бібліотеки

Через бомбардування Харкова пошкоджена одна з найбільших у Європі бібліотек

13.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Унаслідок дій окупантів постраждала Харківська державна наукова бібліотека імені Короленка – одна з найбільших бібліотек в Україні та Європі. Про це повідомляє Суспільне. Харків. 

У будівлі бібліотеки Короленка потрощені вікна, пошкоджень зазнали два книгосховища, головний корпус та рояль, на якому грав російський композитор Сергій Рахманінов.

Книжкові фонди на цей час у бібліотеці не пошкоджені, але через порушення температурного режиму це може статися. Також у будівлі пошкоджено вітражі.

 

«Обсяг фондів складає понад 7 мільйонів примірників документів різними мовами. Це фонд національного значення. І наша бібліотека сьогодні — це не тільки фонд, але і хаб цифрової освіти, 13 читальних залів, два інформаційних інтернет-центри, 12 клубів за інтересами», — зазначає директорка.

Наразі бібліотека Короленка шукає волонтерів, які підвозитимуть їжу тим, хто залишився всередині. Контакти для зв’язку: 095 352 28 61 (Наталія Петренко, директорка).

 

Харківська державна наукова бібліотека імені Короленка — найбільша бібліотека Харкова й України, друга за обсягами книгофондів після Національної бібліотеки України імені Вернадського.

 

Заснована бібліотека у 1830 році як Харківська губернська публічна бібліотека. Через постійні матеріальні, кадрові та інші проблеми книгозбірня працювала з тривалими перервами й зі змінами власників. У 1884 році відновлена як Харківська громадська бібліотека і відкрита для відвідувань з 1886 року. 

 

3D моделювання будівлі

 

У наступні роки назва бібліотеки та її статус неодноразово змінювались. З  листопада 1922 року згідно з Кодексом законів про народну освіту УСРР набула статусу державної, визначена як центральна книгозбірня міста і перейменована у Харківську державну бібліотеку імені Короленка. 

Протягом свого існування бібліотека змінила кілька адрес. Будівлю, в якій і дотепер вона розміщується, було зведено за проєктом видатного українського архітектора Олексія Бекетова у 1901 році. 


Під час Другої світової війни постраждала будівля книгозбірні бібліотеки, де тоді знаходилося майже 200 тисяч книжок, винесених з головного фондосховища, розбомбленого у жовтні 1941 року. 

 

Як повідомлялося раніше, Міністерство культури та інформаційної політики України оголосило збір інформації щодо пошкоджень та руйнувань об’єктів культурної спадщини, вчинених російськими окупаційними військами на території України.

 

Крім того, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російська армія розбомбила та обстріляла понад 280 навчальних закладів.

 

Фото бібліотеки: Суспільне. Харків і Павла Пахоменка