бібліотеки

Мінкульт може скоротити кількість бібліотек через зменшення населення

27.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Міністерстві культури та інформаційної політики розглядають питання скорочення мережі закладів культури, у тому числі бібліотек. Про це заявив заступник міністра Тарас Шевченко на всеукраїнському форумі «Культура під час війни. Людський капітал».

Таке рішення розглядають у зв’язку з тим, що через війну населення України значно зменшується. За словами Шевченка, населення скоротилося із 40 млн до 30 млн, через що постає питання мережі закладів культури, яких в Україні близько 30 000, а також кадрового забезпечення. 

 

«Непросте питання, яке потребує обговорення й консультацій: чи потрібна оптимізація, чи потрібне скорочення? Якщо скорочується різко кількість населення, чи має залишатися такою ж мережа закладів культури? Так, хотілося б, щоб у кожному селі була бібліотека, але, на жаль, села вимирають, сільське населення скорочується», — зазначив Шевченко.

 

Крім того, під час форуму тимчасовий виконувач обовʼязків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв повідомив, що за час повномасштабної війни культурна сфера втратила 18% працівників, а 13% закладів культури в Україні припинили свою діяльність.

 

«Станом сьогодні за понад два роки війни наша сфера культури втратила в усіх вимірах, в усіх ланках культурного продукування 18% працівників. Це не тільки митці, творці, це й ті, хто забезпечує роботу закладів», — наголосив Карандєєв.

 

За його словами, так відбувається не лише через виїзд українців за кордон, а й через свідомий вибір людей полишити сферу культури.

 

«Люди не приходять у сферу, і це теж виклик. Не приходять, бо не бачать для себе майбутнього в мистецтві, в культурі. Не йдуть до мистецьких шкіл наші маленькі дітки, бо їх не ведуть туди батьки. Не йдуть абітурієнти до вищих навчальних закладів, бо так само не знають, чи зможуть себе реалізувати в цій сфері. Всі ці виклики також стоять сьогодні перед нами, бо це теж втрата нашого людського капіталу», — додав виконувач обовʼязків міністра культури.

 

Карандєєв зазначив, що митець — це «надзвичайно коштовний людський продукт», адже середня вартість навчання одного митця для держави складає приблизно 2 млн ₴.

 

Як повідомлялося, у 2022 році з бібліотек України списали 12 мільйонів 971 тисячу книжок, у 2023 — 13 мільйонів 165 тисяч

 

Читайте також: Зруйновані, але незламні: бібліотеки під російською окупацією та їхній шлях до відновлення

 

Чільне фото (ілюстративне): Lviv Travel

Джерело: Інтерфакс-Україна