вистава

Відбулася прем’єра вистави за романом Івана Багряного

04.06.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Київському національному академічному театрі оперети відбулася прем’єра вистави «Тигролови» за однойменним романом Івана Багряного у постановці режисера Сергія Павлюка.

Лібрето до мюзиклу «Тигролови» за однойменним романом Івана Багряного писали понад 2 роки. Партитура вистави займає 500 сторінок, на сцені залучені майже сотня осіб.

 

«Національна оперета повертає величним українським іменам справжнє місце в історії. Це ті постаті, які пройшли довгий період від забуття до безсмертя. До таких належить славетний український письменник Іван Багряний з його фантастичним пригодницьким романом» — розповів генеральний директор та художній керівник театру оперети Богдан Струтинський.

 

Театральна постановка розповідає про Григорія Многогрішного — нащадка українського гетьмана, молодого інженера-авіатора, втікача з потяга, що везе знедолених в’язнів до концтабору далекого Сибіру. У той час, як його переслідує майор НКВС Медвин, юнак знесилено бродить хащами, аж поки не зустрічає українську родину мисливців.

 

Ідея створення цього мюзиклу виникла ще у 2018 році, коли Кирило Бескоровайний, дитячий письменник та співавтор науково-популярного медіа «Куншт», разом зі своїм товаришем Антоном Гуманюком почали створювати лібрето. 

 

Кирило Бескоровайний розповів, що у виставі доповнили постать антагоніста Медвина. «Щоб історія вийшла довершена, доповнили його образ, взявши за зразок чекістів з іншого роману Івана Багряного — “Сад Гетсиманський”. Звідти ж взяли сцени катувань, описи таборів», — зазначив він для Локальної історії.

 

У романі Багряний цитає кілька українських пісень: їх співають у потягу, на полюванні тощо. До лібрето вони не ввійшли, натомість звернулись до народної творчості — поклали на музику пісню «Ой Соловки, Соловки», використали вірші українських поетів. Поезія Лесі Українки «Мріє, не зрадь!» стала арією Наталки. Її ж вірш «Хотіла б я тебе, мов плющ, обняти» взяли за основу пісні “Млосно”.

 

 

Лібрето: Кирило Бескоровайний, Антон Гуманюк

Композитори: Кирило Бескоровайний, Антон Гуманюк, Богдан Решетілов

 

«Тигролови» — частково автобіографічний роман, який уперше вийшов друком у 1944 році у львівському журналі «Вечірня година», але тоді мав назву «Звіролови». У 1946 році, під час еміграції до Німеччини, його автор Іван Багряний залишив рукопис в Україні. Потому зміг відтворити твір з пам’яті, щоб під новою назвою «Тигролови» видати вже в Новому Ульмі. З того часу роман шириться світом у перекладах нідерландською, іспанською, англійською та іншими мовами, розповідаючи про українців та їхню одвічну боротьбу за свободу. 

 

Входить у список ста знакових романів і повістей українською мовою.

 

Нагадаємо, 2020 року відбувся видавничий-театральний проєкт «Книжка на сцені», магістральною метою якого було привести знакову європейську драматургію на українську сцену.

 

Читайте також: Іван Багряний: ідеальні пригодницькі романи, ідеальне пригодницьке життя

 

Фото: Анатолій Федорців/Локальна історія