* ESC - закрити вікно пошуку
архів
Бібліотеку Станіслава Вінценза повернули з Німеччини до України
10.02.2021У Львівському історичному музеї відкрилася виставка книжок з приватної бібліотеки письменника, філософа та перекладача, Станіслава Вінценза, якого називають «Гомером Гуцульщини». Колекція налічує майже 1000 раритетних видань.
Книгозбірня Станіслава Вінценза з унікальними виданнями Гомера, Данте, Шекспіра, Платона, вдалося придбати у Німеччині завдяки ініціатору виставки, народному депутатові Миколі Княжицькому. Колекція має примірники з автографами та посвятами сучасників та приятелів письменника, серед яких Єжи Ґедройць, Чеслав Мілош, Юзеф Чапський, Ґустав Герлінґ-Ґрудзінський та багато інших відомих імен.
«Вінценз повернеться не просто у Львів — він повернеться у центр міста, тому що на його бібліотеку зможуть подивитися люди прямо на площі Ринок, зайшовши в Італійський дворик у будинку Корнякта, піднявшись на другий поверх у прекрасний величний зал, з вікон якого видно серце міста Лева», – зазначив Княжицький.
Наразі у відреставрованій залі Львівського історичного музею розмістили частину бібліотеки та виставку світлин про життя Вінценза, звичаї і культуру гуцулів. Організували експозицію куратори Влодко Костирко та Павло Гудімов. Її можна буде переглянути до 21 лютого.
«Визначні письменники підписували книги, даруючи їх Станіславу Вінцензу або його дружині Ірені. Це цілий світ, в якому жили ці люди. І ми вирішили, що допоки ми не маємо дослідницького центру, це має бути доступно, і після виставки передаємо бібліотеку Українському католицькому університету», – сказав ініціатор виставки.
Як відомо, Станіслав Вінценз – прозаїк, публіцист, філософ, дослідник культури Гуцульщини. Він народився у 1888 році на Івано-Франківщині. Справою життя Вінценза став тритомник „На високій полонині”, науковці порівнють видання з «Іліадою» та «Одісеєю» Гомера. Саме завдяки цій роботі у європейських країнах знають про Гуцульщину. Вінценз першим в Україні встановив у 1936 році пам’ятник Іванові Франку. У 1939 році НКВС заарештував Вінценза, але невдовзі його звільнили з тюрми. У 1940 році письменник із родиною емігрував. Помер 28 січня 1971 року у Швейцарії. У 1991 році Вінценз та його дружина перепоховані у Кракові.
Раніше повідомлялося, що у Києві презентували віртуальний музей, який містить 3D-тури залами квартири-музею родини Івана Франка та аудіогіди різними мовами.
Джерело: Укрінформ
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості