перевидання

«НепрОсті» Тараса Прохаська: 16 років потому

17.05.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

16 травня відомий український письменник Тарас Прохасько відзначив свій 50-й рік народження. Коли ми Говоримо про Прохаська, то перш за все згадуємо його знаковий роман «НепрОсті», який у свій час викликав чималий резонанс в українському літературному середовищі. Зараз ця книжка перейшла у розряд новітньої класики й стабільно потрапляє у списки маст-ріду сучасної літератури, тож не дивно, що видавництво Terra Incognita вирішило перевидати роман у форматі арт-буку. Саме його Читомо й пропонує сьогодні розглянути.

 

НепрОсті були вперше опубліковані ще у 2002 році видавництвом Лілея-НВ (Івано-Франківськ). Також його перевидавали в 2010 році у збірці вибраних творів Тараса Прохаська «БотакЄ». У 2009 році роман «НепрОсті» був опублікований в російському перекладі.

 

Сюжет присвячено «альтернативній» історії Карпат в першій половині XX століття. Події розгортаються в часовому проміжку 1913—1951 рр. Роман складається з 20 ненумерованих частин, що мають окремі заголовки, наприклад, «Шістдесят вісім випадкових перших речень», «Листи до і від Беди», «Ситуації в колориті» тощо. Кожен розділ складається з невеликих нумерованих частин завбільшки з один-два абзаци.

 

В сюжеті, що рухається по колу, щораз виникають подібні персонажі. Лейтмотивно виникає образ жінки, що зветься Анна, а опис подій перемежовується з окремими сентенціями афористичного характеру.

Тарас Прохасько "НепрОсті"

«Ідеться про історію Карпат ХХ століття, чи його першої половини, але в тому сенсі, що Карпати одночасно були і дуже закритою територією, де зберігалося щось дуже архаїчне і автентичне, і разом з тим альтернатива полягає в тому, що Карпати протягом багатьох століть були надзвичайно відкритою територією, це був магніт, де відбувалися контакти з іншими цивілізаціями, іншими культурами. І це є міф Карпат, відкритих для світу», — говорив Прохасько про свій роман в інтерв’ю для BBC.

 

Також у 2016-му році в межах проекту Nova Opera Роман Григорів та Ілля Розумейко навіть написали сон-оперу «НепрОсті». Експеримент налічував більше 10 інструментів та до 6 годин безперервної музики. Цей твір можна назвати першою в світі всеношною оперою.

 

Сон-опера "НепрОсті"

 

Нове перевидання від Terra Incognita виконане у вигляді арт-буку, ілюстрації до якого створила Юлія Табенська. Це вже четверта книжка видавництва, над якою працювала ілюстраторка. Три попередні – арт-бук «Скриня. Речі Сили», дитяча книжка «Наречена» та казка «У країні сирних коників».

Арт-бук "НепрОсті"

Арт-бук "НепрОсті"

Арт-бук "НепрОсті"

Арт-бук "НепрОсті"

Арт-бук "НепрОсті"

Арт-бук "НепрОсті" Арт-бук "НепрОсті"

Тарас Прохасько (16 травня 1968, Івано-Франківськ) — сучасний український письменник, журналіст, один із представників станіславського феномену.

 

У 1998 році почав працювати журналістом у львівській газеті «Експрес», згодом писав авторські колонки до «Експресу» та «Поступу». Коли друзі Прохаська створили «газету його мрій», почав писати статті та вести авторську колонку в Івано-Франківській обласній тижневій газеті «Галицький кореспондент».

Тарас Прохасько

У 2004 році кілька місяців прожив у Кракові, отримавши літературну стипендію польської культурної фундації «Stowarzyszenie Willa Decjusza — Homines Urbani». У квітні 2010 року Прохасько вперше відвідав США, де в нього відбулися творчі вечори у Нью-Йорці та Вашингтоні.

 

Власник багатьох літературних нагород та премій. Серед них: Премія видавництва «Смолоскип», премія  Джозефа Конрада, «Книга року» та інші.

 

Читайте також: Тарас Прохасько: Мені достатньо публіцистики, щоб почувати себе творцем