Нобелівська премія

Нобелівська премія назвала лавреата з літератури за 2023 рік

05.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Лавреатом Нобелівської премії з літератури 2023 став норвезький письменник Йон Фоссе. Про це стало відомо з онлайн-трансляції церемонії оголошення лавреата на сайті премії.

Фоссе став лавреатом «за його новаторські п’єси та прозу, які висловлюють невимовне».

 

Йон Фоссе народився у норвезькому місті Геуґесунн у 1959 році. У дитинстві з ним трапився серйозний нещасний випадок, що надалі вплинув на його творчість.

 

Фоссе — один з найпопулярніших європейських драматургів. Пише мовою нюношк — однією з двох письмових форм сучасної літературної норвезької мови. У доробку Фоссе п’єси, романи, поетичні збірки, есеї та дитячі книжки. Лавреат премії імені Ібсена (1996) за п’єсу «Ім’я».

 

Його перший роман “Raudt, svart” («Червоне, чорне») був опублікований у 1983 році, хоча він вважає своїм літературним дебютом оповідання “Han”, опубліковане у студентській газеті в 1981 році. Його прорив як письменника стався з романом “Naustet” 1989 року.

 

У 1992 році він написав першу п’єсу “Nokon kjem til å kome”.  У 1994 році у Національному театрі в Бергені поставили п’єсу Фоссе “Og aldri skal vi skiljast” («І ніколи нас не розлучити»).

 

Наразі українською перекладений роман Фоссе «Ранок та вечір» (“Morgon og kveld”). Текст переклала Ірина Сабор.

 

 

Нагадаємо, у 2020 році Нобелівську премію з літератури отримала поетка зі США Луїза Глюк, у  2019 році – австрійський письменник Петер Гандке.

 

Лавреатом 2021 року став британсько-танзанійський письменник Абдулразак Гурна, лавреаткою 2022 — французька письменниця Анні Ерно.

 

Читайте також: Нобелівська премія для України: чому найпрестижніша літературна премія досі не наша

 

Чільне зображення: Читомо, nobelprize.org