* ESC - закрити вікно пошуку
пропаганда рф
86 тіньових проросійських редакторів могли редагувати статті у Вікіпедії
22.10.2022
У онлайн-енциклопедії «Вікіпедія» виявили 86 тіньових редакторів, які були заблоковані через порушення етичного кодексу. Мережу виявив Інститут стратегічного діалогу та Центр аналізу соціальних медіа.
Редакторів об’єднувало те, що всі вони в певний час редагували статті про російсько-українську війну. Усі виправлення цих редакторів створювали наративи у проросійську сторону.
Для цього вони:
- змінювали слова для мінімізації об’єктивності прозахідних версій і максимізації об’єктивності прокремлівських версій;
- вводили теми, які схиляли історичний фон у бік проросійських наративів;
- додавали кремлівські цитати й пресрелізи, щоб підсилити помітність проросійських аргументів і точок зору;
- посилалися на російські державні ЗМІ.
Водночас у звіті дослідження зазначається, що довести координацію між заблокованими редакторами, а також знайти керівника можливої мережі редакторів важко. Однією з причин є те, що наразі немає прецедентів маніпуляцій уряду Вікіпедією.
Читомо попросило коментар у Антона Процюка, координатора програм ГО «Вікімедіа Україна» щодо редагування: «Наскільки нам відомо, кілька індивідуальних представників української вікіспільноти дали інтерв’ю авторам дослідження у межах його підготовки. Інтерв’ю проходили ще до початку повномасштабного російського вторгнення; до подій, які аналізуються в основній частині дослідження. Ми не проводили аналізу україномовної та російськомовної Вікіпедії у такому форматі, але наразі не бачили підтверджень систематичних втручань. Власне, цитоване дослідження також не знайшло підтверджень саме систематичного втручання в англійській Вікіпедії, і не показало жодних підтверджень, що проаналізовані редактори статті про російсько-українську війну становлять саме скоординовану мережу, а не розрізнену групу людей з індивідуальними інтересами».
Нагадаємо, що українська Вікіпедія за рік від вересня 2022 року до вересня 2021 виросла в популярності на 15 млн переглядів.
Читайте також: 299 мовних розділів, Kiev і пильні очі патрульних – як працює Вікіпедія
Джерело: bazilik.media
Колаж: Катерина Круглик / Заборона
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт