* ESC - закрити вікно пошуку
Для медіа з регіонів донорські кошти складають понад 80% бюджету
02.04.2025
За результатами опитування 60 незалежних локальних медіа з різних областей України, у 2024 році більшість редакцій покладалися на донорські кошти. Про це свідчать дані щорічного дослідження Media Development Foundation (MDF.
Середній річний бюджет одного медіа у 2024 році склав 3,2 млн грн, у порівнянні з 2,9 млн грн у 2023-му. Це зростання дослідники пов’язують з інфляцією та продовженням фінансування від донорів. Основною статтею витрат залишаються заробітні плати (60–90% бюджету), тоді як на маркетинг у середньому витрачають не більше 10%.
Основні проблеми медіа — нестача кадрів, фінансові труднощі, психологічне виснаження, перебої з електропостачанням і ризики, пов’язані з обстрілами. Загострився дефіцит працівників у редакціях через мобілізацію і виснаження команд.
.
Економічна нестабільність посилила невпевненість у майбутньому незалежної журналістики. 60% учасників дослідження оцінили рік як складний, 25% — як гірший, ніж попередній, ще 12% — як особливо напружений. Для 23% ситуація залишилася незмінно важкою.
.
Попри це, 40% медіа зазначили, що 2024 рік усе ж виявився трохи легшим у порівнянні з 2023-м. Середній обсяг грантових заявок за рік зріс до 11 на одне медіа (на 2 більше, ніж торік), однак кількість отриманих грантів залишилася незмінною. Донорське фінансування продовжує становити від 80% до 99% загального бюджету більшості редакцій. Хоча 41% медіа покладають сподівання на підтримку від аудиторії, ця модель у 2024 році не демонструвала зростання.
.
Більш відчутною стала й мобілізація: 55% медіа не мали досвіду збереження робочих місць для мобілізованих, подекуди — через переважно жіночі колективи. За 2024 рік із 60 редакцій звільнилися 131 працівник, натомість було найнято 144 нових.
.
Найбільше потрібні журналісти (57%), менеджери з продажів (52%), SEO-спеціалісти (47%), SMM-фахівці (42%) та відеографи (38%).
.
Стан психоемоційного здоров’я в більшості команд оціню як середній (62%), низький або дуже низький — у 26%. Лише 12% респондентів зазначили, що атмосфера в колективі залишається позитивною.
Дослідження включало 11 глибинних інтерв’ю та аналіз експертів із менеджменту, контенту, дистрибуції й HR-напрямів.
.
Як відомо, у 2022 році в Україні запустили сервіс для підтримки фінансування медіа. У 2024 році стало відомо, що донорська підтримка є важливим джерелом фінансування українських медіа, серед інших джерел прибутку важливу роль відіграють комерційна складова для національних медіа та гранти для регіональних.
Чільне фото: MDF
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості