* ESC - закрити вікно пошуку
Нон-фікшн
300₴
Купити книжкуДжаред Даймонд. Колапс. Чому одні суспільства занепадають, а інші успішно розвиваються
Джаред Даймонд. Колапс. Чому одні суспільства занепадають, а інші успішно розвиваються / Джаред Даймонд ; Пер. з англ. В. Горбатька. — Київ : Вид. група КМ-БУКС, 2019. — 688 с. ISBN 978-966-948-010-1
- Світовий бестселер! У 2010 році на National Geographic вийшов документальний фільм Collapse, заснований на книзі.
Нас немов магнітом притягують монументальні руїни, що їх залишили по собі цивілізації минулого, вабить їхня видовищна краса і таємниці, які в них криються. Масштаб руїн свідчить про багатство й могутність тих, хто їх споруджував. Однак чому пішли у небуття не лише ті, хто будував ці споруди, а й власне суспільства, до яких вони належали? Куди зникли цілі народи? Якщо подалися геть, то куди і чому? Чи не загинули вони жахливою смертю? За цією романтичною таємницею не дає спокою бентежна думка: а чи не може схожа доля спіткати сучасне суспільство? Автор книги не лише пропонує новий погляд на історію, причини розквіту та занепаду давніх культур, а й окреслює виклики і загрози, які невпинно постають перед сучасною цивілізацією, та можливі шляхи їх усунення.
«Колапс» — науково-популярна книга американського еволюційного біолога Джареда Даймонда, в якій досліджуються причини занепаду людських суспільств. Професор географії та фізіології Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Джаред Даймонд є автором світових інтелектуальних бестселерів. У 1998 році Даймонд отримав Пуліцерівську премію за книгу «Зброя, мікроби і сталь», яка була присвячена аналізу причин успіху тих чи інших суспільств. Певним чином «Колапс» є її продовженням – тут пояснюється, що саме призводить суспільства до занепаду і загибелі. Даймонд спочатку ретельно досліджує причини занепаду стародавніх культур – суспільства острова Пасхи, поселень вікінгів у Гренландії, індійців Майя в Америці тощо, а потім переконливо доводить, що багато з сучасних суспільств, передусім Китай і Північна Америка, стоять на роздоріжжі і в недалекому майбутньому повинні вирішити для себе, хочуть вони існувати чи готові загинути. Як і у «Зброї, мікробах і сталі», він спростовує етноцентричні пояснення розглянутих колапсів, а натомість зосереджує увагу на екологічних чинниках.
Що все це для нас означає 619 єдиним польдером став увесь світ, тому події в будь-якій його частині зачіпають і нас, американців. Коли розпалося далеке Сомалі, то туди увійшли американські війська; коли розпалися колишні Югославія та Радянський Союз, то потоки біженців розтеклися по Європі та решті світу. Коли зміни суспільних умов і способу та рівня життя в державах Азії й Африки породили там нові хвороби, то ці хвороби поширилися по всій земній кулі. Сьогодні самостійною ізольованою громадою, якою були колись острів Тікопія або Японія часів клану Токугава, можна вважати весь світ. Ми мусимо усвідомити, як усвідомили свого часу тікопійці та японці, що немає жодного іншого острова (іншої планети), звідки могла б прийти допомога.
читайте також