* ESC - закрити вікно пошуку
Нон-фікшн
Клер Шерідан. Щоденник мотоциклістки. По всій Європі з Сатанеллою
Клер Шерідан. Щоденник мотоциклістки. По всій Європі з “Сатанеллою”/Шерідан Клер; перекл. Мензелевський Станіслав, Кінь Остап. Київ: Медуза, 2021. 200с.
Клер Шерідан — англійська скульпторка та письменниця, кузина Вінстона Черчилля та палка прихильниця Жовтневої революції. Уродженка Лондона, вона захоплювалася подорожами, вела богемне життя й приятелювала з принцесами й кінозірками.
У липні 1924 року разом із братом Освальдом Фрюеном Шерідан вирушила на мотоциклі у подорож Європою. Їхній шлях розпочався в Англії, далі мандрівники перетнули Голландію, Німеччину, Чехію і Польщу та проїхалися Радянською Україною – від Києва аж до Криму. Щоденник Клер Шерідан — один з найцікавіших портретів радянської України 1920-х років — був опублікований згодом під назвою «По всій Європі з “Сатанеллою”».
Український переклад щоденника – це нагода не лише приєднатися до подорожі столітньої давності, сповненої гумору та цікавих спостережень, але й поглянути на, безумовно, знаковий період нашої культурної історії з перспективи непересічної очевидиці.
Наш перший день у Києві припав на неділю, друге серпня — річницю початку Першої світової війни. Вранці колона комуністів із транспарантами промаршувала нашою вулицею, співаючи революційних пісень. Головні ж урочистості мали розпочатися об одинадцятій годині. Нам полишили на вибір спостерігати за парадом, або ж піти на недільну службу до Собору Святої Софії, найдавнішої церкви на Русі. Київ колись прозвали «Єрусалимом землі руської» через щорічну прощу до цього храму. Ми теж почувалися паломниками, щоправда сучасними, які проїхали 2500 кілометрів на мотоциклі, щоби вшанувати ці місця. П’ятнадцять позолочених бань, що гордо височіли в кінці вулиці, та мої спогади про церковний спів у російських церквах поклали кінець нашим сумнівам.
читайте також