* ESC - закрити вікно пошуку
книжки для незрячих
В Україні видали «Методичні рекомендації» для вивчення шрифту Брайля
16.09.2024Українське видавництво «Антологія», що виготовляє книжки шрифтом Брайля, видало «Методичні рекомендації до вивчення курсу “Шрифт Брайля”» в універсальному дизайні. Про це повідомили на своїй фейсбук-сторінці.
Видання презентували на відкритті соціального проєкту «Невидимі сторінки», що реалізовує видавництво «Антологія» за підтримки Українського інституту книги. Укладачка «Методичних рекомендацій» — завідувачка кафедри технологій освіти та реабілітації осіб з порушеннями зору Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, президентка Всеукраїнської організації «Асоціація тифлопедагогів України» Тетяна Гребенюк.
Тетяна Гребенюк в ексклюзивному коментарі Читомо розповіла, що ці рекомендації створили через обмаль фахівців, які знають, як навчити людину шрифту Брайля, а також літератури, яка б це розкривала. За її словами, єдиний такий посібник в Україні — це «Шрифт Брайля: рельєфно-крапкове письмо», написаний під керівництвом професорки Євгенії Синьової, співавторка якого також Тетяна Гребенюк.
«Навчання шрифту Брайля сьогодні, як ніколи, є актуальним. І ця актуальність зростає у зв’язку зі збільшенням кількості дітей і дорослих, які втратили зір», — наголосила тифлопедагогиня.
Вона зазначила, що запит на розроблення «Методичних рекомендацій» був від вчителів по всій Україні, які працюють з інклюзією. У ньому Тетяна Гребенюк узагальнила свій 20-річний досвід роботи з незрячими людьми, а також свій арсенал методичної й практичної підготовки.
Як зазначила Гребенюк, цільова авдиторія видання — це тифлопедагоги, які навчають незрячих людей шрифту Брайля, батьки дітей із порушеннями зору, а також реабілітологи, які надають допомогу незрячим військовим у різних медичних закладах.
Крім того, «Методичні рекомендації» пов’язані з онлайн-курсом, який також створила Тетяна Гребенюк. Він розрахований на людей зі збереженим зором, тобто на тифлопедагогів, батьків незрячих дітей і всіх зацікавлених питанням вивчення шрифту Брайля.
У цій методичці пояснюється важливість шрифту Брайля для незрячих людей і його функції, представлена інформація про основні аспекти вивчення шрифту і викладені дидактичні матеріали. Тут розповідається і про практичні речі: як правильно закладати папір у прилад для письма, як утримувати грифель, з якої букви варто розпочинати навчання шрифту Брайля тощо. Також є порівняльний аналіз переваг і недоліків навчання шрифту Брайля із використанням приладу для письма і друкарської машинки.
«У кожного своя методика роботи: хтось працює лише з друкарською машинкою і ніколи не пише у приладі для письма. Нашим завданням було показати свою методику роботи і свої практичні напрацювання», — пояснила Гребенюк.
За її словами, продаж цього посібника не передбачений. Його безплатно направлять невеликими тиражами у реабілітаційні центри для незрячих людей, а також у заклади, які матимуть такий запит.
Як повідомлялося, у 2023 році британський журнал Vogue вперше в історії надрукував свій випуск шрифтом Брайля. Пізніше у межах культурно-мистецького проєкту «Подолати минуле. Україна в подіях та особистостях» надрукували шрифтом Брайля 640 примірників книжок.
Читайте також: Читання на дотик: як працює найбільша бібліотека брайлівських книг в Україні
Фото надане видавництвом «Антологія»
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості