Агатангел Кримський

Переклад праці Агатангела Кримського видали в Азербайджані

03.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Азербайджані видали монографію «Нізамі і його сучасники» українського сходознавця, вченого, орієнталіста Агатангела Кримського. Про це Читомо повідомила Марина Гончарук, кураторка українсько-тюркських проєктів у сфері культури.

Дослідження складається з п’яти розділів: «Вивчення Нізамі», «Розпад Великої Сельджуцької імперії», «Посилення набожних релігійних течій у літературі Ірану в ХІІ столітті», «Скептична та розгнуздана література», «Панегіризм меценатських феодальних дворів — характерніша галузь перськомовної літератури ХІІ століття». Заключний розділ про самого Нізамі не зберігся. 

 

«…Нізамі — найкращий азербайджанський (точніше, суфійський) поет-романтик, невичерпне джерело наслідування для подальшої перської романтики, надзвичайно архетипічний прообраз і для представників тюркськомовних літератур, геніальний поет світового значення — залишився недослідженим у біографічних подробицях найдревніших, наближених до нього в часі, фахівців-істориків… Попри перську мову своїх творів, Нізамі повністю залишається поетом свого Азербайджану, й історію розвитку азербайджанської літератури треба починати не з того моменту, коли азербайджанці почали писати тюркською, а з більш ранніх літературних явищ й інших місцевих авторів, хоча вони писали «фарсі», так само треба долучати і старших, ще албаномовних авторів», — писав Агатангел Кримський в монографії.

 

Книжку переклали азербайджанською мовою та видали в Баку за ініціативи генерального секретаря міжнародної організації тюркської культури TÜRKSOY, професора Дюсена Касеїнова. Проєкт здійснили за підтримки TÜRKSOY.

 

У межах популяризації спадщини Агатангела Кримського наприкінці 2020 року в Києві було видали науковий збірник «Східні традиції державотворення» на честь 150-ї річниці від народин Агатангела Кримського, а у 2021 році в Анкарі відбулася наукова панель із нагоди 150-річчя Агатангела Кримського на тему: «Життя, присвячене тюркології: Агатангел Кримський». Того року світ відзначав 150-річчя від народження Агатангела Кримського та 880-річчя від народження Нізамі Гянджеві. 

 

 

«Нізамі і його сучасники» — праця про азербайджанського поета і мислителя Нізамі Гянджеві. До перекладу була підготовлена на прохання бакинської філії Академії наук до 800-літнього ювілею Нізамі у 1941 році в оригіналі російською мовою. Через арешт і переслідування Агатангела Кримського вийшла друком в Баку лише в 1981 році. 

 

Нагадаємо, у 2021 році в Азербайджані вийшла антологія української поезії. У березні 2022 на літературному вечорі в Азербайджані зібрали понад 15 тис. грн на допомогу українцям.

 

Фото Дюсена Касеїнова