* ESC - закрити вікно пошуку
підсумки
Читомо-2018: перший мільйон уже стався, чекаємо нових
10.01.2019Минулий рік був роком кардинальних змін, концептуального перезавантаження проекту, щоденної непомітної роботи над собою зі стрибками вище голови. Так, нам вдалося залучити мільйон гривень, передусім завдяки коштам ґранту від Українського культурного фонду, і здійснити одну з наших мрій, яка, проте, збіглася з мрією для всієї видавничої галузі і всіх, хто вболіває за читачів України.
Ви це помітили: новий концепт, новий дизайн, нова дизайнерка
У травні ми переїхали на нову платформу, але цьому передували десятки зустрічей із експертами, нарад усередині команди, прочитані книжки й відвідані курси з менеджменту й управління, прицільніше вивчення нашої аудиторії, розуміння її потреб і очікувань. Але це й була реакція на зміни, що сталися у суспільстві, культурі й книговиданні в останні роки. Ми заново сформували нашу місію і цінності, по-новому й критично поглянули на проблеми, які ми можемо розв’язати нашою діяльністю. Звичайно, і реакція на зміни у медіасередовищі і журналістиці — бажання, з одного боку, залишатися оперативними й ексклюзивними у подачі новин, з іншого боку, повільно і глибоко аналізувати тренди, хороші книжки й явища у мистецтві книговидання. Дозволити собі не поспішати з хайпами й передчасними висновками, бути завжди на боці читачів.
Cтару добру версію Читомо ми заархівували. Нову нам допомогла втілити дизайнерка Оля Коцеба й програмісти Ігор Гонтаренко та Олег Ісаченко, яким ми страшенно вдячні.
Також ми вирішили, що наших навиків у фотошопі вже недостатньо, тому запросили дизайнерку Олесю Бачинську на посаду арт-директорки.
Офіційно зареєстровані
2017 рік завершився для нас реєстрацією громадської організації з першим офіційно влаштованим працівником. Відтак у 2018-му ми робили внесок не лише у розвиток книговидання, але й у держскарбницю, сплачуючи ЄСВ, військовий збір та ПДФО. Цей статус дозволив нам взяти участь у конкурсі грантів від Українського культурного фонду і розпочати за його підтримки один із наймасштабніших наших проектів — Ukrainian Reading and Publishing Data 2018.
Наш перший великий грант і наймасштабніше дослідження читання і книговидання
Ukrainian Reading and Publishing Data 2018 — проект дослідження читання та книговидання національного масштабу, про яке ми мріяли чи не десятиліття і нарешті реалізували спільно з партнером — цифровим видавництвом «Gutenbergz». Наштовхнули нас на це передусім дискусії на Франкфуртському книжковому ярмарку, де видавці оперували даними досліджень, яких на той час не було в Україні, і про представлення українського ринку без таких даних було годі й сподіватися.
Ми реалізували одночасно два дослідження, опитавши 102 директори / топ-менеджери видавництва та 2013 читачів з усієї України. Соціологічне дослідження здійснювалося у тісному партнерстві з «Центром Разумкова» та «Смарт Сервіс» за підтримки Українського культурного фонду. Також нас підтримали Український інститут книги, Міністерство освіти і науки, Міністерство культури, Міністерство закордонних справ та навіть Київський метрополітен. Завдяки медіа-підтримці наших партнерів та ЗМІ про результати нашого дослідження дізналися 2 млн читачів, глядачів і слухачів!
Закордонними партнерами дослідження виступили Франкфуртський та Лондонський книжковий ярмарки, завдяки яким отримані результати дізнається закордонна фахова спільнота. Звісно, це було б неможливо без перекладів даних англійською та німецькою мовами, які вже доступні та оновлюються відповідно до розширення дослідження.
Також на базі Читомо ми створили платформу, яка, по-перше, дозволила представити результати двох досліджень, а по-друге, надала нам майданчик для подальшої публікації аналітики. Тож рубрика «Тренди», яку ми запустили минулого року для фахової аудиторії доповнилася інструментом візуалізації аналітики.
У наших планах на 2019 рік — продовження цього проекту та представлення його результатів у світі.
Контент: ще більше новин, книжкова аналітика
За цей рік на Читомо вийшло 465 оригінальних матеріалів. Збільшилася кількість новин – 586 (минулого року було лише 390), і ми ввели посаду редактора стрічки новин, яку очолила Наталя Корнієнко. Наші новини транслюються в Ukr.net.
Наша найчисельніша рубрика – Читати (126 матеріалів, серед яких — Рецензії (35), Добірки (53) та інші (38)).
Як і обіцяли 2017-го року, ми приділили уваги аналітичним матеріалам, оскільки маємо на меті продовжувати розвивати проект як фахове медіа для видавців, перекладачів, редакторів, дизайнерів, ілюстраторів, менеджерів культурних проектів, студентів. У рубриці Тренди – 42 матеріали лише на новому сайті.
Інші рубрики оновлювалися не настільки часто: Дивитися (18), Знайомитися (36), Вчитися (22).
Окрім того, ми сповістили вас про 2011 подій книжкового і навколокнижкового життя. Рубрикою «Календар» ретельно опікується Ганна Гнедкова (до речі, з приводу анонсів звертатися до неї).
Цього не може бути: рівно 100 авторів і перекладачів!
Найбільше матеріалів написала Тетяна Петренко (33). Також активно писали Наталя Корнієнко (13), Анатолій і Катерина Пітики (9), Ната Коваль (8), Марія Бліндюк (8), Олена Брайченко (8), Ольга Брагіна (переклад, 8), Сашко Мимрук (7), Олена Тищук (7), Аліна Штефан (6), Володимир Арєнєв (6) та інші.
Нам писали письменники: Володмир Арєнєв, Антон Санченко, Маркіян Камиш, Олександр Ірванець, Маріанна Кіяновська, Ігор Астапенко, Олег Шинкаренко і Олег Коцарев, Вано Крюґер, Остап Сливинський, Дарина Гладун тощо.
Серед зірок видавничої справи й ілюстрації – Валентина Вздульська, творча майстерня «Аґрафка», Софія Челяк, Богдана Романцова, Вероніка Селега, Елеонора Сімонова, Ірина Шевченко, Олег Сілін, Таня Родіонова, Микола Кравченко, Божена Антоняк, Неля Ваховська, Марія Семенченко, Олександр Ком’яхов, Ольга Погинайко, Ольга Муха.
Також серед наших дорогих авторів за цей рік були: Алла Костовська, Віталіна Макарик, Ганна Аргірова, Юлія Клебан, Тетяна Калитенко, Христина Содомора, Анна Лип’ятських, Богдана Неборак, Ганна Гнедкова, Ганна Кобилякова, Ірина Ніколайчук, Олександра Брунова, Оля Вишня, Марина Дубина, Леся Кухарчук, Катерина Грицайчук, Катерина Котвіцька, Сергій Стократюк, Юлія Задніпряна, Альона Низовець, Альона Кухар, Анастасія Леонова, Антоніна Ящук, Анастасія Чупринська, Богдан Стороха, Валентина Пасічна, Вікторія Михайлова, Дмитро Данильчук, Дмитро Бондарчук, Зоя Шевчук, Ірина Пушкар, Вікторія Беркут, В’ячеслав Ксенофонтов, Діана Горбань, Олександр Білоус, Юстина Добуш, Тетяна Чіхрай, Тетяна Михайличенко, Ніка Кричовська, Наталя Климко, Катерина Глущенко, Марта Сомик, Олена Юрчук, Олена Позняк, Олександра Власюк, Оля Василець, Софія Ажнюк, Софія Дейчаківська, Любомир Крупницький, Поліна Ліміна, Юстина Добуш, Ярина Чорногуз, Ярина Груша.
Також нам дуже допомогли студенти Українського католицького університету: Вікторія Андрєєва, Дарія Мимка, Марічка Цигилик, Наталія Кіндратів, Назар Салабан, Оксана Сенів, Орися Грудка, Оксана Расулова.
А це наша новорічна вечірка авторів і друзів!
Спецпроекти: добре, але хочеться ще
Разом з British Council ми підготували добірку найцікавішого з програми Booking the Future — це книжкова статистика від Nielsen Book Research, незалежне книговидавництво у Франції, просування малих мов, гейміфікація та лікбез для літагентів. Всі лекції від міжнародних експертів тепер доступні за тегом Bookiing the Future.
Особливості німецького книжкового ринку цьогоріч ми відкривали в окремому спецпроекті «Німецький акцент» спільно з Гете-інститутом.
Окрім цього, ми взяли участь у надзвичайному експерименті разом з Гете – Марафоні за 48 годин і перевірили, наскільки представники громадського сектору можуть писати тексти та бути медійними.
Про сусідній польський ринок ми дізнавалися у спецпроекті «Польський акцент» завдяки Польському інституту.
Чи не найбільше переглядів зібрав спецпроект «Terra фантастика», автором й куратором якого став письменник Володимир Арєнєв.
Кінець року відзначився особливим для нас інформаційним партнерством, пов’язаним з книжковою появою на ринку — тематичним дитячим книжковим маркетом Всі. Свої.
Редакційні подорожі
Продовжуючи почату традицію редакційних поїздок на Франкфуртський книжковий ярмарок, можемо констатувати: ефективність таких подорожей з року в рік зростає.
Найголовнішою метою відвідин міжнародного ярмарку стала співпраця з міжнародними редакціями профільних ЗМІ — ми твердо віримо, що протидіяти замовним російським матеріалам, спрямованим на дискредитацію українського книжкового ринку можна, лише надаючи нову й цікаву інформацію у редакції дружніх медіа, тож результати ми сподіваємося показати вже у 2019 році.
Матеріали з Франкфуртського ярмарку, опубліковані на Читомо, були процитовані у понад 10 всеукраїнських ЗМІ (Європейська правда, Український тиждень, Прямий канал, Газета «День» тощо), детальніше читайте за тегом Франкфурт 2018.
Але наші видавці й журналісти побували також і на інших міжнародних подіях. Звісно, своїми враженнями вони поділилися з нами:
- Книжковий ярмарок в Абу-Дабі (Арабські Емірати),
- Паризький книжковий салон (Франція)
- Празький книжковий ярмарок (Чехія),
- Міланської книжкової виставки Tempo di Libri (Італія),
- Болонський дитячий книжковий ярмарок (Італія),
- Джайпурський літературний фестиваль (Індія),
- Мадридський поетичний фестиваль Festival Poetas (Іспанія),
- Фестиваль незалежних арт-видавництв у Берліні Friends with Books (Німеччина),
- Фестиваль незалежних видавництв Book Pride у Мілані (Італія)
- Конгрес PEN International в Пуні (Індія),
- Ознайомча програма для видавців у Франкфурті (Німеччина).
Ми любимо подорожувати, тому не обійшлися без наших відвідин і внутрішніх літературних фестивалів і виставок:
- ІII Південний фестиваль книги і читання «Книжковий Миколай», Херсон
- літературний фестиваль «Острів Європа», Вінниця
- Восьмий міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», Київ
- фестиваль популярної культури Kyiv Comic Con, Київ
- літературний проект «Міст із паперу», Маріуполь
- Міжнародний поетичний фестиваль Мeridian Czernowitz, Чернівці
- перший Міжнародний книжковий фестиваль Book Space, Дніпро
- «Слов’янська книжкова толока», Слов’янськ
- Запорізька книжкова толока, Запоріжжя
- книжковий фестиваль «Маестро», Черкаси
- Міжнародний поетичний фестиваль «Meridian Poltava», Полтава
- «Зелена хвиля», Одеса
- Book Forum #25, Львів
- І Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера», Луцьк
- перекладацький фестиваль Translatorium №2, Хмельницький
- «Маріупольська книжкова толока», Маріуполь
Сподіваємося, наступний рік принесе не менше книжкових подій, а відповідно, і подорожей.
Активізм: громадський і на Громадському
Наші цінності свідчать про те, що ми дбаємо за поширення ідей читання не лише он-лайн, але й офф.
Зокрема ми розповіли про важливість нішевих медіа для The Ukrainians.
Впродовж року ми уважно стежили за діяльністю Українського інституту книги, якому присвятили близько 20 публікацій, а окрім того, долучилися до його роботи не лише словом, взявши участь у роботі експертної ради щодо державних закупівель.
Наприкінці року мали честь прочитати лекцію «Як масштабувати медіа не виходячи з ніші: від регіонального контексту до міжнародного» для регіональних журналістів у рамках West Media Forum, а також взяли участь в дискусії від ГО «Про.Світ» у проекті освітніх хакатонів EduHack від GoF для вчителів — і це надзвичайний і приємний досвід співпраці!
Стали партнером книжкової радіопрограми на Громадському радіо нашої редакторки і літкритикині Тетяни Петренко.
Топ: від Сердешної Оксани до Black Friday
Найбільш популярними матеріалами, які читалися, були:
- У мережу виклали 20 лекцій про українських й іноземних класиків – 21 097
- Свіжа верстка-2018: що готують українські видавці цього року 11 039
- Синдром Сердешної Оксани: страждання в українській літературі 8603
- Актуальні літературні конкурси для профі та початківців 8503
- Терен: Чому я йду з посади директорки Інституту книги 5655
- У мережу виклали ще 10 лекцій про українських письменників 4169
- Black Friday для книголюбів: які знижки пропонують видавці 4129
- Слон, що кукурікає: як розібратися у жанрах фантастики 4095
- Весняно-літні літературні конкурси, на які ви ще встигаєте податися 4083
- Аналізуємо новий «проєкт» правопису: від «скрипниківки» до новацій 4067
Середня тривалість перегляду топових матеріалів — 10 хвилин. Рекордсмен за тривалістю читання матеріалу — Добірка «Що готують українські видавці у новому році» та блог Тетяни Терен, на які читачі в середньому витрачали по 27 хвилин свого часу.
Не без приємності маємо відзначити, що деякі з наших форматів почали успішно використовувати й інші ЗМІ, проте це тішить: про книжки дізнається більше людей, і можливо, поповнять лави активних читачів. Запрошуємо користуватися.
Найбільша підтримка — ваша!
Читомо досі залишається незалежним виданням і утримується рахунком наших меценатів та читачів.
Серед тих, хто зробив можливим цей рік для Читомо – Максим Синицький, Богдан Варщук, Андрій Ониськів, Дмитро Уполовніков, Ілля Слющенков, Олена Шалімова, Олександр Скобель, Анна Корбут, Наталія Сліпенко, Вікторія Шиманюк, Олександра Стокоз, Юлія Гасиліна, Олександра Коваль, Ольга Козак, Неля Юшина, Марія Агафонова, Катерина Котвіцька, Владислав Кириченко, Антон Санченко, Богдана Островаська-Кубік, Мар’яна Микитюк, родина Поліщуків, Аліна Кондратенко, Дарія-Олена Піскозуб, Олександр Ком’яхов, Ярослава Тимощук, Людмила Рубцова, Катерина Перконос, Богдан Логвиненко, Олександр Гончар, Наталія Пилипчук, Юлія Коломак, Віталій Карпа, Антон Мартинов, Олена Іванченко, Андрій Малишко, Юлія Павлишин, Наталія Чередникова, Ірина Лашкевич, Сергій Строчай, Олексій Сивоконь, Алла Дорош, Ілля Стронґовський, Анна Чепиленко, Катерина Дудка, Сергій Зайцев, Анастасія Мельниченко, Лариса Зубюк, Валентина Захабура, Наталія Склярська, Ольга Деркачова, Валерій Філімоніхін, Катерина Тягло, Олена Даніліна, Олександра Лавріненко, Ірина Трет’якова, Ірина Осадчук, Сергій Сторчай, Ольга Василишин, Лілія Омельяненко, Юлія Рубашна, Євген Харук, Василь Скаб, Марія Агафонова, Марина Блудша, Анна Невірковець, Ірина Хіжина, Володимир Наконечний, Павло Калюк, Оксана Курило, Катерина Роговська, Ольга Макаренко, Орина Стеценко та багато-багато інших, хто залишився анонімом!
Спасибі кожному з вас! Цьогоріч до нас приєдналися нові доброчинці, і це надзвичайно приємно. На жаль, ми бачимо імена не всіх тих, хто нас підтримував протягом року, не всіх ми знаємо в обличчя — можливо, ви знайдете хвилину і напишете нам, за що саме ви підтримуєте нас, нам буде корисно це почути. Ми дуже вдячні кожному, хто став нашим фундатором!
Щоправда, цих внесків вистачає лише на один місяць утримання проекту, тому ми будемо вдячні, якщо ви приєднаєтеся до наших благодійників. Разом — ми зможемо більше!
Хочете приєднатися до наших фундаторів?
Скористайтеся формою переказу тут — підтримайте наш 2019-ий
Або ми готові до ваших переказів за реквізитами:
Громадська організація «Культурно-видавничий проект “Читомо”»,
ПАТ КБ “ПРИВАТБАНК”
р/р 26007052666261,
МФО 320649,
ЄДРПОУ 41665276
Призначення платежу — безповоротна фінансова допомога (важливо).
На 2019 у нас великі плани: акцент на спецпроекти, у тім числі з іноземними партнерами, офіс (порадьте нам класне приміщення), подорожі і постійне навчання команди.
Згадайте також про наші мрії, факти й цифри 2017-го року, 2016 року, а також 2015. До речі, вони збулися.
Читання – це наша з вами суперсила! Книжкового нам 2019-го!
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості