архів

У британській бібліотеці оцифрували один з найбільших архівів Голокосту

29.01.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У лондонській бібліотеці Голокосту Вінера оцифрували один із найбільших у світі архівів до Дня памʼяті жертв Голокосту. Про це повідомляє видання The Guardian.

Архів містить понад 150 тисяч матеріалів, серед яких листи, брошури, фотографії та журнали, які збирали протягом 90 років. 

 

«Протягом девʼяти десятиліть, коли ми збирали ці матеріали, розуміння суспільством Голокосту постійно змінювалося. Ця колекція є хронікою цих змін», — зазначив директор бібліотеки доктор Тобі Сімпсон.

 

 

Серед найбільш захопливих матеріалів — «приховані тексти» або ж Tarnschriften — антифашистська пропаганда, яку приховували в повсякденних предметах, зокрема у порошковому шампуні та чайних листках. Такі тексти незаконно переправляли через кордон, аби німці змогли дізнатись правду про діяльність нацистів.

 

«Ці тексти передавали до Німеччини, аби люди там могли дізнатися правду, адже тоді було неможливо отримати таку інформацію з літератури або будь-якого іншого джерела. Якщо когось ловили з антинацистським матеріалом, його могли побити або ж заарештувати», — додав директор бібліотеки.

 

 

Окрім того, у колекції музею є експонати, які висвітлюють діяльність британських фашистів та антифашистський рух у Британії.

 

«Ми наразі трохи обережні, адже деякі з цих груп все ще активні, тому ми маємо деякі обмеження на оцифрування. Все ж, ми вважаємо, що важливо надати людям доступ до цих документів, щоб усі охочі могли дослідити цю мало зрозумілу сторінку британської історії», — зазначив Сімпсон.

 

Найбільш команда бібліотеки захоплена журналом офісу туристичного агентства Thomas Cook у Лісабоні, Португалія, який став місцем сховку для біженців-євреїв, що тікали з Центральної та Східної Європи через Піренеї й Іберійський півострів.

 

«Люди, які намагалися вивезти свої речі, здали їх на зберігання в Thomas Cook, тому цей бортовий журнал містить імена тих, хто користувався цим маршрутом. Це унікальна інформація», — каже директор.

 

 

Щороку бібліотека отримує близько 50 колекцій, серед яких можуть бути як кілька листів, так і цілі архіви. Процес оцифрування всіх матеріалів Голокосту тривав три роки.

 

Всі матеріали розміщені на новій онлайн-платформі бібліотеки.

 

Переглянути матеріали можна за посиланням.

 

Бібліотека Голокосту Вінера — найстаріша бібліотека Голокосту у світі та має найбільшу колекцію оригінальних матеріалів про Голокост у Великій Британії. Її заснував німецький єврей Альфред Вінер, який боровся проти нацистського режиму та збирав докази про антисемітизм і переслідування євреїв у Німеччині.

 

Нагадаємо, у 2024 році Україна посіла друге місце серед всіх країн світу за масштабами виготовлення цифрових копій документів.

 

Читайте також: 5 книжок про Голокост, які нещодавно були екранізовані

 

Чільне зображення та фото: The Wiener Holocaust Library