поради читання

Як дотриматись свого наміру читати більше книжок?

13.07.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Я вже остаточно розчарувалася у своєму рішенні читати більше книжок. Я перебуваю постійно між пришвидшеним потоком новин, днями, подорожами на вихідних та тримісячною дитиною, яка усміхається до мене, коли я все це пишу, і, мабуть, є останньою людиною, яка повинна була б давати поради з приводу того, що потрібно читати більше книжок, оскільки, я почала читати по шість відразу, а закінчила повністю лише одну. Але я намагаюсь бути кращою, тому вирішила зібрати декілька порад стосовно цієї теми, для того, щоб допомогти собі, а можливо також і вам.

Залучення часу для читання до щоденного графіка

Для мене такий спосіб був завжди найбільш ефективним. Минулого року, я кожного дня брала книжку і читала близько години. Проте зараз в мене маленька дитина, тож мені потрібно стежити за її сном. Сенс полягає у тому, щоб скласти план для досягнення успіху.

 

Не чекайте на вільний час, який раптом з’явиться, тому що його може просто не бути.

 

Подивіться на свій робочий день і подумайте, де ви можете віднайти в ньому вікно для читання, а після цього додайте ці години до вашого робочого графіку. Це треба робити так, ніби ви повинні зустрітися з людиною, з якою хотіли би побачитись – не запізнюйтесь, і не проспіть.

 

Вимкнення соціальних медіа

Якщо ви бачите, що занадто часто переглядаєте соціальні медіа й у вас не вистачає часу на читання, то можна скористатися простим способом розв’язання цієї проблеми – просто менше приділяйте їм уваги. Щоправда, це лише на словах дуже просто зробити, а коли доходить до справи, то все виявляється дещо складнішим, особливо беручи до уваги те, що візуальне оформлення цих сайтів якраз направлене на звернення вашої уваги до них.

Тож залишається лише одне – покласти свій телефон в іншій кімнаті й взятися за книжку. Я дізналася про цю пораду з подкасту сайту Hidden Brain, прослуховуючи інтерв’ю з Келом Ньюпортом, автором книжки «Глибока робота», в якому він зауважив, що навіть якщо ваш телефон вимкнений, але є біля вас, а не в іншій кімнаті, це все одно не даватиме вашому мозку повністю сконцентруватися на книжці.

 

Розвантаження вихідних днів

Як правило, вихідні дні переповнені домашніми турботами та сімейними обов’язками, крім того часто доводиться зустрічатися з друзями й, не баз жарту можна сказати, є ще безліч справ, які не встигаєш зробити протягом тижня. Тож на читання просто може не вистачати часу. Я навіть не могла уявити, що це може трапитися зі мною, допоки не прочитала книжку Катріни Онстад «Ефект вихідних днів», в якій йдеться про те, що наш соціальний устрій поволі перетворює вихідні дні на час для запрограмованої діяльності та оплачуваної праці.

 

Зверніть увагу на те, як ви проводите ваш час в ці дні. Після цього почніть відхиляти запрошення та відкладіть прання. Ви заслуговуєте на спокій.

 

Раннє пробудження

Для мене особисто ця порада ніколи не була дієвою, проте я знаю, що багатьом людям це допомагає. Тож налаштуйте свій годинник на пів години раніше і покладіть недалеко від себе книжку, щоб зранку провести час в ліжку за читанням.

 

Прослуховування аудіокнижок

Аудіокнижки зазвичай навіюють на мене сон, особливо в автомобілі. Та моєму чоловікові вони до вподоби й допомагають заповнювати проміжки між читанням. Він читає вдома, а потім прослуховує книжку, коли їде у своїх справах. Інколи він навіть пришвидшує темп прослуховування на чверть, а то й на половину.

Щодо мене, то я інколи прослуховую книжку Роберта Каро «Руйнівник могутності» з пришвидшенням наполовину. Моєму синові теж до вподоби аудіокнижки, а для мене це зайва година почитати спокійно, поки він тихо грається у своїй кімнаті, слухаючи твори.

 

Визначення мети, проте не в цифровому значенні

Поставити собі за мету прочитати певну кількість книжок – дуже привабливий стимул. Вам здається, що в кінці року ви скажете: «Я прочитав п’ятдесят книжок!». Проте, на мою думку, коли справа дійде до читання, навряд чи це буде сильною мотивацією. Як на мене, більш дієвим методом міг би стати серйозний підбір літератури.

Потрібно зробити так, щоби у ваших спогадах залишилися приємні враження про певного автора чи подію з книжки.

 

Вони навіть можуть асоціюватися з деякими періодами вашого життя.

 

Читання книжок на смартфоні

Якщо ви вважаєте, що порада відкладати телефон від себе вам не підходить, тоді можете спробувати читати книжки зі свого телефону. Одна моя знайома часто читає книжку на своєму смартфоні, бо вона матір двох малолітніх дітей. Вона постійно повинна проводити свій час біля них в затемнених кімнатах. ЇЇ телефон ніби книжка з нічним підсвіченням.

Читання декількох книжок одночасно

Ще навіть коли я була дитиною я любила читати декілька книжок одночасно. Коли мені набридала одна книжка, я брала іншу, а потім знову поверталася до відкладеної. Я думала, що всі так читають, поки одного дня учитель не зауважив, що більшість людей, як правило, читає одну книжку від початку й до кінця. Не знаю, чи це є правдою, але серед прихильників читання, я сподіваюсь, існують різноманітні підходи до сприйняття книжок.

 

Якщо ви читаєте багато книжок, але ніколи не читаєте більше однієї книжки за один раз, спробуйте читати літературу різноманітних жанрів.

 

Відповідний час для гарних книжок

Інколи книжка просто чудова, проте у вас немає на неї відповідного часу. Ви можете сидіти, гортати її й розмірковувати про те, що це геніальний твір, але вам не хочеться його читати. Що це може означати? Обмежений світогляд? Не маєте смаку? Не досвідчені? Важко сказати… В такому випадку, візьміть ту книжку, яку вам дійсно хочеться прочитати.

 

Наполегливість при читанні гарних книжок

Інколи після перших п’ятнадцяти хвилин читання вам може здаватися, що ви ще не повністю збагнули про що йдеться в творі. Спробуйте почитати хоча б з пів години таку книжку, особливо якщо це щось класичне чи рекомендоване відомими людьми. Інколи потрібна лише невелика концентрація уваги й відчуття нецікавості пройде, а разом з тим ваш мозок зможе відволіктись від буденних турбот, які втомлюють протягом дня.

 

Заміна читання книжок писанням творів

Ви, можливо, вже десь чули про цю пораду, оскільки кожного разу, коли ви заходите на сторінку автора і хтось запитує про способи для натхнення – відповідь завжди одна: «Читайте більше». Проте, це не треба розглядати як вказівку. Читання може бути способом проведення вільного часу, але воно в будь-якому разі зробить вас кращим письменником. В цьому є щось незвичне. Якщо ви мені не вірите, спробуйте самі.

Уявімо, що кожного ранку протягом години ви працюєте над написанням свого роману. Спробуйте використати три таких дні для читання книжок замість писання, і я вам обіцяю, що після цього ваші письменницькі можливості й продуктивність праці покращаться.

Реалістичний підхід

Важливим є також і точне розуміння того, чи вам дійсно хочеться читати більше книжок. Може, це просто ностальгія за тим часом, коли ви були вільніші й менше перевантажені турботами, тому у вас на все вистачало часу. Це як фізичні вправи – переваги від читання збільшуються або зменшуються, залежно від докладених вами зусиль. Якщо в цьому році ви вже більше не збираєтеся читати книжки, спробуйте просто вибрати декілька, щоб почитати для свого задоволення. Через декілька років ви, можливо, зможете піднятися на вищий щабель. Книжки на вас чекатимуть.

 

Читайте також: «Цундоку», або куплені та не читані книжки

 

Переклад: Сергій Стократюк

Зображення: Broadsheet, The New Yorker, Endpoints – Elysium Health, People — Penelope Dullaghan, Curbed, Times Higher Education