* ESC - закрити вікно пошуку
дослідження
Кремінь розповів, скільки книгарень минулоріч не дотрималися закону про українську мову
04.05.20222021 року в Україні порушили закон про функціонування української мови як державної в одній книгарні в Дніпрі та трьох в Одесі. Про це ідеться у звіті «Про стан дотримання мовного Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2021 році» уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.
У межах виїзних моніторингів до таких міст, як Київ, Харків, Одеса та Дніпро, вдалося перевірили 11 книгарень. Одна книгарня у Дніпрі та дві книгарні в Одесі мали менше як 50% українськомовних книжок для продажу.
Книгарня «Большой Бук» в Одесі мала частку назв видань українською мовою на головній вітрині менш як 10%.
У звіті наголошують, що під час моніторингу у Книгарні «Є» у Дніпрі зафіксували наявність окремого стенду з написом «Іноземна література» з російськомовними та англомовними книжками, а частка назв видань державною мовою на головній вітрині у книгарні «Книголенд» становила близько 90%.
«Варто зауважити, що ситуація із книгорозповсюдженням суттєво відрізняється в різних регіонах країни, в окремих з них порушення мають тотальний характер. Серед таких факторів — критично низька кількість книгарень або місць продажу літератури, місцевих друкарень, інших поліграфічних установ, недостатня популяризація культури читання, неефективна регіональна культурна політика, відсутність взаємодії з закладами вищої освіти, у тому числі освіти дорослих тощо», — зауважують у звіті.
Як повідомлялося, з 16 липня 2021 року набула чинності стаття 26 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка регулює сферу книговидання і книгорозповсюдження. Згідно зі статтею, видавці зобов’язані видавати державною мовою не менше 50 відсотків усіх книжкових видань упродовж року.
Станом на початок 2022 року українці не зверталися зі скаргами на книгарні, що порушують мовний закон та продають менше, ніж 50% книжок українською мовою.
Читайте також: Що змінилося в законах щодо книжкової галузі у 2021: розбираємося
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості