Зарубіжна художня література

150₴

Жан-Поль Сартр. Диявол і Господь Бог

Сартр Жан-Поль. Диявол і Господь Бог / Жан-Поль Сартр; пер. з французької Олег Жупанський – К.: Вид-во Жупанського, 2021. – 160 с. – (Серія “Лауреати Нобелівської премії”)Події історико-філософської драми «Диявол і Господь Бог» відбуваються в Німеччині XVI сторіччя, в часи так званої Селянської війни.

Письменник у своїй п’єсі, в притаманній йому філософській манері, надзвичайно по-сучасному порушує одвічні питання Добра і Зла, а також місію вільної людини у цьому світі.

Свого часу Сартр написав, що був би дуже радий, якби майбутні покоління з усіх його творів пам’ятали роман «Нудота», а також… п’єсу «Диявол і Господь Бог».ДІЯ ПЕРША
КАРТИНА ПЕРША

Ліворуч, між небом і землею, одна із зал палацу
архиєпископа; праворуч будинок єпископа і фортечні мури.
На цю хвилину освітлена лише зала палацу.
Решта сцени огорнута мороком.

СЦЕНА I
А р х и є п и с к о п (біля вікна). Коли ж він прийде?
Господи, пальці моїх підлеглих стерли мій образ на золотих монетах, а ваша грізна долоня стерла моє обличчя: я лише тінь архиєпископа. Щойно наприкінці дня мені принесуть звістку про мою поразку, то крізь мій образ побачать, наскільки я виснажився: і навіщо тобі, Господи, тінь пастора? (Заходить слуга.) Полковник Лінегарт?
С л у г а. Ні. Це банкір Фукр. Він просить…
А р х и є п и с к о п. Зараз. (Пауза.) Де Лінегарт? Він
мусить бути тут зі свіжими новинами (Пауза.) На кухнях гомонять про битву?
С л у г а. Тільки про це і мова, панотче.
А р х и є п и с к о п. І що ж вони кажуть?
С л у г а. Що бій розпочався на славу, і що Конрад затиснутий між річкою і горою, і що…
А р х и є п и с к о п. Знаю, знаю. Але якщо битися, то можуть і побити.
С л у г а. Панотче…
А р х и є п и с к о п. Іди . (Слуга виходить.) Навіщо ти це допустив, Господи? Ворог вдерся у мої землі, а моє любе місто Вормс повстало проти мене. В той час, коли я бився з Конрадом, воно вгородило мені ножа в спину. Я не знав, Господи, що ти приготував для мене такі великі випробування: невже я змушений буду ходити сліпим прошаком від порога до порога, ведений хлопчиком-поводирем? Звісно, я покладаюся на твою ласку, якщо ти насправді цього хочеш. Але зваж, благаю тебе, що мені вже не двадцять років і я ніколи не мав покликання до страдництва.

Номер стенду: D 3.23

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект