польща

Асєєв отримав Міжнародну премію Вітольда Пілецького за книжки про тоталітаризм

24.11.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Станіслав Асєєв отримав одну з шести спеціальних відзнак Міжнародної премії Вітольда Пілецького за роман «Світлий шлях: історія одного концтабору». Про це письменник повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

Асєєв отримав відзнаку у спеціальній номінації, присвяченої російській агресії проти України, яка триває з 2014 року, або протестам та репресіям у Білорусі, які тривають з 2020 року.

 

«Серед премій, які отримував, ця — найбільш незвична, бо Пілецький є людиною, яка добровільна пішла до нацистського концтабору, аби скласти звіт та розповісти світу про те, що там відбувається. Зараз слово “Аушвіц” стало вже звичним, але за часів Пілецького так само мало хто вірив, що десь є місця, в яких євреїв начебто вбивають у газових камерах та спалюють в крематоріях: “культурні німці” не могли до такого дійти. Пілецький не тільки відправляв звіти на Захід щодо ситуації в Аушвіці, але й зміг організувати підпілля та зрештою втекти. І сьогодні я отримав премію його імені за книжку про сучасний, але вже російський, а не німецький концентраційний табір», — наголосив Станіслав Асєєв на своїй фейсбук-сторінці. 

 

 

З-поміж майже вісімдесяти книжок, поданих авторами та видавцями, журі визначило трьох переможців у кожній із номінацій та присудило шість відзнак. Під час церемонії вручили нагороди (становить 40 тис. злотих) та відзнаки (15 тис. злотих).

 

Лавреатами премії стали Йоанна Любецька, Анджей Бжезецький і Томаш Форро у номінаціях «Наукова книжка», «Історичний репортаж» й «Спеціальна нагорода, присвячена російській агресії проти України або протестам у Білорусі» відповідно.

 

Повний перелік спеціальних відзнак у цих категоріях можна переглянути за посиланням.

 

Вручення статуеток, нагород та відзнак відбулося під час гала-церемонії в Уяздовському замку.

 

 

До міжнародної капітули нагороди входять: історик Ришард Баттервік-Павліковський, політолог і філософ Марек Чичоцький, історик, директор Державного музею Освенцім-Біркенау Пьотр Цивінський, журналіст, письменник і військовий кореспондент Джек Фейрвезер, юристка і політологиня Патриція Гжебик, дослідник польської політичної думки в 19-20 століттях Марек Корнат, представник родини патрона нагороди, правнук Вітольда Пілецького Кшиштоф Косіор, історик Войцех Станіславський, історикиня Клавдія Вебер.

 

Міжнародна премія імені Вітольда Пілецького — премія, заснована Інститутом  солідарності та мужності ім. Вітольда Пілецького до його 120-річчя, що присуджується авторам найкращих наукових і репортажних книжок, опублікованих у певному році польською чи англійською мовами, які стосуються польського досвіду двох тоталітарних режимів.

 

Партнер премії — Державний музей Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.

 

Вітольд Пілецький (1901-1948) відомий тим, що під час Другої світової війни здався німцям з метою потрапити як в’язень у концентраційний табір Аушвіц для отримання інформації та проведення підпільної роботи. Після війни організував розвідувальну мережу і почав збирати інформацію про становище солдатів польської Армії Крайової, ув’язнених у таборах НКВД на території Польщі та засланих у Радянський Союз. За цю та іншу діяльність комуністична влада Польщі засудила його до смертної кари.

 

Нагадаємо, «Світлий шлях: історія одного концтабору» видали в Латвії.

 

Читайте також: Станіслав Асєєв: «Ізоляція» – сучасний концтабір, фінансований Росією

 

Фото: facebook.com/InstytutPileckiego