бібліотека

Бібліотека в Іспанії чотири роки приховувала крадіжку трактату Галілея

16.03.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Співробітники Національної бібліотеки Іспанії з 2014 року приховували від наукової громадськості і поліції інформацію про зникнення астрономічного трактату Галілео Галілея «Зоряний вісник» (Sidereus Nuncius) 1610 року. Про це повідомляє газета El Pais.

 

Про те, що оригінал наукової праці замінений копією, стало відомо в травні 2014 року. Реставратори виявили, що документ виглядає занадто новим. Однак до 2018 року трактат значився в каталогах як справжній і навіть виставлявся.

У 2018 році директорка бібліотеки Ана Сантос отримала лист від британського вченого Ніка Уілдінга з повідомленням про те, що Sidereus nuncius – це копія. Після цього поліція почала розслідування. Місцева преса дізналася відповідну інформацію лише зараз.

 

Головним підозрюваним у викрадені трактату є громадянин Уругваю, який цікавився документом в 2004 році.

 

Sidereus Nuncius – невеликий трактат, в якому Галілей описав свої спостереження за місяцем і зірками з допомогою телескопу. Зокрема, в документі є понад 70 малюнків і схем місяця, а також деяких сузір’їв, включно з Оріоном і сузір’ям Тельця.

 

Зауважимо, документ викрадали з бібліотеки ще у 1987 році, але через два роки поліція змогла віднайти його. У 2010 році підроблена копія трактату була продана на аукціоні в США за 662 тис. доларів, однак незабаром афера розкрилася.

 

Як повідомлялося, у селі на північному заході Румунії знайшли схованку з викраденими у Великій Британії рукописами Галілея та Ньютона.

 

Крім того, в одній з бібліотек на Корсиці віднайшли рідкісне перше видання новаторської книги Ісаака Ньютона про три закони руху, на якій зведений фундамент сучасної фізики.