закон про мову

Минулоріч на обслуговування не державною мовою поскаржилися 2 тис. разів

04.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У 2021 році українці 1902 рази поскаржилися на порушення права на обслуговування, отримання інформації про послуги та товари державною мовою. Про це ідеться у звіті «Про стан дотримання мовного Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2021 році» уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.

 

1044 звернень (55%) стосувалися відсутності інформації українською мовою на вебсайтах та сторінках в соцмережах, зокрема на сайтах інтернет-магазинів, інтернет-каталогів тощо, а 858 повідомлень (45%) — порушень прав громадян безпосередньо під час обслуговування.

 

Найбільше повідомлень про порушення прав на отримання послуг українською надходили у Києві — 245 звернень, Харківській області — 88 звернень, Дніпропетровській — 44, Одеській — 37, Запорізькій — 41.

 

Крім того, секретаріат уповноваженого із захисту державної мови встановив 432 порушення вимог законодавства на інтернет-сторінках. Після звернень 238 (55,1%) з порушень виправили.

 

У звіті повідомляють, що великі інтернет-магазини та маркетплейси Rozetka, Prom.ua, «Цитрус», MakeUp, «Сільпо», вчасно створили версії своїх інтернет-ресурсів державною мовою, а недоліки щодо неповноти інформації українською мовою у порівнянні з версіями сайту іншими мовами усунули впродовж року. Під час виїзних моніторингів до таких міст, як Київ, Харків, Дніпро та Одеса, перевірили 83 заклади щодо дотримання закону про державну мову під час обслуговування. За результатами моніторингу порушення встановили у діяльності 34 суб’єктів, що складає 41%. Найбільший відсоток порушень був у Харкові – 60%, а найнижчий у Києві – 10%. В Одесі та Дніпрі цей показник становить 40% та 52% відповідно.

 

Найбільшу кількість звернень (647) зафіксували у січні 2021 року, коли набрали чинності вимоги закону у сфері обслуговування. Також у звіті ідеться про те, що більшість бізнесів у короткі терміни позбувалися порушень та надалі надавали послуги  українською мовою. 

 

Як повідомлялося, 2021 року в Україні порушили закон про функціонування української мови як державної в одній книгарні в Дніпрі та трьох в Одесі. 

 

Стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», відповідно до якої всі надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари й послуги державною мовою, набула чинності 16 січня 2021 року.