Академічна негідність

Антипремія «Академічна негідність — 2019» оголосила імена лауреатів

19.12.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Відзнака «Академічна негідність 2019», яку присуджують плагіаторам, псевдонауковцям, токсичним ректорам та чиновникам у сфері науки та освіти, визначила список «переможців». Їхні імена оголосили під час трансляції-нагородження.

 

«Плагіатор 2019»:

У цій категорії були номіновані такі кандидати:

 

 

Найбільшу частку голосів отримав Сергій Віталійович Бабак — 34,3%.

«Фальсифікатор 2019»:

 

Із значним відривом у цій групі перемогли Різун та Крупський, діяльність яких у царині освіти журналістів та медійників була негативно оцінена понад 41% аудиторії, яка взяла участь у голосуванні.

«Псевдонауковець 2019»:

 

Одноосібним лідером у цій номінації став Юрій Заспа. За нього виступило понад 54% учасників голосування.

«Токсичний ректор 2019»:

 • Михайло Захарович Згуровський, відомий використанням бюджету КПІ на особисті та родинні потреби в різних країнах світу;
 • Микола Федорович Дмитриченко, ректор НТУ, який має інформованих опонентів-викривачів;
 • Володимир Миколайович Ісаєнко, ректор НАУ, за те, що взяв, попри небажання студентів, на посаду проректора відомого псевдонауковця Теслю.

 

У цій номінації розгорнулася боротьба між двома метрами вищої освіти — Володимиром Ісаєнком та Михайлом Згуровським. Відзнака «Токсичний ректор 2019» дісталася Володимиру Ісаєнку (майже 56,6% голосів), який сприяв просуванню карʼєрними щаблями Теслі.

«Мурзилка 2019»:

 • «Гілея: науковий вісник», який уже давно «світиться» в різних скандалах із плагіатом та псевдонауковою маячнею;
 • ScienceRise: Biological Science, який друкує про все і швидко. І надсилає про це листи-спам;
 • «Вісник СНАУ: економіка та менеджмент», обовʼязкові примірники якого не надсилають до бібліотек та установ і відсутні в репозитарії та бібліотеці СНАУ. На офіційному сайті видання також відсутні номери за останні роки.

 

«Гілея» номінується з часу запровадження цієї категорії відзнаки «Академічна негідність року». Не став винятком і 2019 рік. Проте саме цього року критична маса опонентів журналу, а саме 38,5%, дозволила йому впевнено отримати непочесне звання «Мурзилка року».

«Спец(з)рада 2019»:

 • спеціалізована вчена рада Д 55.859.04, створена Сумським національним аграрним університетом (СНАУ) — зробила аж 5 публікацій на сайті;
 • спеціалізована вчена рада Д 05.600.01, створена у Вінницькому національному медичному університеті, відзначена двома кейсами викриттів — щодо Олени Зацерковної та Наталії Ляховченко.

 

З чисельних публікацій сайту «Помилки та фальсифікації у наукових дослідженнях» широкій публіці відома історія про викриття академічного плагіату в кількох дисертаціях, захищених у спецраді Д 55.859.04 на базі Сумського національного аграрного університету (СНАУ) та Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів. Ця спецрада отримує першість у номінації «Спец(з)рада року». До речі, за ініціативою керівництва СНАУ її роботу було припинено.

«Скандал 2019»:

 • експеримент Мирослави Кругляк у дусі Сокала з викриття хижацьких журналів у гуманітаристиці;
 • Призначення Юрія Теслі — автора теорії несилової взаємодії — проректором з інноваційного навчання та інформатизації НАУ;
 • Фесенкогейт: образа Олени Фесенко на журі премії «Для жінок у науці — 2019» з подальшим намаганням завдати шкоди репутації окремим членам журі, що спричинило судовий позов проти неї.

 

У номінації переміг Юрій Тесля — за нього проголосувало 75% представників науково-освітньої громади.

«Посіпака 2019»:

 • Оксана Сергіївна Маркарова, міністр фінансів, за наміри щодо скорочення фінансування освіти та науки, відсутність розуміння їх значущості для майбутнього та невиконання норм законодавства щодо розміру перерозподілу ВВП на наукову діяльність;
 • Валерій Вікторович Колюх, за подачу депутатського запиту про правомірность держфінансування іноземних приватних компаній шляхом оплати доступу до англомовних наукометричних баз Scopus та Web of Science;
 • Гоженко А. О., Вастьянов Р. С., Клименко О. В., Денефіль О. В., Регеда М. С. — підписанти листа до МОН на захист Яцини, якого викрили на академічному плагіаті та фальсифікаціях у докторській дисертації;
 • Члени комітету з питань етики НАЗЯВО за застосування подвійних стандартів та викривлене трактування недоброчесних практик при розгляді кейсів про академічний плагіат в роботах членів НАЗЯВО Бутенка та Длугопольського, що завдало шкоди репутації державної інституції.

 

Ця відзнака дісталася членам комітету з питань етики НАЗЯВО.

 

Як відомо,  відзнаку «Академічна негідність», минулого року присуджували у семи номінаціях.

 

Джерело: theБабель (Ольга Березюк)