* ESC - закрити вікно пошуку
бібліотеки
У бібліотеці Сумщини читають книжки телефоном для незрячих
07.02.2025
У Центральній міській бібліотеці міста Шостка на Сумщині працівниці начитують книжки телефоном для людей з порушеннями зору. Про це повідомляється на фейсбук-сторінці Шосткинської центральної міської бібліотеки.
За словами провідної бібліотекарки читального залу Анжеліки Пенкіної, ініціатива розпочалась ще у 2021 році з адвокаційного проєкту «Почути світ, щоб бачити життя», який мав на меті покращити якість життя та забезпечити рівні права для людей з порушеннями зору шляхом надання вільного доступу до інформації на альтернативних носіях.
«Коли ми почали втілювати проєкт в життя, зрозуміли, що людям з порушеннями зору важко дістатися до бібліотеки так часто як хотілося б, а спілкування їм не вистачало. Тоді ми й вирішили читати телефоном кожного дня», — каже бібліотекарка.
Читання відбуваються пʼять днів на тиждень — з понеділка по пʼятницю о 14:30, у форматі телефонного дзвінка у режимі «Конференція». За словами Пенкіної, у бібліотеці обрали саме такий формат проведення, адже він є найзручнішим — потрібен лише телефон — як смартфон, так і кнопковий.
Твори телефоном начитують бібліотекарі. Наразі їх четверо — окрім Анжеліки Панкіної, у бібліотеці працюють методистка Валентина Макуха та бібліотекарки Світлана Корольова й Ірина Білоус, усі працюють по черзі.
«Я як засновниця взяла на себе два дні читань. Спочатку читала сама, але потім зрозуміла, що одній людині робити це важко», — каже Пенкіна.
Розпочиналась ініціатива у межах міста Шостка, але з часом долучились люди і з інших міст області. Наразі до читання одночасно підʼєднуються 12-15 людей.
За словами бібліотекарки, така ініціатива не потребує спеціальної техніки — лише телефон, бажано смартфон, навушники з мікрофоном ітихе місце.
Книжки для читань обирають довільно. Спочатку це робили бібліотекарки — читали переважно короткі оповідання, першим з яких був «Останній лист» американського письменника О. Генрі. Зараз твір обирають всі — тому поступово почали читати як короткі повісті, так і романи, а також поезію.
«Роман неможливо прочитати за годину, тому іноді ми можемо витратити місяць на один твір, адже окрім читання ще є обговорення. Книжкові клуби у нас проходять у дружній та затишній атмосфері. Спочатку привітання та обмін новинами. Потім читання та обговорення. Іноді години катастрофічно не вистачає — затримуємось на півтори і навіть дві», — каже Пенкіна.
Окрім того, під час книжкових клубів, бібліотекарі читають поезії, написані слухачами або ж разом з ними складають пісні та пишуть музику.
«Такі клуби — це прекрасно. Люди з різних причин іноді не можуть вийти з дому і дістатися до бібліотеки, а спілкування їм не вистачає. На допомогу приходить такий вид спілкування телефоном. Ми бачимо, наскільки людям потрібна така ініціатива та як сильно вони чекають на цю годину спілкування», — каже бібліотекарка.
Відвідування такого клубу є безплатним для людей з усіх регіонів України. Для того, аби долучитись до читань, потрібно зателефонувати у бібліотеку за номером +380964554984 або +380992873463 та записатись. Єдине обмеження — можливості телефону, але у бібліотеці пообіцяли допомогти вирішити повʼязані з цим труднощі.
Як повідомлялось, станом на кінець січня 2025 року в Україні через російську збройну агресію постраждали понад 700 бібліотек.
Читайте також: Зруйновані, але незламні: бібліотеки під російською окупацією та їхній шлях до відновлення
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості

375
Держкомтелерадіо
В Україні досі не затвердили всі документи, щоб закон про заборону книжок із росії та білорусі запрацював
31.03.2025 - Олеся Бойко
4487
ексклюзив
На вимогу перекладача видавництво вилучило з продажу «викрадений» переклад Корану
31.03.2025 - Анастасія Андрушко