бібліотеки

Мінкультури дозволило реорганізацію або ліквідацію 603 бібліотек

19.11.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міністерство культури та інформаційної політики погодило реорганізацію або ліквідацію 603 бібліотек. Про це у блозі на «Українській правді» повідомила заступниця міністра культури та інформаційної політики Лариса Петасюк.

З 1 січня минулого року по 15 листопада цього року до МКІПу надійшло близько 400 листів щодо надання погодження реорганізації та ліквідації бібліотечних закладів та/або надання погодження на виключення з базової мережі закладів культури. Наразі МКІП погодило реорганізацію або ліквідацію 603 бібліотечних закладів, а також надало 463 погодження на виключення бібліотечних закладів з базової мережі закладів культури. Тако відомство відхилило запити щодо 352 бібліотечних закладів, а стосовно 233 бібліотек запитало додаткову інформацію.

 

Також міністерство провело серію роз’яснювальних нарад з представниками обласних управлінь культури, структурних підрозділів у сфері культури районних державних адміністрацій та територіальних громад, на яких пояснює процедури й умови реорганізації чи ліквідації закладів культури. За її словами, міністерство неодноразово наголошувало на необхідності обласних державних адміністрацій відстежувати і зупиняти випадки реорганізації чи ліквідації закладів культури, що відбуваються з порушенням законодавства.

 

Крім того, Мінкультури звернулося до органів прокуратури з проханням перевірити факти незаконної ліквідації та реорганізації закладів культури. Вони порушили судові справи щодо неправомірності ухвалених рішень, а також випадки скасування таких рішень у судовому порядку

 

За словами заступниці Лариси Петасюк,  зараз проблема із закриттям бібліотек стоїть гостро. Вона зумовлена тим, що «у рамках реформи децентралізації об’єднані територіальні громади отримали більше прав та фінансових ресурсів». Серед них – управління та фінансування бібліотек. Посадовиця наголосила, що Міністерство культури та інформаційної політики виступає проти необґрунтованої ліквідації бібліотек та інших закладів культури.

 

«Основне в цьому – все має бути законно. Соціальні і трудові права жодного з працівників бібліотечної сфери не мають бути порушені, жодна книжка не повинна зникнути. Якщо зміни відбуваються обґрунтовано і з дотриманням соціальних нормативів, то це призводить лише до оптимізації та наповнення закладів новим якісним змістом і навпаки має посилити культурну складову у регіонах. Оптимальна бібліотечна мережа – це не про кількість, а про якісний зміст і попит на нього», − пояснює Лариса Петасюк.

 

Зазначимо, реорганізацію та ліквідацію бібліотек регулюють Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та Державні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками.

 

Нагадаємо, нещодавно директорка Українського інституту книги Олександра Коваль запропонувала вісім кроків для перезавантаження бібліотек. У вересні Верховна Рада підтримала зміни до закону «Про бібліотеки і бібліотечну справу».