законодавство

Яким буде новий закон про меценатство у культурі

16.07.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На виїзному засіданні комітету Верховної Ради України представили законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо меценатської діяльності у сфері культури». Про це повідомили на сайті Міністерства культури й інформаційної політики.

Закон представив тимчасовий виконувач обов’язків міністра культури і інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

 

Закон потрібен, щоб збалансувати недостатнє фінансування сфери культури й нечітке регулювання меценатської діяльності. Законопроєкт внесе зміни до закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо меценатської діяльності у сфері фізичної культури і спорту», ухваленому 2 червня 2021 року.

 

«Ми проаналізували міжнародний досвід Європи і США та розробили зміни в трьох ключових Законах. Запровадження законодавчих основ для утворення та розвитку інституту меценатства у сфері культури включатиме правила та умови здійснення меценатської діяльності, а також створення податкових пільг для меценатів», — розповів виконувач обов’язків міністра.

 

Голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв наголосив, що держава повинна максимально спростити систему регулювання, адже тоді в культурних інституцій буде більше свободи.

 

Команда, що розробляла законопроєкт, введе поняття  «меценатська діяльність у сфері культури», «меценатська допомога», «меценат культури», «отримувач меценатської допомоги», «бенефіціар».

 

Окрім того, запровадять такі зміни:

 

  • встановлення напрямів, за якими може здійснюватися меценатська діяльність;
  • визначення видів меценатської діяльності;
  • визначення напрямів, за якими бенефіціар може використовувати отриману меценатську допомогу;
  • встановлення вимог та істотних умов до договору про меценатську допомогу;
  • запровадження державної підтримки меценатів та гарантування вільного вибору у здійсненні меценатської діяльності;
  • інформаційне забезпечення меценатської діяльності відповідно до Закону України «Про рекламу»;
  • надання можливості як фізичним, так і юридичним особам-меценатам у визначених розмірах зменшувати базу оподаткування на вартість наданої меценатської допомоги;
  • звільнення від оподаткування товарів (крім підакцизних) та послуг на митній території України, які надаються як меценатська допомога;
  • звільнення бенефіціара від сплати податку на нерухомість за об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які були передані я меценатська допомога.

 

Як повідомлялося, нещодавно президент підписав закон про книжкові сертифікати і субсидії для книгарень. Верховна рада ухвалила цей закон наприкінці травня.

 

Чільне фото: МКІП