UA Comix

В Україні вийшов новий мальопис про Романа Шухевича

08.02.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В українському видавництві мальованих історій UA Comix вийшов друком новий мальопис про політичного, військового та громадського діяча Романа Шухевича «Шух. Історія легенди». Про це Читомо повідомила головна редакторка видавництва UA Comix Руслана Коропецька.

За словами Коропецької, ідея створити мальопис зʼявилася у співзасновника видавництва «Локальна історія» Віталія Ляски та засновника видавництва «UA Comix» Богдана Кордоби ще наприкінці 2023 року. Реалізували проєкт у 2025 — у співпраці редакцій UA Comix та Локальна історія за ініціативи й фінансування культового ресторану «Криївка».

 

 

«Основна мотивація створити цю історію — показати Романа Шухевича не бронзовою фігурою, оточеною стереотипами та упередженнями, а живою людиною. Враховуючи скільки ресурсу росія вкладає в очорнення українських героїв, немає кращого часу, ніж зараз, спростовувати всі упередження. До того ж у нас вийшло чудове поєднання трьох компаній, які кожна по-своєму докладаються до популяризації української культури та історії», — каже Коропецька.

 

В мальописі шість розділів, кожен із яких присвячено різним сферам життя героя – від дитинства і навчання в гімназії до ув’язнення, служби та шляху до становлення очільником опору. На тлі історичних подій комікс знайомить читача з усією родиною Шухевичів, кожного з членів якої спіткала нелегка і почасти трагічна доля. Та історія ця не трагічна, вона радше про боротьбу і надію.

 

 

«У нас було завдання максимально вичерпно розповісти історію Шуха — щоб у читача після останньої сторінки залишилося відчуття спостереження за всією історією його життя. Оскільки Роман Шухевич прожив дуже насичене життя, одним із найскладніших завдань було вибрати, які саме події ми можемо вмістити на 120 сторінках, не розриваючи лінійності історії та при цьому показати всі ролі, які він відігравав за життя», — зазначає редакторка.

 

Під час створення мальопису автори, а саме письменник і сценарист Володимир Кузнєцов та журналістка та випускова редакторка сайту «Локальна історія» Дарія Коровицька, спиралися на перевірені та опрацьовані матеріали з джерельної бази, яку надала редакція «Локальної історії».

 

«Ми отримали сценарне комбо — з одного боку, людина, що майстерно володіє фактажем, з іншого – професійний сценарист, що зсередини знає, як працює мальопис», — додає Коропецька.

 

Графічна форма цієї історії дозволяє зблизька побачити зріз доби, деталі, що, ніби пазли, сформують цілісну картину. Ілюстрації створювала художниця Таня Приймич.

 

 

«У Тані дуже впізнаваний малюнок, виразна техніка. Коли ми плануємо роботу над черговим мальописом, ще на етапі ідеї одразу визначаємо, хто найкраще підійде для тієї чи іншої історії. Тут відповідь була однозначна, ми одразу розуміли, хто має малювати Шуха — потрібно було поєднати жваву історію, створити впізнавані портрети персонажів, відтворити архітектуру, додати деталей — це все чудово вміє робити саме вона», — каже редакторка видавництва.

 

Під час створення мальопису команда працювала з ґрунтовною історичною базою, а саме листами, фото, спогадами, історичними книгами, аби максимально точно відтворити дійсність. Більшість мальопису створили саме на основі реальних фотореференсів — фото з архівів, газетних вирізок та статей.

 

«У кількох кадрах зображена Львівська ратуша. Можна було піти легким шляхом і зобразити її такою, як ми знаємо. Але художниця поставила логічне питання – а як Ратуша виглядала тоді? І відшукала фото з відповідного історичного періоду. Тому в мальописі вона має саме такий вигляд, як сотню років тому», — додає Коропецька.

 

Стиль малюнків у мальописі одинаковий, аби підтримувати цілісність історії. Натомість залежно від подій, змінюються кольори — сімейні сцени теплі та м’які, а трагічні події — як-от сцена вбивства Коновальця змушують читача напружитися самим лиш кольором.

 

 

В мальописі, окрім самого Шухевича, представили також інших історичних постатей, з якими взаємодіяв політик, серед яких Іван Тиктор, Євген Коновалець та Богдан Чайківський.

 

«Ми коли робили анонс, жартували, що “спойлернули” кінець — показали сцену вбивства Шухевича. Але якщо серйозно, було б добре, щоб кожен українець знав про всі описані події — це наше минуле. Якщо ж завдяки цьому мальопису читачі дізнаються щось нове або освіжать спогади, значить ми добре зробили свою роботу», — жартує редакторка.

 

Також видавництво UA Comix планує офлайн-заходи та презентації мальопису «Шух. Історія легенди», тож закликає слідкувати за оновленнями у соцмережах. Окрім того, планується також серія мальописів такої ж тематики — вже є перелік постатей, які стануть головними героями наступних видань.

 

«У час великої війни надзвичайно важливо тримати руку на пульсі власної ідентичності. Коли нашу історію росія намагається вкрасти і викривити, ідентичність стерти, а героїв зробити ворогами – треба розказувати якомога більше історій про нас. Бо якщо ми не будемо говорити самі за себе, це зроблять за нас», — каже Коропецька.

 

Наразі мальопис доступний до замовлення — купити його можна на сайті видавництва.

 

«Після смерті Шухевичу не пощастило двічі: одні перетворили його на нацистського колаборанта, інші — на бронзового ідола. Але яким він був насправді? Мальопис буде в пригоді не лише шанувальникам славетного командира, а й стане захопливим знайомством із видатною постаттю нашої історії для усіх українців. Історична достовірність, динамічний сюжет та майстерний малюнок витворюють захопливу оповідь про головні події з життя Романа Шухевича», — ідеться в анотації.

 

UA Comix Publishing – видавництво мальованих історій, засноване 2017 року. В сімейство компанії входить UA Comix – видавництво українських мальописів, імпринт Other Comix – видавництво перекладних коміксів та Order Comix – видавництво комерційних та партнерських мальописів. 

 

Як повідомлялось, видавництво UA Comix увійшло до короткого списку Премії Читомо у номінації «Трендсетер видавничого ринку» за створення й популяризацію українських коміксів і мальописів в Україні та світі.

 

Нагадаємо, видавництво UA Comix відкрило магазин з українськими коміксами у Кракові.