дитячі книжки

Найкращі українські дитячі книжки-2024 – вибір Читомо

02.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Що покласти малюкам під ялинку? Якими книжками збагатити книгозбірні для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку? На які видання варто звернути увагу тим, хто цікавиться дитячою літературою? Наприкінці року «Читомо» традиційно опитує фахівців з дитячої літератури та формує список найпомітніших українських дитячих книжок року.

Наприкінці року настачає час підбивати підсумки у дитячій та підлітковій літературі. «Читомо» готує серію публікацій на цю тему. Ми розпочинаємо зі списку найпомітніших книжок для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку (до 9-10 років).

 

Щоб сформувати список найцікавіших книжок року, ми звернулися до фахівців з дитячої літератури — дослідників, бібліотекарів, літературних оглядачів, редакторів, методистів, промоутерів дитячої літератури та дитячих письменників. Це Емілія Огар, Оксана Лущевська, Юлія Козловець, Анастасія Музиченко, Тетяна Стус, Валентина Вздульська, Галина Ткачук, Віталіна Макарик, Ольга Купріян, Вікторія Медвідь, а також фахівці Львівської обласної бібліотеки для дітей, Центральної бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка для дітей (м. Київ) та «прифронтової» Центральної бібліотеки м. Шостка Сумської області.

 

Усі персональні рекомендації експертів ми об’єднали для зручності в єдиний список. Такий персоналізований підхід дозволяє зробити топ більш різнобічним і різноманітним, врахувати різні погляди та підходи до дитячої літератури.

 

Список найпомітніших, на думку експертів, українських дитячих видань року не є вичерпним і не повинен применшувати цінність неназваних видань і жанрів, застерігають опитані фахівці.

Поезія

Про дива і диваків

Катерина Міхаліцина ; іл. Наталі Кудляк.  — Львів : Видавництво Старого Лева, 2024. — 24 ст. (вік 3-5)

 

Кіт фіалкового кольору має друга — маленького кімнатного вазонка баобаба. І ось баобаб зажурився, а кіт вирушив в Африку на пошуки родичів свого приятеля, щоб прогнати його зажуру. Чудова віршована поезія про двох диваків, яка випромінює недитячу мудрість: любов і турбота часом справді здаються дивацтвом, якщо світ навколо керується іншими принципами. Та саме ці «дивацтва» і тримають його досі на своїх плечах.

 

Купити книжку

Паровозик раз-два-три

Володимир Чернишенко ; іл. Володимира Штанко. — Тернопіль : НК — Богдан, 2024. — 36 ст. (вік: 3-5, 6-8)

 

Майстер чіткого ритму і завжди влучної рими Володимир Чернишенко 2022 року потішив нас дитячою поемою «Битва за місто» про хороброго літака-захисника. А тепер — не менш чудова віршована історія про паровозика, який приходить на допомогу, коли безжальний ворог посилає на Україну ракети.

 

«Талановито проілюстровані видання талановитої поезії для дітей:  жанр у хорошому виконанні — на вагу золота», — так описує «Паровозика…» і «Диваків…» науковиця, професорка кафедри видавничої справи та редагування Української академії друкарства Емілія Огар.

 

Купити книжку

Слон-трава. Капосні вірші

Іван Андрусяк ; іл. Анна Птаха. — Івано-Франківськ : Маґура, 2024. — 80 ст. (вік: 3-5, 6-8)

 

«Грайлива, дотепна, часом капосна, а часом щемливо ніжна поезія, що зачаровує несподіваними ритмом і римою. «М’які», «дбайливі» ілюстрації — саме так їх хочеться описати», — розповідає літературна оглядачка, редакторка Валентина Вздульська про книжку, на сторінках якої восьминоги пишуть вірші, течуть річки-втікачки, літають кроти й росте слон-трава.

 

«Видання від сучасного класика дитячої літератури, якого так любить малеча», — додає Юлія Козловець, координаторка Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».

 

Купити книжку

Чом би й ні?

Олександр Подоляк ; іл. Олександра Шатохіна. — Харків : Крокус, 2024. — 48 ст. (вік 6-8)

 

Книжка химерних, дотепних і грайливих віршів, які буде напрочуд весело читати не тільки дітям, а й дорослим. Ілюстрації Олександра Шатохіна по-справжньому заворожують.

 

Серед найкращих поетичних видань року експерти відзначають також перевидання поезії Наталі Забілої «Ясоччина книжка» з ілюстраціями Анни Птахи (вид-во «Маґура»).

 

«Цінність поезії для дитячого читання дуже велика, та, на жаль, для видавців не вельми комерційна. Відтак кожне оприлюднення творів сучасних українських дитячих поетів та поеток — збірка чи віршована історія — це вже явище. А тим паче, що вони з’являються в супроводі пречичудових ілюстрацій», — зазначає Тетяна Стус.

 

Купити книжку 

Проза

Теплі речі для Татами

Оксана Лущевська і Дзмітрій Бандаренка ; іл. Оксани Драчковської. — Харків : Ранок, 2024. — 32 ст. (вік 3-5)

 

Яскраве видання зі стильними ілюстраціями обіцяє стати однією з найцікавіших книжок-картинок року. Видання от-от з’явиться на полицях книгарень, але літературні оглядачі вже мали змогу зазирнути в очікувану новинку.

 

Лаконічний текст та вишукані ілюстрації розповідають історію теплих і довірливих стосунків дівчинки й тата Михася, або, ж, як зве його донечка, Татами. Збираючи Устину на ковзанку, тато вдягає її «як капустину». Але теплі речі, що стають метафорою любові та взаємної турботи, потрібні не тільки дівчинці, а й Татамі.

 

«Теплі речі для татами» виходить друком у серії «Книжки про важливе», і ми цілком погоджуємося з таким рішенням «сортувального капелюха».

 

Купити книжку

Яблучна шарлотка, спечена в горах

Саша Войцехівська ; іл. Марти Кошулінської. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. — 24 ст. (вік 6-8)

 

«Книжка, яка постулює: усе, що ми проживаємо зараз, усе, чим ми користуємося зараз, увесь наш досвід — важливі. Навіть той старий каримат, термокружка чи налобний ліхтарик з генератором, які допомагають нам пережити тривоги в бомбосховищі чи блекаути, колись у майбутньому згодяться, бо їх так само вдало можна перекласти й пристосувати до мови мирних днів, які неодмінно настануть після нашої перемоги», — описує видання Вікторія Медвідь, дослідниця дитячої літератури, аспірантка Університету Сент-Ендрюса, письменниця, перекладачка.

 

Купити книжку

Левова книжка

Марія Артеменко ; іл. Олени Бугренкової. — Київ : Артбукс, 2024. — 64 ст. (вік 6-8)

 

«Дотепна, відверта, максимально сучасна, кумедна, динамічна й абсолютно чарівна», — характеризує книжку Валентина Вздульська.

 

«Левова книжка» — це історія про хлопчика Лева, яка з теплим гумором описує характер, вдачу та щоденні — але геть неабиякі — пригоди й міркування 6-річного хлопчика.

 

Купити книжку

Моя мама — гора

Христя Венгринюк ; іл Марти Кошулінської. — Харків : Vivat, 2024. — 56 ст. (вік 6-8)

 

«Ця дитяча книжка  —  про те, що дорослі також потребують підтримки. Вона привідкриває почуття й емоції, які дорослі часом намагаються приховати від дітей. Але діти спостережливі. Вони знають своїх батьків. У цій книжці мама і син вирушають до місця сили, де вони краще зрозуміють одне одного. Виокремлення місця сили — це необхідна навичка сьогодення», — коментує цю теплу книжку Оксана Лущевська, дослідниця дитячої літератури, викладачка письменницької майстерності, письменниця, перекладачка.

 

Купити книжку

Ґудзик, який хотів повернутися додому

Слава Світова ; іл. Галі Вергелес. — Київ : Каламар, 2024. — 52 ст. (вік: 6-8)

 

«Це щемка історія про досвід переселенства, життя у чужих містах і країнах, туги за домівкою, адаптації на новому місці. Це історія про те, що дарує нам відчуття дому — мова, люди, якісь дорогі серцю речі, та про віднайдення його всередині себе», — розповідає Віталіна Макарик, методистка лабораторії дитячого читання «БараБука» НЦ «МАНУ», підліткова письменниця.

 

Серед найкращих книжок року дослідниця Емілія Огар виокремлює книжки «Фоґі» Олександра Шатохіна та «Зірка шукає море» Ростислава Попського «за органічне поєднання вербальної та візуальної мови автором-ілюстратором». Ці видання, на думку кількох експертів, точно варто додати в портфель книжок «на експорт» та мати їх в арсеналі зразків для вивчення і розвитку візуальної мови та візуальної грамотності.

 

Серед найцікавіших видань року експерти також виокремлюють «Король-малюк» Уляни Чуби (вид-во «Аба-ба-га-ла-ма-га») з малюнками Ріти Нільсон як зразок гармонійного поєднання дотепного тексту та непересічних ілюстрацій.

 

Не менш цікаві й книжки «Сни пса Патрона» Галини Ткачук (вид-во «Свічадо») та «І ніякі це не вигадки» Грасі Олійко (вид-во «А-ба-ба-га-ла-ма-га»).

 

«Сюжети в обох авторок несподівані, дотепні та світлі. Читаючи такі казки, справді віриш, що таке могло бути, бо вигадати подібні перипетії неможливо! Окремо зауважу про гумор в цих книжках. Переконана, що сміх так само маст бі в нашому житті, як і вивчення історії. На цьому тримається зараз наша сила і віра в Перемогу», — зазначає Анастасія Музиченко, письменниця, експертка з дитячого читання в Просторі української дитячої книги «БараБука», методистка Лабораторії дитячого читання НЦ «МАНУ».

 

Купити книжку

Пізнавальні книжки

Таємне життя дивозвірів Марії Примаченко

Марина Макущенко ; іл. Дар’ї Філіппової. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. — 34 ст. (вік: 5+)

 

«Природним чином творчість Марії Примаченко, її дивозвірі та їхні історії, її дивовижне бачення світу, придаються до першого знайомства зі світом мистецтва. А збільшений формат, віконечка та загалом інтерактивність книжки, де казкові звірі живуть у нашому сьогоденні, а їхнє співіснування в музейному просторі руйнує війна, запрошує до глибшого занурення в тему та довірливої розмови з дорослим», — коментує яскраве в усіх смислах видання Юлія Козловець.

 

Купити книжку

Хліб, що дарує свято

Катя Сіль ; іл. Олі Снімщікової. — Київ : Моя книжкова полиця, 2024. — 56 ст. (вік 7+)

 

«Ця книжка — біографія українського хліба. Вона динамічна й інформативна. Книжка розказує про те, скільки імен має хліб, як він подорожує, яка роль хліба в Україні впродовж років, торкаючись навіть нещодавньої історії: неможливості вивозу зерна з України й нестачі українського зерна для багатьох країн. Must-read сьогодення», — описує видання Оксана Лущевська.

 

Купити книжку

Космічні пухнастики вчать українську

Леся Мовчун ; іл. Наталі Кудляк. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. — 116 ст. (вік: 6-8)

 

Як описує видання Емілія Огар, це, «реінкарнація популяризаторських ідей відомого українського мовознавця  Івана Вихованця в сучасному динамічному графічному втіленні». Видання допоможе в опануванні мовної грамотності та дасть розуміння феномену мови й мовлення на доступному для дітей рівні.

 

Купити книжку

Терапевтичні видання

Сміховисько

Світлана Ройз ; іл. Марії Рудик. — Львів:  Видавництво Старого Лева, 2024. — 56 ст. (вік: 6-8, 9-10)

 

«Ця книжка святкує життя й поміж рядків ненавʼязливо вчить рефлексувати. Навчає чесності із самим собою й близькими. Показує, як це — екологічно проговорювати те, що тебе турбує й що тобі болить, а паралельно з тим — і помічати й вербалізувати те, що робить тебе щасливим. Озвучувати те, чому ти в собі пишаєшся, і робити це не заплутаними обхідними стежками нелогічних вчинків, а словами. Тим самим дає дітям корисну навичку з раннього віку. Насправді не просто корисну, а ключову для побудови здорових стосунків у першу чергу із самим собою. На жаль, навичку рідкісну, бо не всі дорослі так уміють», — коментує Вікторія Медвідь.

 

Купити книжку

Іскорки суперсил

Марія Артеменко, Анастасія Музиченко, Галина Ткачук, видання  ЮНІСЕФ

 

«Це частина масштабного освітнього проєкту МОН та ЮНІСЕФ, тому містить також вагомий педагогічний компонент. Але важливо те, що й з погляду художнього письма вона дуже добре написана. Герої казок, Іскорки, — симпатичні й виразні персонажі, які подобаються дітям, а їхні пригоди, ігри й активності можуть відтворити й маленькі читачі, тому досвід персонажів переконливо до них промовляє і їм відгукується», — розповідає Віталіна Макарик.

 

Завантажити в електронному форматі

Фух і Дмуха

 рина Завадович, Наталя Пашко ; іл. Олеся Дереги. — Київ : Наш формат, 2024. — 116 ст. (вік: 6-8)

 

Герої книжки Фух і Дмуха опиняються глибоко під водою, високо в горах, переживають різні пригоди й весь час дізнаються щось нове про дихання. Але йдеться не тільки про життєво необхідний процес, але й дихання як спосіб заспокоєння, контролювання стресу тощо. Книжка пропонує практичні вправи, щоб заспокоїтися чи оговтатися, стати стійкішими ментально.

 

«Проблема ментального здоров’я українських дітей залишається надактуальною. Водночас художні прийоми мовлення про це з недорослим читачем виразно удосконалюються», — коментує появу нових терапевтичних видань Емілія Огар.

 

Купити книжку

 

Найпопулярніші книжки для дітей 2024 за статистикою бібліотек

Ольга Конасова, директорка Леотеки, Львівської обласної бібліотеки для дітей, зазначає, що найбільш популярними були наступні видання:

1) Самуляк, Оксана. Дружу з емоціями. Що робити, якщо… / О. Самуляк ; проіл. К. Пудіч. — Київ: Crystal Book, 2024. — 32 с. : іл. (серія)

2) Федієнко, Василь. Сторінки-цікавинки / В. Федієнко ; проіл. І. Черняк. — Харків: Школа, 2024. — 10 с. : іл. (серія)

3) Лущевська, Оксана. Дай лапу, Пепітко / О. Лущевська ; проіл. Т. Копитова. — Київ: Артбукс, 2024. — 48 с. : іл.

4) Ройз, Світлана. Сміховисько. / С. Ройз ; проіл. М. Рудик. — Львів: Видавництво Старого Лева. — 56 с. : іл.

5) Завалій, Євгенія. Політика для дітей / Є. Завалій ; проіл. А. Колесніченко. — Тернопіль: Богдан, 2024. — 88 с. : іл.

6) Олійко, Грася. І ніякі це не вигадки! / Г. Олійко ; проіл. Г. Олійко. — Київ: А-ба-ба-га-ла-ма-га. — 32 с. : іл.

7) Місюк, Наталя. Мова: таємниці відьом / Н. Місюк ; проіл. О. Васіна.  — Київ: Mamino. — 126 с. : іл.

8) Ткачук, Галина. Сни пса Патрона / Г. Ткачук ; проіл. В. Романова. — Львів: Свічадо. — 60 с. : іл.

9) Подоляк, Олександр. Чом би й ні? / О. Подоляк ; проіл. О. Шатохін. — Харків: Vivat. — 48 с. : іл.

10) Войцехівська, Саша. Яблучна шарлотка, спечена в горах / С. Войцехівська ; проіл. М. Кошулінська. — Львів: Видавництво Старого Лева. — 24 с. : іл.

11) Лущевська, Оксана. Пудель — найкращий пес / О. Лущевська ; проіл. О. Шатохін. — Харків: Читаріум. — 32 с. : іл.

12) Шиденко, Олександра. Абетка діда Маркела / О. Шиденко ; проіл. Н. Бятець. — Київ: Гамазин. — 40 с. : іл.

13) Корній, Дара. Вистрибеньки сонячних зайчиків / Д. Корній ; проіл. О. Потьомкіна. — Івано-Франківськ: Маґура. — 80 с.: іл.

14) Андрусяк, Іван. Слон-трава / І. Андрусяк ; проіл. А. Птаха. — Івано-Франківськ: Маґура. — 80 с. : іл.

15) Солтис-Доан, Вікторія. Песики і цуценятка та хитреньке Лисенятко / В. Солтис-Доан ; проіл. В. Солтис-Доан. — Львів: Видавництво Старого Лева. — 40 с. : іл.

16) Правда, Марія. Волосянка / М. Правда ; проіл. О. Ребдело. — Львів: Видавництво Старого Лева. — 40 с. : іл.

17) Скулатова, Олена. Дітлахи. Незламні історії / О. Скулатова ; проіл. К. Мускат. — Харків: Школа. — 144 с. : іл.

 

Пані Ольга додає: «Ці книжки подобаються дітям тому, що вони відповідають їхнім інтересам і віковим особливостям. У списку є історії, які захоплюють пригодами, яскравими персонажами та дотепними ситуаціями. Дітям подобається відкривати світ через книжки, які пропонують магію, гумор, детективи, фантастику та реальні життєві ситуації. Українські автори в своїх творах додають національного колориту. Комікси, книги про популярних персонажів і серії за мотивами улюблених ігор роблять читання ще більш яскравим і привабливим, адже воно наближає дітей до того, що їм цікаво у звичайному житті».

 

Наталя Виноградова, директорка Центральної бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка для дітей (м. Київ) назвала популярні жанри книжок серед дітей та підлітків, за якими вони найчастіше приходять до бібліотеки. Дітям до вподоби епічні романи в жанрі фентезі, серії юнацьких детективів та пригодницькі романи. Юні читачі шукають, куди можна — і бажано надовго! — поринути, щоб відірватися від буденності. При цьому їм до вподоби насичені магією, містикою, подіями та загадками твори. Такі, яким бракує очевидності чи медитативних розлогих роздумів.

 

Фахівці Центральної бібліотеки м. Шостка Сумської області, прикордоння, помічають схожі тенденції. Бібліотекарка Анжеліка Пенкіна говорить, що 2024 став рекордним з кількості відвідувачів серед дітей та молоді.

 

«Що більше прильотів, то більший попит на книжки. Ось така арифметика. Дітям теж треба кудись ховатися від цих страшних подій», — коментує вона читацькі тренди. Діти охоче читають детективи й пригодницькі романи, цікавляться фентезі, додає вона.

 

Стежте за «Читомо» — уже невдовзі ми опублікуємо список найкращих книжок для середнього та старшого шкільного віку. 

 

Читайте також: Таке різне Різдво: 14 книжок для малюків і підлітків до свят