* ESC - закрити вікно пошуку
Репортаж
Слов’янська книжкова толока: голоси культурного фронту
07.08.2018Нещодавно у «Центрі культури і довкілля м. Слов’янськ» відбувалася перша «Слов’янська книжкова толока», у якій взяли участь 15 видавництв і понад 100 митців. Фестиваль організували ГО «Центр мистецтв «Арт-простір» спільно з місцевими активістами й волонтерами за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID.
Як зазначив директор фестивалю Ігор Гармаш, у такий спосіб толока «будує власний культурний фронт», продовжуючи традицію Запорізької та Маріупольської книжкових толок. Фестиваль одразу заплановано як щорічний. Наступні толоки буде організовувати команда, сформована цьогоріч.
Ігор Гармаш, очільник ГО «Центр мистецтв «Арт-простір»:
«Наразі ми запустили фестиваль у Слов’янську і передали власний досвід організації толоки. Проте, наша основна мета – сформувати команду людей, яка захоче проводити цей фестиваль тут. Щоб Слов’янську книжкову толоку, її бачення, її обличчя, її складові формували не люди із Запоріжжя, а мешканці Слов’янська.
На наше глибоке переконання війна починається там, де нехтують питаннями культури. Тож культуру треба розвивати!»
Юрій Підлісний, заступник міського голови міста Слов’янськ:
«У нас у Слов’янську мало книжкових магазинів. У минулому році у нашому місті відкрився перший магазин, який спеціалізується виключно на українському друкованому слові. Це – крок вперед. Те, що у Слов’янську відбувається книжкова толока – ще один крок вперед. Закликаю мешканців міста й надалі йти цією дорогою. Читаймо! Книжки варті того, щоб їх читали!»
На книжковому ярмарку стендову участь взяли видавництво «Смолоскип», «Видавництво Старого Лева», «Книги – ХХІ», «Навчальна книга «Богдан», «Видавництво Вадима Карпенка», «АССА», «Теза», «Ключі», «Терен», «Новаторфільм», «Книжковий дворик» (м. Львів) та інші. Найбільшим попитом цьогоріч користувалися книжки для дітей. За рекордні півгодини придбали всі примірники «Віршів одного кіборга» Миколи Вороніна (видавництво «Смолоскип»). Читачів також цікавили твори патріотичного спрямування та історичні книжки.
Лесик Панасюк, поет, перекладач, дизайнер, стендовий учасник книжкового ярмарку, видавництво «Смолоскип», м. Київ:
«Цей фестиваль став для мене вже п’ятою книжковою толокою. Він починався як локальна запорізька ініціатива, але зараз приїхав у прифронтові міста і тримає літературний фронт на Сході. Звісно, можна згадати «Останню барикаду», яка возила у ці краї відомих українських письменників, і це добре.
Але там письменники презентували лише себе і кілька власних книжок, а на толоку, окрім письменників, приїхали ще представники 15 україномовних видавництв із кількома сотнями книг кожне. Ці видавництва мають різне спрямування і показують мешканцям Слов’янська, що насправді української книги дуже багато, що вона буває дуже різною, що її створюють не лише п’ять-сім людей, чиї імена на слуху. Коли я спілкувався з гостями толоки, то багато разів чув, що вони й не підозрювали, на скільки в Україні багато україномовних книжок».
Вадим Карпенко, стендовий учасник книжкової ярмарки, «Видавництво Вадима Карпенка», м. Київ:
«Я ще в 2014-2015 роках на Донбасі був разів 8 із книжками, тому в Слов’янську я вже втретє. Їдучи, ми з колегами мало чого очікували від продажів, але результат перевищив очікування разів у 3-4! І перший, і другий день були досить насиченими. Людей було дуже багато, як для невеликого містечка. Ми раді, що недаремно приїхали у Слов’янськ, тому що завжди треба підтримувати тих, хто шукає українську книжку. Їх не так всюди багато. Думаю, у нашому суспільстві загалом не більше 30% тих, хто читає, і те, що вони є також у прифронтових містах, і те, що ми зустрічаємо їх тут, у Слов‘янську, це прекрасно! Чудово, що нас розуміють і готові сприймати. Тут є з ким працювати, є запит на наш продукт».
Окрім можливості придбати українську книгу, мешканці та гості міста мали змогу відвідати лекції та дискусії, які торкалися важливих суспільних тем, зокрема, обговорення «Ромська громада і література: що ми знаємо про них» (модерувала журналістка ромського радіо «Чірікло» Ольга Веснянка), або зустріч із послами доброї волі ООН Павлом Вишебабою і Любком Дерешем «Посланці толерантності».
Любко Дереш, письменник, посол доброї волі ООН:
«Чудово, що «Слов’янська книжкова толока» є як така. Це – продовження певного культурного фронту, позначеного Запоріжжям і Маріуполем. Наразі книжковий ярмарок досить камерний, але ми мусимо розуміти, що ефект від неї в такому місті як Слов’янськ є дуже сильним і тривалим.
Зазвичай, коли такі події проводять, вони надихають людей на створення схожих ініціатив у літературі, культурі або в суміжних галузях, але те, що толока – потужний пасіонарний поштовх – це однозначно».
У межах першої «Слов’янської книжкової толоки» відбулося 68 заходів, які відвідали понад 800 мешканців міста.
Анніка, волонтерка «Слов’янської книжкової толоки», мешканка Слов’янська:
«У нашому місті саме така подія відбувається вперше. З огляду на кількість людей, які завітали у ці два дні, можу сказати, що діло буде. Як активний читач можу сказати, що народ читає взагалі не дуже, а тим паче – українську книгу. На мою думку, саме таке свято як книжкова толока дасть потужний поштовх до того, щоб люди читали більше».
Олександр Ірванець, письменник:
«Мене знають як чоловіка сатиричного, саркастичного, але зараз я кажу абсолютно щиро: мене страшенно вставляють (у позитивному сенсі цього слова) заходи, які відбуваються тут, в цих краях. Я нарешті приїхав сюди і маю купу приємних вражень: гарні люди, розумні запитання… Мені толока дуже-дуже в кайф!»
Олена Шапран, волонтерка «Слов’янської книжкової толоки», переселенка з Донецька із району аеропорту:
«Толока проходить у такому форматі, якого у Слов’янську ще не було. Тому це цікаво мешканцям. Вони із задоволенням її відвідали. Тут були всі: сім’ї з дітьми (навіть із немовлятами приходили), багато молоді, люди старші, хтось із них пам’ятає ще попередню війну! Люди з інвалідністю, люди без інвалідності, військові, волонтери, викладачі… Єдине побажання організаторам: треба, щоб фестиваль тривав довше, бо за два дні люди не встигли охопити всі події, навіть передивитися всі книжки… Я переконана, що толоки має бути більше!»
І толоки буде більше! Вже 25-26 серпня фестиваль приїде у Сєвєродонецьк.
Читайте також: Meridian Poltava: [поза]літературний вимір
Зображення: Слов’янська книжкова толока
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості