Дизайн

Нова тактильність: книжковий дизайн на Франкфуртському ярмарку

20.12.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Цього року ми вкотре відвідали Франкфуртський книжковий ярмарок — найбільший у світі. Обійти всі павільйони за 4 дні неможливо, ба навіть один, тож ми сконцентрувалися передусім на неквапному вивченні стенду найкрасивіших книжок світу від фонду «Мистецтво книги» (Stiftung Buchkunst), що представляє переможців національних конкурсів дизайну з різних країн. 

Приклади дизайну внутрішнього блоку книг можна легко спостерігати й online, тому, у спробі систематизувати для себе певні тренди, з кількох сотень зроблених фото і відео, ми фокусувалися на тактильності та конструктивних рішеннях, умовно розділивши їх на обкладинки, обрізи, корінці, конструювання і все ж трохи верстки.

 

Ділимося у цьому огляді частиною «польових» фото, на яких, окрім експериментів, можна відразу оцінити життєздатність того чи іншого матеріалу й конструкції.

Матеріали обкладинок

Вініл, матеріал, що нагадує обкладинки старих товстих зошитів. В цій книжці навіть всередині є така вінілова вставка.

Варіації коленкору, що на дотик більше скидаються не на традиційні тканинні обкладинки, а на синтетичні матеріали на кшталт банерів.

Інколи такий матеріал буває зовсім м’яким, без наклеювання на тверду основу. Часто такі обкладинки наче складені в кілька разів, їх можна розгортати:

Інші мають міцнішу основу і більш яскраво проявлену текстуру волокон.

Є й багато традиційних обкладинок із тканини. Цей приклад цікавий навмисним «недоліком» – необробленими краями, що імітують ручну, малотиражну роботу.

Окрема категорія — дуже тактильні флізелінові обкладинки, поєднання грубої фактури й високотехнологічного друку. Вони переважно зустрічаються у видавництв зі Східної Азії.

Традиційно багато обкладинок з товстого картону.

Та з перфорацією.

Також і трендові суперобкладинки, переважно з переробленого пластику, на будь-який смак.

Обрізи

Тут трапляються функціональні рішення, наприклад, полегшення навігації за розділами та нанесення назви.

А також і більш декоративні, як от симетрично нерівномірний зріз.

Чи лазерне нанесення, як в цій книжці про Ван Гога, де на обрізі «випалені» його ескізи.

Дуже тактильними є обрізи книжок, які мають ефект ніби відірваного чи саморобного паперу, або ж відверто порізаного. Хоча візуально це додає книзі об’єму, вона залишається дуже легкою, сповненою повітря.

 

Конструкції

Все ще популярні так звані «гармошки», але вже практично в усіх використовуються обидві сторони аркушу. Такі книжки, як правило, читаються в обох напрямках.

Подекуди це спосіб розділення на текстову й ілюстративну частини.

Інша варіація цього ж ходу — загинання частини внутрішніх сторінок.

Ще один тренд — незшиті книжки, де сторінки — це набір вкладених один в один аркушів, послідовність яких можна вільно змінювати.

Все ще популярне оформлення серій в обкладинки-бокси, що об’єднують усі томи.

Багато книжок мають сторінки з комбінованих матеріалів, обігруючи фактури і розміри.

 

 

 

Окремо хочеться показати це видання з дуже оригінальним використанням перфорації всередині книги.

 

 

Корінці

Тут найменше різноманіття, три чіткі напрямки: традиційні, відкриті або відокремлені різними рівнями з обкладинкою. Але й тут посилюється тактильний тренд, свідома «неправильність» / художня «неохайність», або «бібліотечне зістарювання», як на першому фото.

Верстка

На ній найменше хочеться зупинятися, бо тут вибірка мало чим відрізняється від стрічки Instagram. 

 

Є багато прекрасного лаконічного дизайну, де також помітний загальний тренд «помилковості», «ентропійності». Покажемо лише той, що з полички the best of the best.

 

Поза тим на двох окремих трендах все ж хочеться зупинитися, бо вони найбільше вибиваються з загальної картини.

 

1-й – це імітація верстки інших медіа: журнальної, газетної, або ж веб-сторінки:

2-й – це навмисний overdesign – нагромадження якомога більшої кількості різнорідних візуальних прийомів в одній книзі, своєрідна панк-естетика:

У підсумку, можна сказати, що зараз в книжковому оформленні посилилася тенденція кросдисциплінарності, дизайнери будують свої експерименти на запозиченні матеріалів та методів суміжних галузей. Прагнення створити у книзі ситуацію неочікуваної зустрічі нетипових для неї візуальних/матеріальних рішень, здається, має у своїй основі ті ж причини, що й інший помітний тренд – панк-естетики, свідомої «неправильності». А саме – втому від «вилизаного», наче зробленого за правилами з підручника дизайну, а також бажання наблизити книгу, цей найстаріший у світі і переважно консервативний медіа-формат до сучасних реалій, до сприйняття того покоління читачів, яке зросло не лише на книжках, але й на інших медіа, матеріалах, способах проживання історій, іншому досвіді отримання інформації. Можливо, дати цьому поколінню максимально відмінний від віртуального, компенсаторний досвід – тактильний, підкреслено «справжній», фізичний, у якому недосконалість, надлишковість чи, навпаки, радикальний мінімалізм є радше перевагою.

 

Але така «недбалість» не має вводити в оману, наче це результат звичайного порушення правил. Такі візуальні рішення добре продумані й примушують переглянути звичні естетичні норми книговидання. Тому такі книги й отримують відзнаки на конкурсах – за сміливість та інновації.

 

Читайте також: Сенцов, Жадан, Шиян та 140 м² України у Франкфурті