Календар подій

німецько-українська зустрі

21.10

Мюнхен

павільйон 6, Muffatwerk, фонд Lyrik Kabinett, книгарня Lehmkuhl

Відбудеться п’ята німецько-українська зустріч письменників

Після чотирьох німецько-українських зустрічей письменників в Україні – 2015 у Львові, 2016 у Дніпрі, 2017 у Харкові та 2018 у Маріуполі на Азовському морі – у 2019 «Міст з паперу» у співпраці з українськими та німецькими письменниками/-цями, митцями/мисткинями й партнерами презентуватиме свій проєкт у Мюнхені та Берліні.

Цьогорічний «Міст з паперу», який вперше презентується в Німеччині з насиченою читаннями, поетичними концертами, дискусіями, доповідями та сценічними читаннями програмою, є наслідком такого зближення. Хоча тема війни й переважає, сучасна українська література знайшла мову для невимовного, мову, в якій вона має сміливість сяяти. Німецькомовні письменники/-ці озиваються у відповідь у літературному єднанні. Художні перекладачі/-ки також є частиною цієї співпраці, так само, як і художній проєкт Лесі Заяць у Мюнхені, мистецька акція Крістіана Шнурера «Single Star» у Маріуполі, Мюнхені та Берліні та виставка унікальних паперових витворів Олени Турянської зі Львова у Літературному домі Берліна.

 

Крістіан Шнурер народився 1971 р. Його дитинство минуло у Швандорфі, безпосередньо поруч із кордоном між Заходом і Сходом, що їх розділяла Залізна завіса. 30 років тому вона зникла за одну ніч. Здавалось, Європа та й увесь світ раптом забули про кордони і стали вільни-
ми. Коли ці надії поступово розтанули, Крістіан Шнурер зробив ситуації на європейських кордонах темою своєї творчості.

 

Європа зразка 2019 р. відзначається сепаратизмом і націоналізмом. Сил, що гуртують суспільство, меншає. Індивідуальні інтереси окремих національних рухів руйнують проєкт, який приніс мир Центральній Європі. Концепція співпраці та солідарності між сусідами, що забезпечує мир, опинилась під загрозою. Паралельно з інституційною кризою все більше проєвропейців по всьому континенту виходять на вулиці, висловлюючи свою підтримку єдиній Європі. У такій ситуації зображення індивідуалізованої жовтої зірки на синьому фоні набуває
амбівалентного значення.

 

П’ятикутна зірка – традиційний політичний символ, який у цих кольорах втрачає свою радикальність. Чи може цятрансформація втілити обіцяне міжнародне порозуміння? Це символ максимальної індивідуальності й сепаратизму чи єдиної громади й солідарності? Як зміниться значення цього символу, якщо його експортувати за межі Європейської Спільноти? Як інтерпретуватимуть такий прапор, якщо його підняти на пірсі Азовського моря, зокрема з точки зору нинішньої війни на сході України, яка не в останню чергу пов’язана з питанням належності до Європейської Спільноти?

 

«Сподіваюсь, що прапор „Single Star“ сприймуть як символ неподільної єдності, а не як символ відокремлення. Для мене він є втіленням спільного європейського культурного простору, який не закінчується на цьому пірсі» (Крістіан Шнурер).

 

Проєкт мистецької подорожі «Single Star» є частиною літературно-мистецького проєкту «Міст з паперу 2019», який, побувавши у 2015 р. у Львові, у 2016 р. у Дніпрі, у 2017 р. у Харкові та у 2018 р. у Маріуполі, цього року відбудеться в Мюнхені та Берліні. У 2015 р. та 2016
р. Крістіан Шнурер уже відвідував Україну з проєктом «Exportweltmeister». 2019 року він привезе «Єдину європейську зірку» на самостійно пошитому прапорі до Маріуполя, щоби підняти і залишити його над Азовським морем. Для зворотної мандрівки митець виготовить прапор «Single Star» із українських національних прапорів. Цей стяг митець презентуватиме під час програми «Мосту з паперу» в Мюнхені та Берліні. Крістіан Шнурер привезе до Мюнхена та Берліна відгуки, фото та відео, якими поділиться під час німецько-української зустрічі письменників і митців.

 

Мюнхен — 21-25 жовтня 2019, місце проведення: павільйон 6, Muffatwerk, фонд Lyrik Kabinett, книгарня Lehmkuhl.

 

Берлін — 28-29 жовтня 2019, місце проведення: Літературний дім Берліна.

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект