* ESC - закрити вікно пошуку
карантин
На гречаній дієті: 6 ідей для тих, хто прагне саморозвитку на карантині
25.03.2020Що робити, коли за перший тиждень карантину ви перечитали всі книжки, які давно хотіли, або ж просто втомилися читати та хочете різноманітності? Ми підготували для вас 6 літературних завдань і, щоб полегшити їхнє виконання, зібрали велику підбірку цікавих лекцій, курсів, ресурсів з безкоштовними книжками та інших можливостей. Отож, чим зайнятися книголюбам на карантині?
Дізнатися більше про шедеври світової літератури
Допоможуть книголюбам відкрити шедеври світової літератури по-новому різноманітні онлайн-курси та лекції, багато з яких стали безкоштовними на період карантину. Підбірка найцікавішого з освітніх платформ – далі.
Модерністська американська поезія
- Платформа: Coursera
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 30 годин
Це курс від 20 викладачів із різних куточків США, які презентують свої розвідки про ключових американських поетів – Волта Вітмена, Емі Ловелл, Гільду Дулітл, Томаса Еліота та інших. Курс представляє цілісний погляд на понад п’ятдесят років американської поезії і поєднує історичні огляди, літературні читання і якісні ілюстративні матеріали.
Модерністська та сучасна американська поезія
- Платформа: Coursera
- Мова: англійська
- Доступний постійно
- Потрібно часу: 62 години
Курс пропонує 10-тижневе занурення в модерністську та сучасну американську поезію з акцентом на експериментальний вірш. Серед поетів, творчість яких розглядатимуть на курсі, – Емілі Дікінсон, Волт Вітмен, Вільям Карлос Вільямс, Гертруда Стайн та інші.
Шедеври світової літератури
- Платформа: edX
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 72 години
Курс від Гарвардського університету, який розповідає історію світової літератури крізь призму її шедеврів – від «Епосу про Гільгамеша» до «Мене називають Червоний» Орхана Памука. Особлива увага приділяється тому, як на літературні твори впливає культурне перенесення.
Шедеври античної літератури
- Платформа: edX
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 72 години
Курс базується на першій половині курсу «Шедеври світової літератури». Слухачі дізнаються, як цивілізації та культури стародавнього світу визначали себе за допомогою літератури і як література сприяє нашому розумінню цих цивілізацій та культур сьогодні.
Шедеври сучасної літератури
- Платформа: edX
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 40 годин
Курс базується на другій половині курсу «Шедеври світової літератури». Він показує, як письменники виходять за межі національних та мовних кордонів та вплітають у свої твори теми міграції, міжнародних конфліктів, культурного обміну тощо.
Crash Course про літературу від Джона Ґріна
- Платформа: Youtube
- Мова: англійська
- Доступний постійно
- Потрібно часу: 3 години
Crash Course – це ютуб-канал з короткими відеолекціями про літературу, історію та науку, який веде письменник Джона Ґріна, автора романів «Провина зірок», «Паперові міста», «У пошуках Аляски» й інших, та його брат. На каналі вже вийшло 4 сезони лекцій про літературу, а планується – 12.
Література на межі дисциплін
- Платформа: Youtube
- Мова: українська
- Доступний постійно
- Потрібно часу: 12 годин
Як говорити про письменників, які водночас були драматургами, режисерами і / чи перекладачами? Що таке компаративний підхід до вивчення та викладання літератури? Який взаємозв’язок української літератури зі світовою культурою? Цього разу Літературна лабораторія Мистецького арсеналу обрала авторів та тексти, які не вкладаються у стандартні рамки однієї дисципліни.
Курс для вчителів «Ми в контексті»
- Платформа: Youtube
- Мова: українська
- Доступний постійно
- Потрібно часу: 10 годин
Це лекційний проєкт від ЛітЛабу Мистецького арсеналу, спрямований насамперед на вчителів зарубіжної літератури. Лекції містять виклад у популярній формі аспектів, за висвітленням яких не завжди встигають підручники, і охоплюють канон від «проклятих поетів» до нобелівських лауреатів кількох останніх років. Крім того, проведено паралелі стосовно творчості зарубіжних та українських авторів (як-от Бодлер та Рильський; Микола Куліш і Брехт). Окремим пунктом стала лекція про традицію українського перекладу – і також розповідь про те, які фактори впливають на потрапляння того чи іншого твору до «золотого списку» найкращих книжок, а також до шкільної програми.
Класика літератури: знати більше
- Платформа: Youtube
- Мова: українська
- Доступний постійно
- Потрібно часу: 5 годин
Це лекційний курс для вчителів середньої школи, який пропонує сучасний погляд на класичні твори. Від «класичної» класики – античного міфу – до сучасної класики, багатотомника про Гаррі Поттера, тут йтиметься про видатні тексти й імена світової літератури. Як вплинула на літературу філософія Ніцше і наскільки самі його тексти є літературою? Як мандрують у часі давньогрецькі сюжети та вічний образ шаленця Дон-Кіхота? Як відчути поезію Сергія Єсеніна і Федеріко Гарсія Лорки – і який їхній зв’язок з українським контекстом? Що варто знати про Стендаля і Бальзака? З якою настановою перечитувати Маркеса і Селінджера?
Курс «Національні поети»
- Платформа: Youtube
- Мова: українська
- Доступний постійно
«Національні поети» – курс зі світової літератури для вчителів середньої школи від Літературної лабораторії Мистецького арсеналу. Від розмови про Данте – через Ґете, Байрона, Бернса, Пушкіна, Шевченка, Бодлера, Вітмена, Дікінсон – і аж до підсумкової лекції про Шекспіра, тут йдеться про поетів, чия творчість займає вагоме місце у каноні світової літератури. Кожен із них є культурним героєм свого часу, а також – національним символом.
Курс «Ідеї ХХ століття»
- Платформа: edX
- Мова: англійська
- Доступний постійно
- Потрібно часу: 20 годин
Курс показує, як філософія, мистецтво, література та історія сформували минуле століття та світ сьогодні. Слухачі курсу дізнаються про ключові філософські питання, роботи та рухи ХХ століття, проаналізують твори мистецтва та літератури, визначивши філософські теми та зв’язавши їх історичним контекстом, а також зрозуміють, які наслідки мали історичні події ХХ століття для політики та культури сьогодення.
Переосмислити відомі літературні твори
Ми підібрали для вас 3 найцікавіші курси, які не просто можуть здивувати, а перевернуть з ніг на голову ваше бачення відомих творів та авторів.
Курс «Казки: значення, послання, мораль»
- Платформа: edX
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 9 годин
Слухачі курсу зможуть розвинути свої навички літературного аналізу та творчого письма, заглибившись в сенси кількох відомих європейських казок. Про що думали їхні автори? Які культурні та особисті проблеми сформували ці історії? У що читачів просять повірити? Розглядаючи історичний контекст казок та досліджуючи персонажів, стилі та сюжети, слухачі виявлять, що задумана мораль казок може зовсім не такою, якою ми бачимо її зараз.
Курс «Осмислені і переосмислені»
- Платформа: Prometheus
- Мова: українська
- Доступний постійно
- Потрібно часу: 60 годин
Курс створений Літературною лабораторією Мистецього арсеналу для знавців української літератури, шкільних вчителів, викладачів та присвячений життю та творчості найвідоміших постатей української літератури – від Григорія Сковороди до Василя Стуса. Формат курсу передбачає розповіді про маловідомі факти з життя класиків, нові прочитання відомих творів шкільної програми, а також виклад основних тез ключових наукових монографій, необхідних для розуміння постаті кожного із письменників.
Суть лідерства: дослідження з літератури
- Платформа: edX
- Мова: англійська
- Розпочався 18 лютого
- Потрібно часу: 28 годин
Курс досліджує різні аспекти лідерства на прикладі літературних героїв, наприклад Дон Кіхота Мігеля де Сервантеса та Галілея Бертольда Брехта. Серед тем курсу – різниця між керівником та лідером та перехід від однієї ролі до другої, риси хороших лідерів, менеджмент тощо. І все це на основі досвіду та історій героїв із книжок!
Дистанційні презентації
На час карантину з’явився формат дистанційної презентації: так відбулась розмова директорки Мистецького арсеналу Олесі Островської-Лютої з письменницею Софією Андрухович з нагоди виходу її нового роману «Амадока».
Відбуваються й онлайнвечори з письменниками, які організовують Книжковий вечір із PEN Ukraine, «Літкур’єр: онлайн читання вголос».
Розвинути творчі здібності
Карантин, соціальна ізоляція, дистанційна робота… Чи не ідеальний час, щоб нарешті взятися за створення власної книжки? Радимо підходити до цього професійно і перед тим, як починати щось вигадувати / писати / планувати, подивитися кілька курсів. Тоді у вас точно все вдасться!
Почніть писати художню літературу
- Платформа: Future Learn
- Мова: англійська
- Доступний протягом 10 тижнів
- Потрібно часу: 24 години
Курс створений для письменників-початківців та досвідчених авторів, що хочуть покращити свої навички письма. Слухачі розглянуть такі теми, як створення персонажів у художній літературі, розвиток ідеї, способи представлення героїв, редагування. Також автори курсу – відомі письменники – поділяться досвідом, як вони самі почали писати.
Написання сценарію: пілотна серія для телевізійного чи вебсеріалу
- Платформа: Coursera
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 27 годин
Завдяки проходженню курсу ви зможете написати пілотну серію власного телевізійного чи вебсеріалу. Ви навчитеся розбивати творчий процес на компоненти і відкриєте для тебе структурований процес, який дозволяє створити відшліфований та готовий сценарій лише за кілька тижнів. Курс підвищить вашу впевненість у своїх ідеях та здібностях, і ви будете готові показати світу свій перший сценарій і розпочати роботу над наступним.
Як створити комікс
Для тих, хто хоче розвивати творчі здібності дітей.
- Платформа: Coursera
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 20 годин
Цей курс призначений для дітей від 13 років, які є шанувальниками коміксів і хочуть зробити власний. У результаті проходження курсу вони створять оригінальний чотиристорінковий комікс на основі короткого оповідання на свій вибір. Усе, що потрібно для цього, – папір, олівці, степлер та принтер.
Дізнатися, що таке «електронна література»
Цей пункт з’явився в матеріалі тому, що ми знайшли неймовірно цікавий онлайн-курс і просто не змогли не винести його окремо!
Електронна література
- Платформа: edX
- Мова: англійська
- Починається 24 березня
- Потрібно часу: 16 годин
Любовні листи, згенеровані комп’ютером. Інтернет-вірші завдовжки двісті трильйонів строф. Роман у форматі вікі. Гіпертекст і кінетична поезія. Курс запрошує дослідити дивний світ електронної літератури – творів, що з’являються цифровим шляхом, і читаються на комп’ютерах, планшетах та телефонах.
Прочитати / послухати книжку іноземною мовою
Зазвичай знайти безкоштовну (але, не піратську) книжку іноземною мовою – важко. Але під час карантину з’явилася така можливість, адже чимало бібліотек та сервісів вирішили підтримати книголюбів і надали безкоштовний доступ до свого контенту. Подібну можливість в Україні нещодавно надавало видавництво «Наш Формат», проте акцію довелося передчасно припинити. Розказуємо, кому ініціатива з безкоштовними книжками таки вдалася (або майже вдалася).
Видавництво Кембриджського університету
Видавництво Кембриджського університету до кінця травня відкрило безкоштовний доступ до понад 700 підручників, які раніше були платними. Проте на цей час завантажувати підручники знову не можна – надмірний попит і зловживання спричинили технічні проблеми на сайті. На сторінці електронних книжок зазначається, що видавництво працює над розв’язанням проблеми і найближчим часом доступ до підручників буде знову відкритий.
Scribd
Американський сервіс підписки на електронні та аудіокнижки Scribd надає безкоштовний доступ до свого контенту на 30 днів. Після закінчення безкоштовного терміну користування сервіс коштуватиме 9 доларів у місяць.
Audible
Сервіс Audible, який належить Amazon, на час карантину відкрив безкоштовний доступ до аудіокнижок шістьма мовами (англійською, іспанською, французькою, німецькою, японською та італійською). Більшість з доступних книжок дитячі, але дорослі можуть підібрати й собі видання у розділі «класична література».
* Але не засмучуйтеся, якщо ваші знання іноземної мови недостатні, щоб читати чи слухати книжки в оригіналі. Аудіокнижки українською мовою ви можете знайти в аудіокнигарні «АБУК». Найприємніше, що у книгарні є розділ із якісними безкоштовними книжками (твори Лесі Українки, Миколи Куліша, Івана Карпенка-Карого та інших авторів) і подкастами («Акустика тіней», «Простими словами», «Кляті питання» тощо). Серед подкастів радимо звернути увагу на «Температура нормальна» – він присвячений актуальній, як ніколи, темі здоров’я та хвороб.
Подивитися фільм про письменника
Один з фільмів, який ми радимо подивитися, – «Прохасько» про українського письменника Тараса Прохаська. Нещодавно 43-хвилинна стрічка з’явилася у вільному доступі на YouTube. За словами режисерки Ганна Фесун, це «Фільм – портрет. Документація Тараса у площині його живого слова. Фіксація Тарасової літератури того магічного ґатунку, яка стається лише в особливому просторі – у присутності оповідача, у процесі його говоріння наживо». Дія фільму відбувається у селищі Делятин Івано-Франківської області, де письменник провів свої ранні роки, а зараз має власний будинок.
Окрім цього, обрати фільм ви можете у наших підбірках найкращих фільмів про письменників 2019 та 2018 року.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості