* ESC - закрити вікно пошуку
ВСЛ
Я і конституція: навіщо потрібні уряд та парламент?
28.06.2019Чи знаєш ти, що таке Конституція України? І як в одній книзі може поміститися все наше життя і життя всієї країни? Адже Конституція — це не просто набір правил про державу, про вибори, права і обов’язки суспільства та кожного громадянина. Це найвищий закон, який встановлює та визначає державний устрій, контролює владу, нагадує про повагу і який, наче компас, дозволяє тобі почуватися у безпеці та здійснювати усі свої мрії.
Конституція як компас? Так! Бо у ній про те, хто ти як особистість і хто ми як народ на карті світу, яка наша точка відліку і який керунок маємо обрати, щоб іти у правильному напрямку.
У сьогоднішньому уривку ми дізнаємося про те, навіщо потрібні і як працюють парламент та уряд.
А що ж робить парламент? Президент — то одна людина. А в парламенті працює аж 450 осіб!
Парламентарів і парламентарок — Конституція називає їх народними депутатами — дорослі обирають для того, щоби вони ухвалювали закони. Але не тільки!
Усі ці люди разом працюють у парламенті, він зветься — Верховна Рада України. Ще вони можуть писати книжки, викладати в університетах, але в жодному разі не повинні вести бізнес: продавати нафту, цукерки або ще щось. До речі, Президентові це також заборонено. Для чого встановлено ці обмеження? Щоб голосувати за закон або призначати когось на певну посаду тільки тому, що це правильно, а не через те, що це вигідно для чийогось бізнесу.
Парламентарі та парламентарки мають різну освіту, є громадянами та громадянками України, представляють різні партії. Загалом їх 450 осіб. Багато, правда? Через це часто парламентарі поводяться галасливо й неуважно слухають одне одного. Тому для них встановлено правила поведінки. Такі правила називаються — регламент.
Парламентарі та парламентарки присягаються, що будуть поводитися чемно, дбати про твій добробут й інтереси, боронити незалежність України.
Свобода слова та свобода й особиста недоторканність парламентарів і парламентарок захищається додатково, бо важливо, щоб вони почувалися незалежно, коли критикують не чесні дії урядовців або ж Президента.
Усі вони мають бути дуже порядними людьми: відповідати за свої слова та вчинки перед тобою як майбутнім виборцем і перед твоїми батьками.
Після виборів парламентарі та парламентарки формують коаліцію. Коаліція — дружня спільнота, створена, щоб пришвидшувати вирішення важливих питань. Коаліція має налічувати більше половини депутатів, тобто 226 або більше. Саме стільки голосів потрібно для більшості голосувань, наприклад, для формування Уряду або прийняття законів. Проект закону може придумати Президент, Уряд, а також, будь-хто з парламентарів і парламентарок.
Уряд потрібний насамперед для впровадження законів, які ухвалюють парламентарі та парламентарки. Це дуже важлива робота. Запам’ятай: усе, що стосується твоїх прав і свобод, регулюється винятково законами. Закон містить права, правила, переваги й заборони. Пояснює, що і як ми можемо робити, а що — ні. Розповідає, як нам жити, щоб нікому не нашкодити, як захищатися, як працювати, на чому наполягати, за що відповідати. Парламентарі також ухвалюють державний бюджет. Вони мають знати, скільки заробляє уся країна і скільки й на що витрачає; все розпланувати і не схибити.
От згадай, як готують тебе до школи перед початком навчального року. Чи потрібна тобі нова форма, яка краща та екологічніша, скільки вона коштує? Що краще: купити тобі підручники чи електронний гаджет, у який завантажити необхідні книжки? Як для тебе корисніше харчуватися в школі? Як тмаєш туди добиратися, яким транспортом і по яких дорогах?
Чи потрібна тобі спортивна форма? Який наплічник краще обрати? Про все це, а також про багато інших речей мають міркувати парламентарі й парламентарки, коли ухвалюють бюджет.
За закон та інші рішення кожна парламентарка чи парламентар повинні голосувати особисто. Що це означає?
Парламентар чи парламентарка не можуть попросити когось проголосувати замість себе, так само не можуть голосувати ще й за свого колегу чи колежанку. Кожен має свою кнопку для голосування і не має права користуватися кнопками інших. На жаль, дуже часто українські парламентарі порушують цю вимогу, що ставить під сумнів результат голосування. У таких випадках Конституційний Суд (про нього ти дізнаєшся далі) іноді ухвалює рішення, за яким закон, проголосований неправильно, надалі не діятиме. Це нагадує ситуацію у школі, коли ти пишеш самостійну за себе й за когось іншого, а вчителька це помічає і не зараховує жодної із цих робіт.
Також парламентарі вирішують, чи затверджувати людей на різноманітні посади, і контролюють, щоб усі, за кого вони голосували, працювали добре. Це важливо для тебе і для всієї держави.
Для чого і як працює Уряд
Тепер ти знаєш, що парламентарі й парламентарки голосують та ухвалюють закони, Президент їх підписує, а Уряд — Конституція його називає Кабінет Міністрів України — забезпечує виконання. Щоб краще це зрозуміти, спробуй намалювати закон. Який він може бути? Наприклад, ти намалюєш людину. А поряд з нею будиночок і річку. На березі домалюй табличку: «Не кидати сміття!» І ще — магазинчик. А ще собачку. А на небі — сонечко і хмари. Неймовірно красиво! Тобі це подобається. Але якщо перенести цю картинку в реальне життя, доведеться стежити, щоби будиночок був надійний і теплий, щоб у ньому вистачило місця всім, хто там живе. Щоби було світло та вода. Щоби собачка був чемний і ні на кого не міг напасти. Щоб ніхто не скидав у річку сміття: ні людина, ні завод. А якби хтось кинув, то мусив би за це відповісти. Щоб сонечко нікому не шкодило, а, наприклад, заряджало батареї. Щоб до магазина могла дістатися кожна людина, і там були свіжі продукти.
Уряд має робити усе для того, щоб твій малюночок — ой, вибач, закон, — працював на користь тобі та іншим людям.
Уряд очолює Прем’єрміністр, йому або їй допомагають інші міністри — жінки і чоловіки. Уряд формують Президент і Верховна Рада. Вони можуть ставити перед Урядом різні питання, на які неодмінно мають отримати чіткі відповіді. Уряд не може відповідати: «Ну, я не знаю. Запитайте щось простіше». Це була б неправильна урядова поведінка!
Уряд працює на всю країну, а в твоєму районі, твоїй області, в місті Києві чи місті Севастополі працюють місцеві органи виконавчої влади: місцеві державні адміністрації. Щоб усі наші питання було вирішено на місцях, дорослі обирають міських чи сільських або селищних голів, а також місцевих депутатів і депутаток.
Це називається місцевим самоврядуванням, що покликане забезпечувати інтереси громади села чи кількох сіл, які об’єдналися, містечка або ж столиці нашої країни. Ідеально, коли ми краще знайомі з цими людьми і знаємо, що від них очікувати. Бо часто вони мешкають поряд із нами, і, можливо, вже хтось із них захистив від винищення сторічні липи, а ще хтось — побудував чудовий приватний дитячий садочок, а хтось інший — веде курси з вивчення ромської мови та культури, а ще хтось допомагає разом із вами Дитячому будинку або створив театр, чи навчає людей бути толерантними та відповідальними.
Читайте також: Король Смурф – не президент: як пояснити вибори дітям
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт