблена ферма носила назву «Гілл Топ» і стала місцем подій багатьох її книжок. Тісно співпрацюючи з Національним фондом, жінка допомогла зупинити людей, які хотіли викупити та забудувати гарні дикі землі.

 

Вона вийшла заміж за Вільяма Гіліса, адвоката, якого зустріла під час своєї природоохоронної діяльності. Вони щасливо жили разом багато років. Беатрікс не тільки допомагала зберігати природу, а й удосконалювала життя людей, які жили неподалік від неї, залучаючи до району медсестер. Вона любила працювати на своїй фермі в брудних черевиках та хустці, допомагаючи косити сіно та доглядати овець. Беатрікс Поттер померла 1943 р., залишивши Національному фонду понад чотири тисячі акрів землі.

 

Не можна залишатися вдома протягом усього життя, ми повинні показати себе світові та дивитися на це як на пригоду

Потрясіння світу

Беатрікс — одна з найулюбленіших дитячих авторок та ілюстраторок у світі. Її вічні твори захоплюють та дарують радість мільйонам дітей вже понад сотню років. Не тільки талановита, але й щедра, Беатрікс тяжко працювала, щоб зберегти гарний світ природи, який любила.

 

Щороку продаються понад два мільйони її книжок, а це приблизно чотири примірники щохвилини. Перетворивши ілюстрування дитячих книг на поважну та бажану професію, Беатрікс своїми вчинками проклала шлях для численної кількості авторів та ілюстраторів. Весь світ побачив, якими успішними і наскільки важливими можуть бути дитячі книжки.

Міра Баї, індійська поетеса, співачка і свята

Особливий подарунок

Міра народилася на межі XV і XVI ст. у Раджастані, Північна Індія. Коли їй було три роки, до їхнього будинку прийшов мандрівник садху. Він дав маленькій Мірі ляльку Шрі Крішни, який, за віруванням індусів, є нащадком Бога. Батько не хотів, щоб лялька лишалася у дівчинки, адже був впевнений, що донька ще не здатна оцінити такий особливий подарунок.

Проте Міра вже полюбила ляльку та відмовлялась їсти, доки не отримала її назад. Відтоді дівчина вирішила слідувати за Шрі Крішною та любити його до останніх днів життя.

 

Не забувайте про кохання, воно принесе вам божевілля, яке ви потребуєте

Свята та пісні

Якось Міра побачила весільну процесію та запитала:«А хто буде моїм чоловіком?», на що матір жартівливо відповіла їй:«У тебе вже є чоловік — Шрі Крішна!». Жінка знала, як Міра любить індуїстського бога, та підтримувала її віру. На жаль, мати померла, коли Міра була зовсім маленькою. 

 

Коли вона виросла, родичі за традицією влаштували для неї шлюб. Міра вийшла заміж за принца на ім’я Бходжрадж, і хоча родина чоловіка була багатою та впливовою, нове життя не зробило дівчину щасливою. Вона продовжувала співати пісні на честь Шрі Крішни навіть попри те, що це не подобалося родичам чоловіка. Ті заздрили Мірі, яка прославилася завдяки своїй вірі та пісням, але дівчина не звертала на це уваги. 

 

Її вірші-пісні, які називали бгаджани, набували популярності, і невдовзі люди по всій  Індії почали співати їх. Потім слава жінки привернула увагу імператора Акбара Великого,  мусульманина та ворога родини чоловіка Міри. 

 

Акбар твердо вирішив зустрітися зі «святою принцесою», як називали Міру, тож видав себе за жебрака, прийшов до неї додому та подарував  дівчині гарне коштовне намисто на знак своєї поваги. Коли ревнивий чоловік Міри дізнався про це, він наказав їй убити себе. Дівчина слухняно пішла на річку, щоб втопитися, але побачила видіння. У ньому Шрі Крішна сказав їй вирушити замість річки до палацу Вріндавана та продовжувати славити його. Так Міра і зробила. 

 

Як я можу жити без енергії, що перевертає гори?

 

Урешті-решт її чоловікові стало дуже соромно за свою злість, він благав жінку повернутися, і вона погодилась. Дуже скоро він помер, а його родина звинуватила в цьому Міру. Вони наказали їй виконати саті —  стародавній ритуал, згідно з яким жінка мусила кинутися в поховальне багаття свого чоловіка та загинути в полум’ї, але Міра відмовилася. Вона сказала, що її справжній чоловік — Шрі Крішна, і він не помер. Родичі чоловіка продовжували робити її життя  нестерпним: вони не випускали жінку на вулицю та навіть намагалися вбити. Зрештою Міра знову втекла до палацу Вріндавана, де могла вільно прославляти Крішну. Легенди кажуть, що коли вона померла, Шрі Крішна прийшов до храму та відкрив їй свою душу. Міра покинула своє тіло та розчинилася в серці коханого.

 

Тепло нічних сліз приведе тебе до бога

Потрясіння світу

Міра написала багато бгаджанів, які співають і сьогодні. Вона надихнула мільйони людей своєю відданістю Шрі Крішні. Попри те, що Міра була принцесою, вона відвернулася від багатства та розкоші й жила на вулицях, як жебрачка, адже єдине, що мало для неї значення, —  це любов до Шрі Крішни. Дівчина страждала через свою віру, але саме віра сповнила її життя любов’ю та радістю.

Купити книжку на сайті видавництва.