* ESC - закрити вікно пошуку
книжкові ярмарки
30 книжкових виставок-2020: від Китаю до Німеччини
21.01.2020Книжкові виставки уже давно перестали бути просто місцем для продажу книжок, пошуку нових партнерів чи зустрічей з авторами. На них, без перебільшень, створюють майбутнє книжкової індустрії: задають тренди, шукають нові формати та бізнес-моделі й презентують проєкти, які ще кілька років тому здавалися фантастикою. Розповідаємо, куди варто їхати видавцям і книголюбам, а також чим ці події дивуватимуть у 2020 році.
Виставка дитячої книги в Болоньї *
Bologna Children’s Book Fair
- Де: Італія
- Коли: 30 березня–2 квітня
- Проводиться 57 раз
- Учасники: понад 1400
- Відвідувачі: 28 000
Виставка щорічно збирає видавців, ілюстраторів, авторів, перекладачів, дистрибуторів, розробників мобільних пристроїв, пакувальників, бібліотекарів та інших фахівців з понад 80 країн світу. Програма заходу включає сотні зустрічей з найширшим колом тем: від ринкових стратегій до популяризації читання, від технік ілюстрації до новітніх цифрових технологій.
Найважливіші конференції виставки цьогоріч будуть присвячені італійському письменнику Джанні Родарі, кіно, продажу книжок, ілюстрованим книжкам, коміксам, китайському та російському ринкам.
Уже в 53-тє у межах заходу пройде виставка робіт 76 ілюстраторів з різних країн світу. Після закінчення виставки роботи ілюстраторів експонуватимуть в музеях й галереях ще понад два роки.
Також на Болонській виставці вручають найбільш почесні нагороди у сфері книговидання для дітей: «Bologna Prize» для найкращих видавців з кожної частини світу, «BolognaRagazzi Award» за найкращу ілюстровану книжку, «BolognaRagazzi Digital Award»за здобутки в цифровому книговиданні, «Strega Prize» за літературні досягнення для італійських письменників, «Fundación SM International Illustration Award» і «ARS IN FABULA — Grant Award» для молодих ілюстраторів, «In Altre Parole» для перекладачів, а також «Carla Poesio Award» за найкращу дисертацію про дитячу літературу.
Почесним гостем 2020 року буде Шарджа (Об’єднані Арабські Емірати).
Брюссельська книжкова виставка
Foire du Livre de Bruxelles
- Де: Бельгія
- Коли: 5–8 березня
- Проводиться 51 раз
- Учасники: понад 500
- Відвідувачі: 72000
Брюссельська книжкова виставка — це подія, яка своєю місією бачить популяризацію читання та літератури. З 2016 року особливу увагу організатори приділяють групам населення, які в силу обставин читають мало або взагалі не мають змоги читати: емігрантам, неписьменним, людям похилого віку, незрячим, людям, які потрапили в складні життєві ситуації тощо. Виставка прагне зруйнувати віртуальні, психологічні, економічні й соціальні бар’єри між книжкою й аудиторією, менш підготовленою до читання.
Також подія підтримує сталий розвиток і з 2007 року впроваджує ініціативи, націлені на зменшення свого екологічного сліду. Усі видавці, виробники та партнери, які беруть участь у виставці, мають дотримуватися принципу екологічної відповідальності.
Щодо програми виставки, то щороку на ній відбувається понад 300 подій за участі понад 1200 авторів. А країною-почесним гостем 2020 року буде Марокко. Також діятиме спеціальний простір європейської літератури.
Лондонська книжкова виставка *
London Book Fair
- Де: Велика Британія
- Коли: 10–12 березня
- Проводиться 49 раз
- Учасники: понад 1700
- Відвідувачі: 25 000
Лондонська книжкова виставка щороку залучає понад 600 правовласників з різних країн світу до переговорів щодо авторських прав, а також продажу та поширення контенту через друковані, аудіо-, теле- та цифрові канали.
Цьогоріч протягом трьох днів виставки відбудеться понад 220 семінарів для широкої аудиторії, на яких говоритимуть про авторів, права, аудіокнижки, дитячі та розважальні видання, переклад, поезію, наукові видання, ілюстрації, значення медіа для видавництв, фахове зростання й глобальний ринок.
Окрім того, для фахівців книговидання пройде кілька конференцій, що охоплять такі теми, як авторське право (Introduction to Rights), цифрові навчальні технології (Education Conference), наукові видання (Research & Scholarly Publishing Forum), старт авторської кар’єри (The Writers’ Summit @ LBF), а також дослідження у сфері дитячого читання та дитячих видань (Nielsen Book UK Children’s Summit).
Почесним гостем 2020 року стане Шарджа (Об’єднані Арабські Емірати).
Лейпцизька книжкова виставка
Leipzig Book Fair
- Де: Німеччина
- Коли: 12–15 березня
- Учасники: понад 2500
- Відвідувачі: 286 000
На другій за розміром німецькій виставці після Франкфуртської відбудеться 3400 подій для видавців, авторів та читачів у межах програм: «Лейпцизькі читання 2020», «Діти та молодь», «Фокус на освіті», — та програми для фахівців книговидання. Особливу увагу приділять просуванню читанню серед молоді — заходи проводитимуть не лише протягом чотирьох днів виставки, а цілий рік. Також у межах події пройде Manga-Comic-Con для шанувальників манги, аніме, коміксів, відеоігор і косплею.
Вперше за історію виставки своїх авторів та книжки будуть презентувати десять країн південно-східної Європи: Албанія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Косово, Хорватія, Північна Македонія, Чорногорія, Румунія, Сербія та Словенія, — під гаслом «Common Ground».
Паризький книжковий салон *
Salon du Livre de Paris
- Де: Франція
- Коли: 20–23 березня
- Проводиться 40 раз
- Учасники: 1200
- Відвідувачі: понад 160 000
Найбільш відвідувана книжкова подія Франції цьогоріч пройде під гаслом «Читай, думай, дій» (Lire, penser, agir). На ній відбудеться понад 800 заходів, а у фокусі будуть дискусії з філософами, журналістами та науковцями про екологічні проблеми, політику, міграцію, гендерну рівність, секуляризм, трансгуманізм, кінець капіталізму, біоетику, теорії змови, містобудування та інші важливі для майбутнього людства питання. Окрім того, на виставці діятиме кілька тематичних сцен: європейська, наукова, дитяча, young adult літератури та кримінальної прози.
Традиційно на виставці буде приділено увагу книжковим ринкам франкомовних територій та країн: квебецькому, бельгійському, швейцарському, люксембурзькому та ліванському.
Технологічний книжковий форум в Торонто
Tech Forum and E-bookcraft
- Де: Канада
- Коли: 23–25 березня
- Спікери: 50
- Відвідувачі: 300
Це найбільша канадська конференція, присвячена книжковій індустрії, і, як запевняють організатори, можливість заглянути в її майбутнє. Технологічний форум, сфокусований на великих даних, технологіях та співпраці, є майданчиком, на якому понад 300 фахівців обмінюється ідеями щодо виготовлення й продажу книжок.
У перший день форуму пройде ряд семінарів про цифрове книговидання, зокрема про доступність електронних книжок для малих видавців. У другий — відбудуться воркшопи, присвячені аудіокнижкам та маркетингу й продажам, а також презентують найкращі аудіокнижки світу. В останній день заходу учасники дізнаються про нові маркетингові стратегії, розвиток бібліотек, використання великих даних в книжковому виробництві, роботу з авторами та багато іншого.
Цікаво, що однією зі своїх переваг, форум вважає свою екологічну відповідальність. Зокрема, захід використовує 100 % зеленої енергетики й закликає відвідувачів не приносити й не використовувати пластиковий посуд.
Міжнародна книжкова виставка і літературний фестиваль «Світ книги» у Празі
Book World Prague
- Де: Чехія
- Коли: 14–17 квітня
- Проводиться 26 раз
- Учасники: понад 400
- Відвідувачі: 50 000
Тогорічний «Світ Праги» став найбільш успішним за всю історію заходу — його відвідало 50 тисяч людей, свої книжки представили понад 450 видавців з 39 країн, а на літературному фестивалі відбулося 685 подій за участі 769 учасників.
Цього року фокусною темою виставки буде «Серце глобальної незгоди» («The Heart of Global Discord»), а країною-почесним гостем — Польща, яка востаннє мала таку честь у 2010 році. Організатори виставки пропонують дослідити відвідувачам, як за 10 останніх років польська література вплинула на чеський книжковий ринок, а сама Польща готує, окрім презентації видань та авторів, ще й кіно– та музичну програми.
Книжкова виставка в Абу-Дабі
Abu Dhabi International Book Fair
- Де: Об’єднані Арабські Емірати
- Коли: 15–21 квітня
- Проводиться 30 раз
- Учасники: понад 1300
- Відвідувачі: 300 000
У книжковій виставці в Абу-Дабі щороку беруть участь видавці з понад 60 країн світу, які представляють більше ніж 500 тисяч книжок на 35 мовах. Зустрічі, дискусії, воркшопи, семінари та інші заходи на виставці проходять в межах професійної, навчальної, культурної та спеціальної програм. Минулого року у фокусі були спеціальні заходи, присвячені темі толерантності, у 2020 ж організатори зосередяться на подіях для фахової аудиторії.
На виставці діє eZone — простір для розробників та постачальник електронного контенту для презентації своїх продуктів та обговорення останніх тенденцій в галузі цифрового книговидання.
Також у межах заходу відбувається виставка робіт досвідчених та молодих ілюстраторів й проводять майстер-класи для ілюстраторів-початківців.
Почесним гостем виставки цього року буде Росія.
Міжнародна книжкова виставка у Квебеку
Quebec International Book Fair
- Де: Канада
- Коли: 15–19 квітня
- Проводиться 50 раз
- Учасники: понад 500
- Відвідувачі: 50 000
Це одна з найстаріших і найбільш відвідуваних канадських книжкових виставок. Минулого року її відвідало 70 тисяч людей, серед них — 15 тисяч студентів та школярів. Для залучення молоді у перші три дні заходу відбуваються спеціальні події за віковими групами: зустрічі з письменниками, майстер-класи, лекції тощо, — також для шкільних груп надають автобуси.
Виставку щороку відвідує понад 1200 авторів. Відомо, що почесним гостем 2020 року стане Маргарет Етвуд — канадська письменниця, поетеса, літературна критикиня, авторка роману-антиутопії «Оповідь служниці» (1985), лауреатка Букерівської премії-2019.
Також у межах заходу проходить найбільший і найдавніший у Канаді фестиваль коміксів (le Festival de la BD). У 2019 році в ньому взяли участь 140 авторів з 7 країн.
Деталі про програму та учасників опублікують у березні.
Міжнародний книжковий фестиваль у Будапешті
International Book Festival Budapest
- Де: Угорщина
- Коли: 23–26 квітня
- Проводиться: 27 раз
- Відвідувачі: 60 000
Міжнародний книжковий фестиваль у Будапешті є найважливішою книжковою подією Угорщини. Минулого року її учасниками стали понад 850 письменників, ілюстраторів та вчених з 24 країн світу. Також на виставці відбулося понад 400 культурних та професійних подій.
Щороку виставка обирає країну-почесного гостя — у 2020 році це буде Іспанія — та письменника-почесного гостя. Останнє звання цьогоріч дістанеться Світлані Алексієвич, білоруській письменниці, українського походження (народилася в Івано-Франківській області), лауреатці Нобелівської премії з літератури 2015 року.
Туринська міжнародна книжкова виставка
Turin International Book Fair
- Де: Італія
- Коли: 14–18 травня
- Вкотре проводиться: 33 раз
- Учасники: понад 1200
- Відвідувачі: 148 000
Організатори Туринської книжкової виставки — найбільшої в Італії — називають її міжнародним фестивалем культур. Щороку її відвідують понад 2000 письменників, які «творять історію літератури». Зокрема, гостями 2019 року були Герта Мюллер (лауреатка Нобелівської премії з літератури 2009 року), Орхан Памук (лауреат Нобелівської премії з літератури 2006 року), Салман Рушді (лауреат Букерівської премії 1981 року), Річард Форд (лауреат Пулітцерівської премії 1995 року) та інші знані автори.
Міжнародним серцем виставки організатори називають Центр прав (SalTo rights centre) — бізнесовий майданчик, де відбувається 3500 зустрічей за участі 7800 фахівців: італійських та закордонних видавців, літературних агентів, кіно- та телевиробників, — з 40 країн світу.
Також виставка — це важливий освітній проєкт, спрямований на популяризацію читання. 4 000 м² виставкової площі відведено під «Простір для майбутніх поколінь» (Lo spazio per le nuove generazioni) — це 3 кімнати, 2 бібліотеки та 10 майстерень. Окрім того, майже третина усіх подій (з 1200) на виставці націлена на дітей та молодь.
У фокусі цьогорічної виставки будуть Цілі сталого розвитку ООН. Конференції, дебати, обговорення, зустрічі й інші заходи підійматимуть соціальні (освіта, інклюзивність, рівність, зайнятість), культурні (залученість громад в культурі) та інноваційні (обмін технологіями, європейський діалог, сталий розвиток, захист довкілля) теми.
Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»
International Arsenal Book Festival
- Де: Україна
- Коли: 20–24 травня
- Проводиться 10 раз
- Учасники: понад 170
- Відвідувачі: понад 50 000
За 9 років існування Книжковий Арсенал відвідали понад пів тисячі письменників, поетів, філософів, дизайнерів, ілюстраторів та експертів видавничої справи з понад пів сотні країн світу. У 2019 фестиваль був визнаний найкращим літературним фестивалем року на International Publishing Industry Excellence Awards. Того ж року його відвідали 57 тисяч людей, серед них понад 90 іноземних гостей із 30 країн, 150 українських видавництв представили понад 1000 своїх книжкових новинок, а ще відбулося майже 500 подій.
Цього року наскрізною темою усіх подій та проєктів ювілейного фестивалю будуть «Оптимісти скептики». Фокусну тему куруватиме літературознавець, кандидат філологічних наук Ростислав Семків. Лекції, майстер-класи, дискусії, читання, концерти та інші заходи пройдуть в межах письменницької (куратор — Сергій Жадан), музичної (кураторка — Любов Морозова), дитячої (кураторка — Юлія Козловець), української (координаторка — Таня Родіонова), міжнародної (кураторка — Оксана Щур), спеціальної (кураторка — Ірина Славінська) програм, а також програми з книжкового дизайну (кураторка — Ольга Жук) та програм із професійного розвитку (кураторка — Оксана Хмельовська).
Окрім того, у межах Книжкового Арсеналу відбудеться конкурс «Найкращий книжковий дизайн» за сприяння Goethe-Institut в Україні, який покликаний говорити про книжку як мистецький об’єкт і розвивати галузь в естетичному напрямку. Приймання заявок на конкурс «Найкращий книжковий дизайн» оголосять у лютому 2020 року.
Варшавська книжкова виставка *
Warsaw International Book Fair
- Де: Польща
- Коли: 21–24 травня
- Вкотре проводиться: 11 раз
- Відвідувачі: понад 80 тисяч
Це найбільша книжкова виставка в Польщі. Минулого року її учасниками стали 807 видавців з 27 країн світу, зокрема й з України, а також понад 1000 авторів, перекладачів, ілюстраторів та журналістів. Окрім того, у 2019 виставку відвідала рекордна кількість бібліотекарів і книготорговців (1900), які два дні мають право безкоштовного входу. Для залучення дітей виставка співпрацювала з дитячими садочками й школами. Завдяки цьому її відвідало 6 тисяч дітей в складі організованих груп.
Цього року країною-почесним гостем виставки стане Чехія, для якої Польща є одним з найбільших книжкових ринків. Країна планує запросити на виставку своїх 15 найкращих письменників.
BookExpo Америка
BookExpo America
- Де: США
- Коли: 27–29 травня
- Проводиться 73 раз
- Учасники: понад 800
BookExpo Америка, також BEA, — це найбільша книжкова виставка в Північній Америці. Вона щороку об’єднує понад 8 тисяч авторів, видавців, продавців книжок, представників національних книжкових мереж, бібліотекарів, літературних агентів та інших фахівців дотичних до видавничої справи.
Протягом трьох днів виставки (раніше — чотирьох) пройдуть конференції, на яких учасники обмінюватимуться досвідом, вивчатимуть способи зростання бізнесу та досліджуватимуть тренди. Також відбудуться спеціальні заходи для бібліотекарів — зустрічі з авторами, лекції про популяризацію читання, дискусійні панелі тощо. Окрім того, на виставці діятиме бібліотечний зал.
28–29 травня у межах BookExpo пройде нью-йоркський ярмарок прав, який відвідають 10 тисяч фахівців з понад 65 країн. Виставка позиціює цей ярмарок як подію, що впливає на кожну сферу видавничого бізнесу в кожній частині світу. Він проходить під гаслом «визначаємо, що світ буде читати, дивитися і чути» («Driving what the World will Read, Watch and Hear»).
Окрім того, BookExpo організовує виставку «UnBound», на якій будуть представлені не книжкові товари — журнали, листівки, ігри, іграшки, кухонні рушники, художні матеріали, календарі, свічки та інше (27–31 травня).
Лісабонський книжковий фестиваль
Feira do Livro de Lisboa
- Де: Португалія
- Коли: 28 травня-14 червня
- Проводиться 90 раз
- Учасники: понад 125
- Відвідувачі: 500 000
Цей книжковий фестиваль є однією з найдавніших культурних подій Лісабона (відбувається з 1930 року). Він цікавий тим, що проходить у парку Едварда VII, триває 18 днів і вхід на його територію є безкоштовним. В середньому щодня протягом виставки її відвідують до 30 тисяч людей, і щороку ця кількість зростає, як і кількість учасників та площа заходу.
Організатори виставки вважають, що головним завданням і викликом є залучення до події нових відвідувачів, особливо дітей та молоді. З 2009 року вони не використовують для просування заходу сайт, а натомість активно ведуть сторінки в соціальних мережах — Facebook, Instagram і Snapchat (останній — з 2016 року). Окрім того, заходи на виставці — концерти, зустрічі, майстер-класи — орієнтовані переважно на батьківську аудиторію та дітей. Про ефективність такої стратегії свідчить те, що більшість відвідувачів виставки — це молодь, віком 25–34 років.
Міжнародна книжкова виставка в Сеулі
Seoul International Book Fair
- Де: Корея
- Коли: 24–28 червня
- Проводиться 26 раз
- Учасники: 420
Міжнародна книжкова виставка в Сеулі — це найважливіша книжкова подія Південної Кореї й одночасно одна з найбільших — усього азійського світу. У 2019 році в ній взяли участь видавці із 40 країн, а також понад 350 письменників. На виставці відбулося 300 семінарів й 1110 зустрічей між правовласниками.
Захід має на меті підвищити потенціал корейської видавничої галузі та сприяти активній міжнародній торгівлі книжками. Саме тому виставка надає стипендії іноземців. Торік її отримали 22 фахівці з 19 країн, які мали змогу познайомитися з корейською літературою, просувати свої книжки та встановлювати нові партнерські зв’язки. Приймання заявок триває до лютого.
Міжнародний фестиваль «Comic-Con» в Сан-Дієго
San Diego Comic-Con International
- Де: США
- Коли: 23–26 липня
- Проводиться 50 раз
- Відвідувачі: понад 130 000
Comic-Con в Сан-Дієго входить до книги рекордів Гіннеса як найбільший у світі щорічний фестиваль коміксів та поп-культури. Заснований 1970 року як виставка коміксів з 300 відвідувачами, захід поступово увібрав в себе й інші елементи популярної культури: аніме, мангу, літературу жахів, колекційні карткові ігри, відеоігри, фентезі та науково-фантастичні фільми й літературу тощо, — і став своєрідним стандартом для подібних фестивалів в США.
Фестиваль з 1991 року відбувається в Конгрес-центрі Сан-Дієго, де проходять понад 1000 семінарів та обговорень (переважно вони присвячені аніме та коміксам), покази майбутніх фільмів, зокрема в межах Міжнародного фестивалю незалежного кіно (17 кінозалів вміщають від 280 до 6100 глядачів), покази найгірших мультфільмів усіх часів (програма американського історика анімації Джеррі Бека) та інші заходи, які сукупно займають 350 годин. Окрім того, такі канали, як «Showtime» та «HBO», використовують фестиваль для просування своїх телешоу. Наприклад, відвідувачі Comic-Con у минулі роки могли подивитися «Гру престолів», «Безсоромних», «Декстера», «Реальну кров» та інші відомі серіали, а також познайомитися з їхніми акторами, сценаристами та продюсерами.
У Конгрес-центрі діє Алея художників — місце зустрічі з ілюстраторами, авторами та моделями –, а також кілька виставкових залів, де продають та рекламують нові фільми, телешоу, відеоігри, іграшки тощо. Один із залів призначений для новачків у царині поп-культури, а решта — для великих компаній, наприклад Lego, Walt Disney, Blizzard Entertainment та інші. Окрім того, з 2010 року, враховуючи зростання популярності фестивалю, виставкові площі облаштовують також поза межами Конгрес-центру: у готелях, парках, бібліотеках, навіть на мостах та вулицях. Це дозволяє залучити додатково до 200 тисяч людей.
Гетеборзька книжкова виставка
Göteborg Book Fair
- Де: Швеція
- Коли: 24–27 серпня
- Проводиться 36 раз
- Учасники: понад 2500
- Відвідувачі: 85 000
Це найбільша культурна подія в скандинавському регіоні та, як стверджують організатори, книжкова виставка з найбільш комплексною програмою у світі. У 2019 році на ній відбулося понад 4100 заходів, у яких взяли участь 3100 письменників, дослідників, ілюстраторів, видавців, політиків, журналістів та інших діячів культури з 38 країн. Більшість семінарів записані й доступні для прослуховування в Soundcloud.
Щороку організатори обирають кілька фокусних тем. У 2020 році це буде «Південна Африка», «Читай, читай, читай» та «Цифрова безпека».
Пекінська міжнародна книжкова виставка
Beijing International Book Fair
- Де: Китай
- Коли: 26–30 серпня
- Проводиться 27 раз
- Учасники: 2600
- Відвідувачі: понад 320 000
Пекінська міжнародна книжкова виставка дає відповідь на запитання, чому книжковий ринок Китаю продовжує розвиватися найшвидшими темпами у світі. Відвідувачі заходу можуть побачити, як китайські видавці використовують передові технології й нові підходи для популяризації читання. Наприклад, у 2019 році на заході відбулася серія презентацій про нові можливості, які надає авторам швидкісний інтернет 5G у поєднанні з доповненою, змішаною та віртуальною реальністю. Зокрема, на виставці представили технологію спілкування читача з проєктований образом автора. Також ряд подій на виставці були присвячені використанню штучного інтелекту у видавничій справі. На одній з них презентували робота, що може читати ілюстровані книжки дітям голосом їхніх батьків.
У виставці 2019 року взяли участь видавці з 95 країн світу, і протягом п’яти днів вони уклали майже шість тисяч угод. Окрім того, понад 170 тисяч фахівців долучилися до виставки як відвідувачі та мали змогу побувати на 1100 дискусіях, презентаціях, зустрічах та інших подіях.
Book Forum Lviv
- Де: Львів
- Коли: 16–20 вересня
- Проводиться: 27 раз
- Відвідувачі: понад 31 тисяча
Організатори BookForum позиціюють подію як головний культурний фестиваль країни. Минулого року на ньому відбулось 750 заходів, серед них 250 дискусій, 67 автограф-сесій українських та іноземних авторів, а ще події у рекордній кількості тематичних кластерів і спецпроєктів (всього 28). Головними подіями стали урочисте відкриття 26 BookForum, церемонія вручення премії BookForum Best Book Award, ніч поезії та музики non-stop та X Львівський міжнародний бібліотечний форум.
Почесними гостями фестивалю у 2019 році були індійська екофеміністська письменниця, лауреатка Букерівської премії Арундаті Рой, азербайджанський письменник, автор світового бестселера «Солодка сіль Босфору» Ельчін Сафарлі, вірменська письменниця, яка входить в топ-10 опозиційних російськомовних письменників Мар’ям Петросян.
Міжнародна книжкова виставка в Барселоні
LIBER International Book Fair
- Де: Іспанія
- Коли: 7–9 жовтня
- Проводиться 38 раз
- Учасники: понад 450
- Відвідувачі: 11 000
Це найбільша професійна книжкова виставка в Європі, яка повністю присвячена книговиданню іспанською мовою, а також важлива бізнесова платформа. У 2019 році вона пройшла в Мадриді та мала на меті довести життєздатність ринку іспанської книжки, який поступово відновлюється після економічної кризи (2008–2014 рр.) та проблем, пов’язаних з новими технологіями та змінами у споживанні культурного контенту. Фактично, виставка є орієнтиром для іноземних видавців й літературних агентів, що зацікавлені в купівлі прав на іспанські видання. У 2019 році виставка зібрала фахівців з 51 країни.
Найбільшу увагу на виставці приділяють популяризації читання, виходу на нові ринки, пошуку бізнес-моделей для продажу електронних та аудіокнижок та захисту інтелектуальної власності.
На заході вручають низку нагород: приз за пропаганду читання в ЗМІ, премію за просування читання в бібліотеках та відзнаку «Книжковий магазин року».
Франкфуртська книжкова виставка *
Frankfurter Buchmesse
- Де: Німеччина
- Коли: 14–18 жовтня
- Проводиться 72 раз
- Учасники: 7500
- Відвідувачі: понад 300 000
Щороку у жовтні Франкфурт-на-Майні стає світовою столицею видавничої справи. Тут протягом п’яти днів проходить Франкфуртська книжкова виставка — найважливіший у світі міжнародний торговий майданчик для всіх видів контенту, а також значний соціальний та культурний захід. Виставка залучає фахівців із понад 100 країн, сотні тисяч відвідувачів та десятки тисяч журналістів та блогерів.
Захід має на меті бути найголовнішою бізнесовою подією для видавців, інформуючи їх про світові тенденції у книговиданні, даючи можливість контактувати з гравцями ринку і, перш за все, допомагаючи їм застосовувати інноваційні бізнес-моделі у книжковій та медійній індустрії. Окрім того, організатори запевняють, що Франкфуртська книжкова виставка — це ще й одна з найважливіших у світі платформ для обговорення суспільно-політичних проблем та діалогу між людьми з різними поглядами.
У межах виставки діє стипендійна програма для молодих закордонних видавців з багаторічним досвідом. За 21 рік існування програми її учасниками стали понад 650 видавців з 60 країн. Вони відвідують найбільші німецькі видавництва й книжкові магазини у трьох містах, презентації, зустрічі та інші заходи. У 2019 році учасники також змогли відвідати Швейцарію. Щоб податися на участь у програмі, потрібно зібрати рекомендаційні листи й інші документи та надіслати їх на пошту виставки.
Країною-почесним гостем 2020 року буде Канада, яка представить свої франко- й англомовні видання, а також всесвітньо відомих авторів, зокрема гостем виставки стане Маргарет Етвуд.
Книжкова виставка в Гельсінкі
Helsinki Book Fair
- Де: Фінляндія
- Коли: 22–25 жовтня
- Проводиться 20 раз
- Учасники: 300
- Відвідувачі: 90 000
Книжкова виставка в Гельсінкі — це найважливіша подія для видавців і шанувальників книжок у Фінляндії. Організатори позиціюють її як загальнонаціональну платформу для просування терпимості, відповідальності, поваги людської гідності та захисту свободи слова.
На виставці відбувається понад 900 подій за участі найвідоміших фінських авторів, рекордної кількості письменників-початківців та десятків іноземних гостей. Для дітей облаштована спеціальна зона, де проводять майстер-класи, грають ігри, виступають музиканти.
Також на заході діє магазин антикварних видань, ярмарок вінілових платівок і виставка поштових марок. А вхідний квиток дає можливість відвідати не лише саму книжкову виставку, а й фестиваль вина та їжі, що проводиться поруч.
Женевська міжнародна виставка книги й преси
Geneva Book and Press Fair
- Де: Швейцарія
- Коли: 28 жовтня-1 листопада
- Проводиться 35 раз
- Учасники: понад 2500
- Відвідувачі: 87 000
Це друга у світі за кількістю відвідувачів франкомовна книжкова виставка та найбільша — у Швейцарії. З 2015 року до програми заходу входить безкоштовна триденна конференція для фахівців видавничої справи та журналістів. У 2019 вона пройшла у форматі круглих столів і семінарів на тему «Книга через кордон» та залучила 400 учасників.
Для приваблення більшої кількості відвідувачів на заході відбуваються виставки, не пов’язані з книговиданням: виставки робіт художників (наприклад, у 2014 році це були фламандські художники XV–XVI ст.), журналів, листівок, ігор тощо.
Ще одним напря
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості