законодавство

Свобода слова під загрозою: чому журналісти проти законопроєкту №10242

03.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Медіарух разом із правозахисними організаціями виступив проти законопроєкту №10242, який, на їхню думку, становить загрозу свободі слова та роботі журналістів. Про це йдеться в заяві на сайті Інституту масової інформації.

Автори заяви наголошують, що законопроєкт «про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем» посилює кримінальну відповідальність за розголошення конфіденційної інформації з публічних реєстрів під час воєнного стану.

 

У тексті заяви наголошують, що законопроєкт №10242 «створює інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою». Водночас документ не передбачає механізмів захисту для викривачів корупції чи журналістів, які оприлюднюють суспільно важливі матеріали.

 

«Під виглядом боротьби зі “зловживанням даними” створюється інструмент для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою», — йдеться у заяві.

 

У Медіарусі також наголошують, що законопроєкт відкриває можливості для прослуховування та стеження за журналістами. «Це порушує стандарти захисту джерел інформації та створює атмосферу страху серед журналістів», — пишуть автори заяви.

 

До підписантів заяви увійшли зокрема такі організації й медіа:

  • Медіарух;
  • Інститут масової інформації;
  • ГО «Детектор медіа»;
  • Центр прав людини ZMINA;
  • Центр протидії корупції;
  • Слідство.Інфо;
  • Українська правда;
  • Texty.org.ua;
  • ГО «Платформа прав людини»;
  • Євромайдан Прес.

 

Організації закликають міжнародні інституції долучитися до оцінки законопроєкту та висловити свою позицію щодо його впливу на свободу слова в Україні.

 

Медіарух – спільнота, що об’єднує журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій. Медіарух започаткували 5 лютого 2019 року.

 

Як повідомлялося, на початку 2024 року Медіарух закликав Зеленського засудити тиск і дискредитацію на журналістів в Україні.

 

Читайте також: Україна піднялася на 18 пунктів в Індексі свободи преси

 

Чільна ілюстрація: ІМІ