* ESC - закрити вікно пошуку
Kyiv Photo Book
Марія, модернізм і оголені: яким буде Kyiv Photo Book
06.09.201915 вересня у креативному просторі IZONE відбудеться вже другий фестиваль фотокниг Kyiv Photo Book – свято для усіх, хто шанує візуальну книгу та фотографію, а також для тих, хто займається створенням подібного візуального контенту. Сьогодні Читомо розповідає про те, чого очікувати відвідувачам Kyiv Photo Book, а також про найцікавіші видання, які можна буде там знайти.
Крім ярмарку і виставки фотокниг від видавців, галерей, фотографів, книжкових дистриб’юторів та колекціонерів, в освітній програмі фестивалю можна буде послухати керівника Українського конкурсу макетів фотокниг Ukrainian Dummy Award, дизайнера Сашка Биченка, куратора Музею Харківської школи фотографії, мистецтвознавицю Олександру Осадчу, головного редактора художнього e-зіну «Друшляк», дизайнера Павла Салигу, мистецтвознавця і фотографа Олега Малова та багатьох інших.
Перше нововведення 2-го фестивалю — це виставка приватних колекцій фотокниг і фотожурналів, в якій беруть участь як приватні колекціонери так і організації. Це будуть добірки вінтажних і рідкісних закордонних фотокниг з колекцій художника Мар’яна Кропивницького, фотографа Дмитра Купріяна, Станіслава Потаніна й інших поціновувачів таких видань.
Велика добірка книг та зінів буде від проєкту «Бібліотека», міжнародного колективу, що працює в Лондоні, Берліні та Києві. Повна колекція «Бібліотеки» налічує понад 1000 артбуків, зінів, фотокниг і періодичних видань.
І ще одна колекція, про яку варто сказати окремо — це велика добірка номерів культового журналу «НАШ». Журнал видавався в Дніпрі (тоді — Дніпропетровську) з кінця 1990-х до середини 2000-х років. Він зафіксував народження і становлення нової української фотографії, а точніше — майже ексклюзивно став її рупором. Багато робіт, опублікованих у журналі «НАШ», зараз можна знайти тільки у приватних колекціях, а журнал — чи не єдина нагода побачити їх у надрукованому вигляді.
Друге нововведення — фестиваль зробив дійсно значний крок, щоб стати по-справжньому міжнародним. Першим завданням фестивалю стало налагодження діалогу між тими, хто створює фотомистецтво в Україні, а також усіма тими, кому це цікаво. Тепер це завдання розширилося: Київ цілком може стати одним з майданчиків для міжнародного культурного обміну у сфері фотографії. На 2-му фестивалі будуть представлені фотографи з США, Великобританії, Франції, Італії, Грузії, Сінгапуру та інших країн — з нішевими, рідкісними й, як правило, малотиражними книгами, які й у великих книжкових магазинах Європи не знайдеш.
Наприклад, Франческа Катастіні з Італії у своїй книзі Petrus («Петрус») грає з архетипними образами маскулінності в західній культурі, знаходячи нестабільність і плинність у мінливих уявленнях про цю характеристику людини.
А британська фотографиня Міша де Струмільо у виданні Nunis («Нуніс») відправить всіх у фотографічну подорож, присвячену вивченню зв’язків між природою, міфом і онтологією, та натхненну ритуалом досягнення статевого дозрівання корінних жителів Панами — народу Куна.
На фестивалі будуть стенди видавництв, які є лідерами України в галузі художніх фотокниг. Це «Родовід» і «Артбук», «Основи» і «РЕД ЗЕТ», Музей Харківської школи фотографії та IST Publishing, Magenta Art Books й інші. Вони представлять книги призерів останніх щорічних конкурсів. Книга KOCHETOV («Кочетов»), видана Музеєм Харківської школи фотографії, включає роботи, зроблені в 1970-2000 роках батьком і сином Віктором і Сергієм Кочетовими, які створили впізнаваний іронічний стиль бачення повсякденного життя, розфарбовуючи свої чорно-білі фотографії яскравими аніліновими барвниками й надаючи їм сюрреалістичного вигляду. Їх роботи вплинули на ціле покоління українських фотографів, особливо харківських, де автори живуть і працюють. Книга посіла перше місце й отримала приз «Фотокнига року» на заснованій цьогоріч премії «УкрСучФото» від журналу Bird in Flight.
Від видавництва «Родовід», окрім багатьох інших книг, буде й From Dusk Till Dawn («Від заходу до світанку») Сергія Мельниченка, яка увійшла в шорт-лист національного конкурсу «Фотокнига року» на «УкрСучФото». І ця ж книга взяла перше місце в номінації «Візуальна книга» на конкурсі «Найкращий книжковий дизайн», який проводився в травні на фестивалі «Книжковий Арсенал» (дизайнер книги — Саша Биченко). From Dusk Till Dawn показує життя в найбільш густонаселеній країні світу, Китаї, з точки зору стороннього спостерігача.
Книга «Метеопрогноз» з фотографіями й поезією Романа П’ятковка від «РЕД ЗЕТ» – фіналіст того ж конкурсу «Найкращий книжковий дизайн».
І від цього ж видавництва — арт-бук Лесі Марущак Maria («Марія»), присвячений голодомору в Україні в 1930-х роках — переможець цього конкурсу і, до того ж, лауреат низки європейських фестивалів.
Читайте також: Чому «Марія» Лесі Марущак стала найкрасивішою книжкою року
З темою «Марії» перегукується й фотокнига британського фотографа Чарльза Фокса Buried («Поховання»).Як і «Марія», яка зроблена на архівних фотографіях 1930-х років, книга «Buried» розповідає через архівні фотографії історію однієї родини, що пережила в 1970-х роках криваву диктатуру Пола Пота у Камбоджі.
Видавництво «Основи» представить Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955-1991 («Радянський модернізм. Бруталізм. Постмодернізм. Будинки й споруди в Україні 1955-1991 рр.»). У книзі — близько 200 фотографій авторства Олексія Бикова, на яких відображені в нинішньому стані історичні будівлі з усієї країни — післявоєнна радянська архітектура. Частина цих будівель перебуває під загрозою знищення, а критика й аналіз Євгенії Губкіної дають розуміння глобального, історичного і політичного контекстів модерністського руху в архітектурі.
Суголосна з попередньою книгою й UNIT («Одиниця»). Її авторка, Сандра Джордан з Великобританії, фотографує будинки. Звичайні типові панельні будинки, якими активно забудовувався весь світ від другої половини минулого століття. Але авторка бачить ці будинки як арт-об’єкти, і саме такими вони й з’являються на її фотографіях. Книга демонструє добірку архітектурних портретів із серії фотографині «Прихована краса». Сандра досліджує поняття краси через архітектуру, яка не відповідає ідеалам сучасної естетики.
Зі своїми книгами й авторськими відбитками будуть на фестивалі й відомі вітчизняні фотографи Ігор Гайдай та Олександр Чекменьов, а також молоді автори: Дмитро Купріян, Богдан Гуляй, Олена Сапонова, Меріен Морів, Віталій Фоменко, Максим Дондюк та багато інших.
Незодавно видана книга Максима Дондюка Culture of Confrontation («Культура конфронтації») показує події, які розгорнулися в Україні у 2013-2014 роках. Оскільки автор був активним учасником подій, йому довелося відійти від класичної документалістики й зануритися в емоції та сюрреалізм того, що відбувалося. Однойменний фотопроєкт, який отримав безліч міжнародних нагород, був неодноразово представлений на виставках і в публікаціях. Відтепер, у книжковому форматі, можна побачити повну версію проєкту, який доповнений текстами і картами.
Крім харківських видавництв і видавництв з харківським корінням, які вже згадувались раніше, з цієї неофіційної української столиці фотографії приїде й «десант» молодих фотографів: Павло Дорогий, Григорій Радомський, Рита Ніки та інші. Рита Ніки покаже книгу Photogriffonage («Фотогріфонаж») зі своїми аналоговими фотографіями останніх 8 років. Книга — це імпровізації, замальовки, «замітки на полях». У них — суб’єктивне й інтимне переживання життя через фотографію.
«Резидент», офіційний дистриб’ютор в Україні видавництва TASCHEN, привезе різноманітну і зовсім не маленьку підбірку книг. Серед них: Ren Hang («Рен Ханг») – єдина книга, яка охоплює всю кар’єру цього китайського фотографа, який два роки тому звів рахунки з життям, трохи не доживши до 30 років. Книга включає і його знамениті роботи, і безліч невідомих раніше фотографій. Його моделі, друзі, а в останні роки і фанати — оголені, найчастіше зняті на вулиці, в гіллі дерев чи на дахах пекінських хмарочосів, тіла укладені наче цеглини, голови обгорнуті восьминогами, частини тіла затягнуті телефонними дротами й проростають квітами. Або ж на знімках може бути все. що, просто спадало йому на думку. Фотографії Рена, зняті на плівку, виставлялися на більш ніж 20 персональних і 70 групових виставках за його коротку шестирічну кар’єру. Ці роботи побували в Токіо, Афінах, Парижі, Нью-Йорку, Копенгагені, Франкфурті, Відні й інших містах світу.
The Bookstore, який спеціалізується на арт-книгах, також представить величезну кількість рідкісних в наших краях видань. Серед них: Record («Реєстрація») – класика японської вуличної фотографії Дайдо Моріяма. Вам може не бути знайоме його ім’я, але дуже ймовірно, що ви бачили його фотографії, багато з яких стали всесвітньо відомими. У 1972 році Дайдо почав видавати свій фотозін «Kiroku», який пізніше стали називати Record. Зін видається з перервами, і на сьогодні існує 30 випусків. Книга Record включає роботи з усіх 30 випусків, в хронологічній послідовності, дозволяючи простежити творчий шлях фотографа.
Інша книга від The Bookstore: Dark Heaven: Shamans & Hunters of Mongolia («Темні небеса: шамани й мисливці Монголії») Хаміда Сардара. Автор провів в Монголії чимало часу, беручи участь в мисливських експедиціях, спостерігаючи за релігійними ритуалами й повсякденним життям людей. Результатом стала майже 300-сторінкова книга.
Фестиваль підготував дуже цікаву тематичну освітню програму, націлену на авторів фотокниг, на видавців і на колекціонерів фотокниг і фотографії.
Мистецтвознавець, куратор і фотограф Олег Малов розповість про ринок арт-фотографії і його особливості в Україні та інших країнах. Про ціни, і від чого вони залежать. Про виставки, колекції та інвестиції. На що звертати увагу при виборі фотографії. Що таке класична і сучасна фотографія.
Засновник проєкту «Бібліотека» – колективу, що працює в Лондоні, Берліні та Києві — Гліб Велигорський розповість про міжнародну сферу арт-паблішингу, про фотографічні та бібліотечні архіви, і про бібліотеки в цифрову епоху.
Кураторка Музею Харківської школи фотографії, мистецтвознавиця Олександра Осадча проведе презентацію колекції Музею, і пояснить, для чого створений Музей, у чому полягає мета й завдання цього проєкту.
Керівник Українського конкурсу макетів фотокниг Ukrainian Dummy Award, дизайнер Саша Биченко поговорить про свій досвід створення фотокниг ряду відомих українських фотографів, розповість, як зробити перший крок від фотопроєкту до фотокниги, навіщо потрібні дизайнер і редактор, як зробити перший макет своєї майбутньої книги, якщо ви не дизайнер, і як надрукувати свою першу фотокнигу не доводячи себе до банкрутства.
Засновник і керівник цифрового агентства Postmen, найвідоміший український колекціонер фотокниг Ярослав Ведмідь виступить з розповіддю про напрямки у виданні фотокниг, які його зараз цікавить у першу чергу.
Головний редактор художнього e-зіну, або, іншими словами, електронного журналу «Дуршлаг», дизайнер Павло Салига у своєму виступі розповість про те, як створювався перший в Україні електронний, мережевий художній журнал і поділиться багатим досвідом з усіма початківцями у сфері електронного селф-паблішингу.
І проектна менеджерка Національного бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні Альона Дмуховська розгорнуто повідомить про грантову підтримку проектів в сферах книговидання і візуальних мистецтв, розповість про можливості виходу на міжнародну сцену.
Фестиваль триватиме весь день — з 11:00 до 21:00. Вхід: 20 грн. Більше подробиць шукайте на офіційному сайті фестивалю та на сторінці у Facebook.
Читайте також: 6 причин відвідати фестиваль Kyiv Photo Book
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості