видавництва під час війни

Без світла та зв’язку: як відбулася Чорна п’ятниця в українських видавництвах

01.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Чорна п’ятниця в Україні цього року видалася дійсно чорною: через постійні обстріли росією важливих інфраструктурних об’єктів Україна щодня вимушена перебувати без електроенергії значну частину доби. Читомо дізналося, як українські видавництва давали собі раду під час Чорної п’ятниці, та як вони підлаштовують роботу видавництв під нові умови відсутності електроенергії.

У видавництві ArtHuss Чорна п’ятниця щоразу відбувається за незмінною схемою: знижки на всі книжки, що є у наявності, діють тиждень. Склад книжок не постраждав від російських обстрілів, однак через відсутність електроенергії тривалість оброблення замовлень збільшується.

 

«Ми робимо все залежне від нас, щоб читачі їх отримали. Наша команда працює коли є світло, читачі отримують книги коли нема тривог. Це синергія, взаємна любов та підтримка», — зазначив маркетолог видавництва Олексій Голобородий.

 

У Видавництві Старого Лева зробили акцію, за умовами якої діяла 50-тивідсоткова книжка на 50 книжок. Книжки обирали так, щоб вони не повторювали ті, що нещодавно були в інших акціях, а також щоб залучити всі жанри: дитячу літературу для різного віку, художню і нонфікшн. 

 

Серед лідерів продажів: «Знову й Знову» Бена Елтона у перекладі Андрія Маслюха, «Свято, яке завжди з тобою» Ергеста Гемінґвея у перекладі Ганни Яновської та «7 звичок щасливих дітей» Шона Кові у перекладі Віти Шеремети.

 

«Зараз, з огляду на ріст собівартості друку книжок, усе складніше проводити саме знижкові розпродажі, але у цій ситуації вирішили, що традиція — це традиція. Акція спрацювала добре. З огляду на зацікавлення ми навіть зробили її на кілька днів довшою, ніж початково планували. На час акції ми також погоджували та пропонували знижки нашим контрагентам на книжковому ринку», — розповіла керівниця відділу маркетингу та зв’язків з громадськістю Оксана Зьобро.

 

У видавництві «Навчальна книга — Богдан»  запропонували читачам знижку до 50% на понад 500 книжок та комплектів і безкоштовну доставку у поштомати Нової Пошти. Найбільш популярним вибором видань стала фантастика та комплекти дитячих книжок. «Порівняно із попередніми роками, замовлень значно менше, оскільки саме на цей період припав блекаут і не всі охочі встигли запастись книжками на зиму, тому на запит читачів ми вирішили продовжити акцію до 4 грудня», — кажуть у видавництві.

 

У НОРА-ДРУК традиційно зробили розпродаж не більше трьох днів і з обмеженою кількістю примірників. «Ми розглядаємо Чорну п’ятницю в основному як промоційну подію. Звісно, важливими є й фінансові показники акції, однак викладати “Лідерів продажів” в нашому випадку є некоректним. Наприклад, бестселер “Неймовірна. Ода до радості” Роздобудько в ТОП Чорної п’ятниці не потрапить, з огляду на те, що на акцію їх було виділено всього три примірники. Єдина проблема цього року виникла з тієї причини, що ми не змогли вчасно запустити рекламу із-за відключень електроенергії та інтернету», — розповів Микола Кравченко, співзасновник видавництва.

 

У видавництві «Ранок» до Чорної п’ятниці в інтернет-магазині діяли знижки до 70%. «Найбільшим попит мали позиції зі знижкою 50 та 70%. Це вказує на те, що клієнти очікували на ці знижки. Найбільше купували “Пригоди котика Отто : Отто великий, Отто маленький” та “Пригоди котика Отто : Отто на канікулах. Двостороння книга” (знижка на ці книжки була 70%), та “Малюємо : Малюємо пальчиками” (діяла 50-тивідсоткова знижка). Але гітами продажів стали наші новорічні новинки (“Рік на Бузиновій вулиці : Різдво на Бузиновій вулиці”, “Святкові віконця:Миколай, ти до нас завітай”, “Санта-Клаус : Санта-Клаус і його ельфи”, “Зворушливі книжки : Зимове диво”), хоча знижка на них була мінімальна, -5%», — розповідають у видавництві.

 

Серед найпопулярніших видань на час Чорної п’ятниці опинилася також книжка «Україна. Від первісних часів до сьогодення».

 

В інтернет-магазині видавництва Vivat з нагоди Чорної п’ятниці діяли знижки до -50% на весь асортимент, знижка на передзамовлення зросла до – 25%, тож у результаті ефективність акції виявилася на 20% більшою, ніж у 2021 році. 

 

У книгарнях видавництва у Львові, Києві та Харкові гостей було в 3,5 раза більше, ніж зазвичай. З нагоди Чорної п’ятниці видавництво запровадило спеціальну акцію: у Києві та Львові книжки продавали на вагу. Видання з незначними пошкодженнями (пошкодження обкладинок, заломи на кутиках) пропонували придбати зі знижкою. 

 

«Така атракція настільки сподобалася гостям, що акція, розрахована на 6 днів, завершилася вже на третій. Банально – закінчилися виділені на подію книжки», — зазначила директорка видавництва Vivat Юлія Орлова.

 

Крім того, у книгарнях прикрасили вітрини книжковими цитатами, які заклеїли стікерами зі знижками на звороті. Вони діяли на весь асортимент, а відвідувачі могли зривати стікери, таким чином отримуючи знижку.

 

«Усі ці акції, безперечно, потрібні для розвитку бізнесу, але вони важливі і для читачів. У метушні, коли ми бігаємо містами у пошуках свічок, газових горілок, акумуляторів, доступних точок wi-fi дуже важливо мати змогу зайти до книгарні та обрати книжку, яка дає можливість перепочити від реальності, зарядитися на подальшу боротьбу», — додала Орлова.

 

 

Кращою, аніж минулоріч, Чорна п’ятниця виявилася й у видавництві Анетти Антоненко. З 21 по 30 листопада там діяли знижки на паперові та електронні книжки від 20% до 40%, залежно від суми замовлення. Такий акційний формат у видавництві запровадили вперше.

 

Хоч сайт довелося дороблювати на мобільному інтернеті через проблеми з провайдером, результати акції перевищили сподівання, а читачі охочіше замовляли книжки з мобільного. «Додатковий бонус — це мої читачі. Вони демонструють стійкість з 24 лютого і всіляко підтримують видавництво попри все», — каже Анетта Антоненко.

 

Не менш вдалою Чорна п’ятниця була і в Лабораторії. Її засновник Антон Мартинов розповів, що видавництво отримало місячну норму замовлень за 3 дні завдяки акції 1+1=3. Серед найпопулярніших замовлень: «77 днів лютого. Україна між двома символічними датами російської ідеології війни» від Reporters, «Каста. Витоки наших невдоволень» Ізабель Вілкерсон й «І сталася тьма. Рузвельт, Гітлер і західна дипломатія» Девіда Маккіна.

 

У видавничому домі «Букрек» до Чорної п’ятниці зробили знижку 30% на художню літературу, як і щороку. «Це було доброю нагодою для наших читачів зібрати 10-томник творів Ольги Кобилянської чи докупити томи, яких бракує. На Чорну п’ятницю ми не надто розраховували, адже більш популярною у нас є навчальна й наукова література, тому всякий результат став приємним сюрпризом», — кажуть там.

 

У Видавництві теж зробили знижки: до 50% на певний перелік книжок, однак довелося змінити внутрішні правила. У попередні роки видавництво намагалося не робити розпродажі під час Чорної п’ятниці. «Цей спосіб очищення складів і штучного ажіотажу мало пасує для малих видавців з малими накладами й малою кількістю титулів. Між тим, ми бачимо, що це тепер не лише світовий тренд, але й український, люди на це чекають і звісно що нагода зекономити зараз особливо актуальна. Ми всі зараз вразливі, тож цього року Чорну п’ятницю таки зробили», — розповів співзасновник видавництва Ілля Стронґовський. За його словами, драматичного сплеску продажів не сталося, обіг нагадував звичайний темп видавництва до блекаутів.

 

У Фоліо Чорна п’ятниця була «такою ж, як і у більшості українців — в очікуванні світла». Видавництво підготувало акційні ціни зі знижкою 30%.

 

Ефективність акції зменшилася порівняно з 2021 роком. «Обстріли та відключення світла не надто допомагають видавничій справі. Ми вирішили продовжити “чорну п’ятницю” на тиждень. У багатьох зараз проблеми зі зв’язком, а ми хочемо, щоб всі змогли себе трошки потішити», — кажуть у видавництві.

 

Були й ті, хто вирішив від акції у 2022 році відмовитися: так вчинили у Meridian Czernowitz (там діє 20-тивідсотковий промокод) та Nebo BookLab Publishing (знижки планують на день народження видавництва 9 грудня).

 

Читайте також: Знижки на книжки: вигідні пропозиції до чорної п’ятниці 2022

 

Зображення: bonafidebookworm.com