Василь Стефаник

Перфоманси, виставки, покази фільмів: як Україна святкує 150-річчя Василя Стефаника

11.05.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

14 травня виповнюється 150 років від дня народження Василя Стефаника. З цієї нагоди Держагентство України з питань мистецтв і Міністерство культури та інформаційної політики ініціювали низку подій, які б висвітлювали та знайомили українців з творчим шляхом письменника. Читання та перегляди фільмів організовують також місцеві бібліотеки в різних регіонах України: в Луцьку, Тернополі, Рівному. У Києві до перфомансів долучаться як окремі інституції на кшталт Довженко-Центру, так і митці – Оксана Забужко, Ірма Вітовська, Андрій Ісаєнко та інші. Детальніше – в нашій добірці.

Київ

Театральний перформанс на основі новел та листів Василя Стефаника

Дата: 14 травня, 20:00

Сценічне дійство занурить глядачів у світ письменника через листи та новели, музику того краю, а також музичну класику кінця ХІХ – початку ХХ століття. Листи та новели читатимуть: Оксана Забужко, Ірма Вітовська, Андрій Ісаєнко, Юрій Дяк. Музичний супровід забезпечать: Оксана Нікітюк – соло, капела Сергія Охрімчука, струнний квартет у складі Віктора Іванова, Олександри Васильєвої, Катерини Супрун та Ольги Дріги. Режисерка-постановниця – Олена Савчук.

 

Лекторій про творчість Василя Стефаника

Дата: 11 травня, 17:30-19:00

Національний центр «Мала академія наук України» запрошує педагогічних працівників та здобувачів освіти до лекторію «Василь Стефаник: життєва і творча доля» у межах Культурологічної вітальні «Постать. На тлі доби». Під час заходу учасники розглянуть та обговорять політичну й суспільну діяльність письменника, його модерністську техніку письма, стосунки з Іваном Франком та митрополитом Андреєм Шептицьким.

 

Показ фільму «Камінний хрест»

Дата: 15 травня, 18:00

У Довженко-Центрі на СЦЕНІ 6 відбудеться показ фільму Леоніда Осики «Камінний хрест» (1968), що був створений на основі новел Василя Стефаника. Після перегляду фільму на глядачів також чекатиме тематична дискусія за участі експертів кіно та кінокритиків, які розкриють секрети всіх основних художніх засобів фільму, роз’яснять загальну проблематику картини. Серед учасників дискусії: Андрій Алфьоров, Сергій Тримбач, Ольга Брюховецька.

 

Мистецький проєкт до 150-річчя Василя Стефаника

Дата: 14-16 травня

У рамках святкування 150-річчя від дня народження Василя Стефаника відбудеться низка подій в онлайн та офлайн-форматах. Зокрема, дискусії про життя, творчість та проблематику творів Василя Стефаника; виставка просто неба «СтефаникOnline» про життя Василя Стефаника, його творчість та історичний контекст зламу століть; показ фільму та театральний перфоманс.

Телемарафон «Його слово. Актуальний Стефаник»

Дата: 15–16 травня

 

На телеканалі «Еспресо» пройде телемарафон, присвячений 150-річчю з дня народження Василя Стефаника. Літературознавці й історики, економісти й політологи, філософи дискутуватимуть на теми, які порушив Стефаник.

Івано-Франківськ

Фінал гри-вікторини «Шлях Василя Стефаника»

Дата: 11 травня, 12:00

 

Капітани 12 команд-переможниць першого обласного етапу комп’ютерної гри-вікторини «Шлях Василя Стефаника» зберуться разом задля визначення остаточного переможця. Після завершення фінальної гри відбудеться нагородження команд-переможниць та їхніх наставників-вчителів. Учні отримають дипломи та цінні подарунки, а вчителі сертифікати з підвищення кваліфікації.

 

Конкурс творчих робіт «Я створив собі свій світ…»

Дата: 1-14 травня

 

Обласний конкурс творчих робіт проводиться серед студентів закладів фахової передвищої освіти. Учасники можуть подавати роботи в трьох номінаціях: відеороботи «Золотою стрілою прорізую світляні висоти…», конкурс читців «Буду слово своє ламати … на соняшні промінчики» та конкурс творчих робіт «В серці моїм світ шовком тканий…». 

 

Телеміст між Русовим та Краковом

Дата: 14 травня

 

Івано-Франківська ОДА спільно з муніципалітетом Кракова домовилися про телеміст між Русовом та Краковом. У Русові Василь Стефаник народився і виріс, у Кракові жив і навчався. Також представники місцевої влади домовилися про відновлення пам’ятної дошки на будинку, в якому проживав з 1892 по 1901 рік письменник і можливе встановлення барельєфу на будівлі.

Луцьк

Літературна година «Літописець долі народної» 

Дата: 13 травня, 10:00

 

У Луцьку Бібліотека-філія №11 для дорослих організовує літературну годину «Літописець долі народної». 

 

«Для користувачів бібліотекарі підготували перегляд фільму про життєвий та творчий шлях письменника, а також однойменну виставку літератури. На заході будуть присутні студенти Луцької філії медичного коледжу «Монада», які читатимуть попурі творів Василя Стефаника», – розповіла в ексклюзивному коментарі Читомо Мирослава Крищук, провідна бібліотекарка Луцької центральної бібліотеки для дорослих.

 

Літературний портрет «Василь Стефаник-майстер соціально-психологічної новели»

Дата: 14 травня, 10:00

 

Бібліотека-філія №10 для дорослих підготувала низку відеопрезентацій про Василя Стефаника: «Василь Стефаник сила справжнього таланту», «Василь Стефаник – майстер соціально-психологічної новели» та «Літописець долі народної». З ними можна буде ознайомитися в онлайн-форматі.

Тернопіль

Віртуальна виставка «Маестро української новели»

Дата: 12 травня, 12:00 

Тернопільська Центральна дитяча бібліотека під керівництвом Надії Швець організовує віртуальну виставку про творчість Василя Стефаника. 

 

Літературний серпантин «Василь Стефаник – митець великого таланту»

Дата: 13 травня, 14:00

 

Бібліотека-філія № 4 для дітей у Тернополі організовує літературний захід про життя й творчість Василя Стефаника. Проглянути фото та текстовий звіт з події можна буде на сайті бібліотеки. 

Рівне

Інформаційна мандрівка «Свіча запалена від серця»

Дата: 12 травня

 

На Facebook-сторінці Бібліотеки-філії № 2 в Рівному відбудеться онлайн-захід, присвячений творчості Василя Стефаника.

 

Літературний портрет «Великі любов і скорбота»

Дата: 13 травня

 

Літературні читання та обговорення творчості відбудуться і на сторінці Бібліотеки-філії № 6. Бібліотекарі підготують виставку книг і видань Василя Стефаника, учасники зачитають уривки з його творів.

 

Літературний портрет «Літописець свого простору»

Дата: 14 травня

 

Організує низку заходів, присвячених Василю Стефанику, також рівненська бібліотека-філія № 10

 

У Прикарпатському національному університеті розробили тематичну комп’ютерну гру «Шлях Василя Стефаника». Це – мапа, якою можна мандрувати та паралельно досліджувати творчий шлях письменника. Її презентували у квітні цьогоріч. Працювали над нею понад рік. З цією вікториною роботи Василя Стефаника можна буде досліджувати не лише в травні цьогоріч, але на постійній основі, відкриваючи все нові факти та грані творчості письменника.

Львів

Виставка та презентація антології

Дата: 14 травня

 

У Львівській національній науковій бібліотеці імені Василя Стефаника о 12:00 відкриють ілюстративно-документальну виставку архівних документів, видань творів Стефаника (в тому числі прижиттєвих), публікацій у періодиці, мистецької стефаникіани. О 16:00 у читальному залі ім. Тетяни та Омеляна Антоновичів (2-й поверх головного корпусу бібліотеки) відбудеться презентація антології «Василь Стефаник в європейській пресі 1899–1936 рр.». Її підготував до 150-річчя від дня народження Василя Стефаника колектив Науково-дослідного інституту пресознавства бібліотеки. Вхід вільний.